Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 września 2020, 13:20

autor: Entelarmer

Cyberpunk 2077 bez opóźnień. Sprzedaż gier CD Projekt RED nie zwalnia

Firma CD Projekt pochwaliła się wybitnymi wynikami finansowymi za pierwsze półrocze 2020 roku. Wiedźmin 3: Dziki Gon wciąż sprzedaje się znakomicie, ale i inne gry nie przyniosły wstydu polskiemu wydawcy. Zapewniono też, że kolejny raport otrzymamy już po premierze Cyberpunka 2077, który ukaże się zgodnie z planem.

Cyberpunk 2077 bez opóźnień. Sprzedaż gier CD Projekt RED nie zwalnia - ilustracja #1
Jak na razie CD Projekt nie ma powodów do narzekania na 2020 rok.

Dla wielu rynków trwająca epidemia okazała się przekleństwem. Koronawirus wywarł też spory wpływ na branżę gier komputerowych, ale paradoksalnie niektórym wydawcom pomógł. Widać to po sprawozdaniu firmy CD Projekt, która w pierwszej połowie 2020 roku odnotowała o 70% większą sprzedaż niż w analogicznym okresie rok temu. Od stycznia do czerwca przychód wzrósł z nieco ponad 215 milionów złotych do prawie 364 mln zł. Dzięki temu polskiej spółce udało się niemal trzykrotnie zwiększyć zysk netto, do blisko 146 mln zł (51,5 mln zł w 2019 roku). Wyniki finansowe pokrótce omówiono na kanale relacji inwestorskich CD Projektu w serwisie YouTube. Materiał możecie obejrzeć poniżej.

Jak na firmę, która od dłuższego czasu nie wydała żadnej nowej gry, jest to fenomenalny wzrost. Piotr Nielubowicz, wiceprezes CD Projekt ds. finansowych, wskazał ograniczenia związane z koronawirusem jako jedną z przyczyn większej sprzedaży. Konieczność spędzania więcej czasu w domu przełożyła się na częstsze sięganie po gry wideo, o czym zresztą wspominano w sprawozdaniach innych wydawców. Polskiej firmie pomógł też debiut gier z wirtualnego wiedźmińskiego uniwersum na kolejnych platformach. Mowa głównie o Wiedźminie 3: Dzikim Gonie, od niemal roku dostępnym na Nintendo Switchu. Niemniej swoje zrobiły także mobilne debiuty Wojny krwi oraz Gwinta, które miały zaliczyć swoje najlepsze półrocza w historii. Pierwsza z tych gier trafiła również na hybrydową konsolę Nintendo. Dobrze wypadła też platforma GOG.com, z której przychód wzrósł do prawie 110 milionów złotych w porównaniu do zeszłorocznych 81 mln zł.

Cyberpunk 2077 bez opóźnień. Sprzedaż gier CD Projekt RED nie zwalnia - ilustracja #2
Geralt podbija Switcha, mimo że nadal nie dostał zaproszenia do Super Smash Bros.

Sukces CD Projektu w minionym półroczu raczej nie zaskakuje, skoro już po pierwszych trzech miesiącach 2020 roku była mowa o „rekordowym kwartale” dla spółki. Również druga połowa roku zapowiada się obiecująco. CD Projekt nie pozwala nam zapomnieć o zbliżającej się premierze Cyberpunka 2077, wzbudzając spore zainteresowanie pokazami gry i stale przypominając nam o niej na różne sposoby. Firma szykuje też inne „niespodzianki”, ale to debiut cyberpunkowego RPG będzie najważniejszym wydarzeniem dla polskiego wydawcy. Tytuł zadebiutuje – jak zapewniono ponownie w raporcie – 19 listopada na komputerach osobistych oraz konsolach Xbox One i PlayStation 4 (a także na PS5 i XSX po premierze tych platform). Kolejny raport finansowy spółki otrzymamy już po tym terminie, wypada więc trzymać kciuki, by sprawozdanie za kolejne miesiące 2020 roku wypadło równie pozytywnie, co za pierwsze półrocze.