Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 17 czerwca 2014, 15:36

Desktop Dungeons – prace nad mobilną wersją strategicznego RPG-a zbliżają się ku końcowi

Desktop Dungeons – połączenie strategii ekonomicznej, cRPG i gry logicznej – trafi w przyszłości na urządzenia mobilne z Androidem i iOS. Produkcja, której deweloping zbliża się ku końcowi, doczeka się niewielu zmian, co zapewne przypadnie do gustu wszystkim fanom bardziej rozbudowanych produkcji mobilnych.

Deweloperzy z niezależnego, południowoafrykańskiego studia QCF Design zabrali głos w sprawie mobilnej wersji Desktop Dungeons – nieszablonowego połączenia strategii ekonomicznej, taktycznego cRPG w stylu roguelike oraz gry logicznej. Dowiedzieliśmy się, że deweloping edycji dedykowanych smartfonom i tabletom z systemami iOS lub Android posuwa się do przodu, a sam tytuł nie będzie się zbytnio różnić od pecetowego oryginału, wydanego w listopadzie 2013 roku.

Deweloping edycji na Androida i iOS wkracza powoli w zaawansowaną fazę (wskaźniki na oficjalnej stronie Desktop Dungeons sugerują, że autorzy znajdują się dokładnie w połowie procesu tworzenia), więc można uznać, że premiera w usługach Google Play i App Store zbliża się wielkimi krokami. Aktualnie QFC Design nie jest jednak w stanie podać choćby przybliżonego terminu debiutu – twórcom sen z powiek spędzają bowiem prace nad optymalizacją i ogrom papierkowej roboty.

Co do różnic między edycjami mobilnymi a pecetowym oryginałem – nie będzie ich dużo, a jeśli już, to mają wynikać z innej specyfiki platform działającym pod kontrolą systemów Android i iOS. Gracze mogą spodziewać się zmian w interfejsie, dostosowujących go do obsługi za pomocą ekranów dotykowych, a także pomniejszych modyfikacji w zakresie mechaniki rozgrywki (dotyczących m.in. systemu doboru przeciwników).

Co ciekawe, edycje mobilne będą kompatybilne z save’ami utworzonymi w ramach wersji pecetowej, przechowywanymi w tzw. chmurze. Nic nie stanie zatem na przeszkodzie, aby kontynuować rozgrywkę rozpoczętą na komputerze osobistym na smartfonie lub tablecie, np. podczas podróży autobusem czy na wakacjach.

Desktop Dungeons przenosi nas do magicznego świata fantasy, gdzie przejmujemy władzę nad niewielkim królestwem i staramy się uczynić z niego potężne imperium. Rozbudowa stolicy wymaga oczywiście ogromnych nakładów finansowych.  W tym celu gracz musi regularnie odwiedzać okoliczne podziemia, pełne drogocennych skarbów. Niestety, mroczne korytarze zamieszkują najróżniejsze monstra, których zgładzenie wymagać będzie zatrudniania i wypuszczania w bój coraz to bardziej doświadczonych herosów. Produkcja cechuje się wysokim poziomem trudności, posiada prostą, ale urokliwą szatę graficzną 2D oraz przypadnie do gustu fanom strategii i gier cRPG.

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Były redaktor niezapomnianego em[email protected], gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, recenzent magazynu GB More. Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W Gry-Online.pl od 2004 roku – zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do newsroomu i tam pozostać już na wieki (z uśmiechem na twarzy). Obecnie szef działu wiadomości, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki i pracy na najwyższych obrotach. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej