Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 maja 2015, 11:00

autor: Entelarmer

Black Mesa - darmowa modyfikacja bez świata Xen

Zespół Crowbar Collective zainicjował sesję w serwisie Reddit, w trakcie której odpowiadał na pytania dotyczące płatnej wersji Black Mesa. Oprócz zapewnienia o niezmienności ceny czy planowanym wsparciu dla VR twórcy zdradzili, że część dodatków - w tym poziomy rozgrywające się na Xen - będą niedostępne w darmowej modyfikacji.

Co będzie pierwsze – premiera Black Mesa czy zapowiedź Half-Life 3? - Black Mesa - darmowa modyfikacja bez świata Xen - wiadomość - 2015-05-12
Co będzie pierwsze – premiera Black Mesa czy zapowiedź Half-Life 3?

Udostępniona w 2012 roku modyfikacja Black Mesa, uznana przez graczy za najlepszą modyfikację owego roku, od 5 maja dostępna jest w płatnej wersji w sklepie Steam w ramach wczesnego dostępu. Nieoficjalny, choć zatwierdzony przez firmę Valve remake Half-Life – pierwszej odsłony kultowej serii FPS-ów – oparty jest na silniku Source, oferując nie tylko poprawioną grafikę, ale też więcej możliwości interakcji z otoczeniem oraz tryb multiplayer (o naszych wrażeniach z obecnej wersji możecie przeczytać tutaj). Tymczasem wczoraj członkowie Crowbar Collective (grupy moderskiej pracującej nad Black Mesa) w serwisie Reddit odpowiadali na pytania fanów dotyczące produkcji. Rzecz jasna, obok luźniejszych tematów, jak choćby wciąż nieodkrytych easter eggów (wskazówka – albo też podpucha – od twórców: boats), pojawiło się też kilka ważnych informacji.

Pierwsza z nich dotyczy ceny. Na początku twórcy deklarowali, że może być ona wyższa po wyjściu produkcji z Early Access, jednak według BMS_Jorf obecna kwota 19,99 dolarów (ok. 82 zł) pozostanie niezmieniona. Zapewnił, że jest to „oficjalne oświadczenie”, co zresztą potwierdziła aktualizacja strony gry w sklepie Steam. Cieszyć się mogą także miłośnicy modyfikacji (twórcy obiecują udostępnienie plików source map zarówno do trybu single player, jak i multiplayer) oraz użytkownicy systemów Mac oraz Linux (wersje na te platformy zostały potwierdzone). Jednocześnie zaznaczyli, że choć mają już „wewnętrzny harmonogram” i tych terminów najpewniej dotrzymają, to z powodu krótkiej znajomości ze Steamem wolą wstrzymać się z wyznaczeniem oficjalnej daty premiery. Rozważane jest też wsparcie dla urządzeń VR.

Nieco gorsze wieści otrzymali użytkownicy darmowego Black Mesa. Według twórców wykorzystanie nowego silnika uniemożliwi zaadaptowanie niektórych elementów płatnej wersji do modyfikacji:

Ponieważ płatna wersja tworzona jest na nowym silniku, nie jesteśmy w stanie dodać niektórych jej elementów do wersji modowej. Niemniej rozważamy wprowadzenie poprawek z płatnej wersji, rozwiązujących problemy z bugami”.

Niestety, oznacza to także, że w darmowej modyfikacji nie uświadczymy świata Xen, gdyż – jak podają twórcy – „by sprawić, że Xen będzie wyglądało jak najlepiej, musimy wzbogacić silnik o kilka dodatkowych opcji. Te zaś sprawią, że będzie on niekompatybilny z wersją modową”.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Black Mesa

Black Mesa