Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 października 2008, 10:35

autor: vampire

Catan: Pierwsza Wyspa trafi na DS-a?

W 1995 roku Klaus Teuber opracował ciekawą planszówkę, Settlers of Catan (w oryginale Die Siedler von Catan), która w krótkim czasie zdobyła całkiem sporą popularność i doczekała się nawet swojej polskiej edycji pod tytułem Osadnicy z Catanu. Po kilku latach przeniesiona została do świata wirtualnej rozrywki w postaci Catan: Die Erste Insel (Catan: Pierwsza Wyspa).

W 1995 roku Klaus Teuber opracował ciekawą planszówkę, Settlers of Catan (w oryginale Die Siedler von Catan), która w krótkim czasie zdobyła całkiem sporą popularność i doczekała się nawet swojej polskiej edycji pod tytułem Osadnicy z Catanu. Po kilku latach przeniesiona została do świata wirtualnej rozrywki w postaci Catan: Die Erste Insel (Catan: Pierwsza Wyspa). Gra wydana została na PC i pierwszej PlayStation, a sześć lat później trafiła również na Xboxa 360. Wygląda jednak na to, że to nie koniec ekspansji Catana - według serwisu DSfanboy, prawdopodobnie także posiadacze Nintendo DS otrzymają swoją wersję produkcji. Niestety, poza tym, że ma być ona portem Catana z telefonów komórkowych nic jak na razie nie wiadomo. Można tylko przypuszczać, że handheld doczeka się ulepszonej oprawy audiowizualnej oraz umożliwi zabawę w trybie multiplayer.

Catan: Pierwsza Wyspa trafi na DS-a? - ilustracja #1

W planszowym Settlers of Catan każdy z graczy obejmuje kontrolę nad niewielką kolonią osadników, którzy trafili na niedawno odkrytą, tytułową wyspę Catan. Głównym zadaniem jest rozbudowa naszej niewielkiej osady, do czego oczywiście niezbędne są odpowiednie surowce i to właśnie jak najefektowniejsze pozyskiwanie dóbr naturalnych zajmie nam najwięcej czasu. Pomału budujemy więc nowe osiedla i drogi oraz handlujemy z innymi graczami, aby pozbyć się nadwyżek a jednocześnie uzupełnić braki w magazynach. Catan zdobył wiele znaczących nagród w tym kilkukrotnie tytuł Gry Roku (w 2005 otrzymał go również w Polsce) i doczekał się wielu rozszerzeń. Wirtualne wersje choć nie osiągnęły aż takiego sukcesu przeważnie spotykały się z ciepłym przyjęciem - według danych zebranych przez serwis GameRankings średnia ocen Catan: Pierwsza Wyspa w wersji na Xboxa 360 wynosi 82,9%, nieco słabiej wypadła edycja przeznaczona na Nokię N-Gage – 79,3%, i najsłabiej pecetowa - 60%.