Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 grudnia 2021, 09:58

autor: Entelarmer

Battlefield 2042 szybko traci graczy na Steamie; Update #3 już dostępny

Nowa aktualizacja gry Battlefield 2042 jest już dostępna. Być może dzięki niej do tytułu wrócą użytkownicy Steam – większość z nich porzuciła dzieło studia DICE z powodu błędów i braków.

W SKRÓCIE:
  1. Battlefield 2042 wyraźnie stracił na popularności na Steamie, a i na konsolach radzi sobie gorzej, niż można by się spodziewać;
  2. w ciągu ostatnich 24 godzin na Steamie w grze przebywało jednocześnie nie więcej niż nieco ponad 30 tysięcy graczy;
  3. tytuł otrzymał dziś ogromną aktualizację z wieloma poprawkami.

Battlefield 2042 radzi sobie na Steamie gorzej, niż można by się spodziewać po nowej odsłonie tak znanego cyklu gier. W ciągu ostatnich 24 godzin w grze przebywało jednocześnie nie więcej niż około 30 tysięcy użytkowników platformy firmy Valve, co w porównaniu do ponad 100 tysięcy osób na premierę oznacza spory spadek. Obecnie BF2042 zajmuje 29. pozycję na liście najpopularniejszych tytułów na Steamie, a w grze przebywa mniej niż 20 tysięcy graczy.

Kilkanaście tysięcy osób bawiących się w tym samym czasie to wciąż dobry lub w najgorszym razie przyzwoity wynik dla gry sieciowej, zwłaszcza takiej, która jest dostępna na kilku platformach. Niemniej mamy tu do czynienia z ogromnym spadkiem popularności, a przecież BF2042 jest na rynku dopiero niecałe dwa tygodnie. Raczej nie jest to powód do dumy dla twórców cyklu od lat rywalizującego z arcypopularnym Call of Duty.

Wypada dodać, że BF2042 został w tyle nie tylko za gigantami Steama pokroju CS:GO, DOTA 2 czy nawet Team Fortress 2. Nowy Battlefield pod tym czy innym względem wyprzedziły już m.in. Farming Simulator 22, Hearts of Iron IV, Stardew Valley oraz Destiny 2.

Co gorsza, najwyraźniej równie kiepsko wygląda sytuacja na innych platformach. Według serwisu TrueAchievements tylko 43% graczy na Xboxach odblokowało osiągnięcie za wbicie 15. poziomu, mimo że nie powinno to zająć dłużej niż tydzień. Z kolei na 25. level awansowało 22% nabywców gry na konsolach Microsoftu i 38% na PlayStation 4 i PlayStation 5 (via TrueTrophies).

Nie trzeba długo dumać, by dociec przyczyny tej ucieczki graczy. BF2042 oferuje wiele w dużej mierze za sprawą modułu Battlefield Portal. Jednak lista nowości czy nawet zalet jest krótka w porównaniu z długim zestawieniem problemów, które dręczyły produkcję po premierze. Dość rzucić okiem na opinie użytkowników Steama, bo choć w ostatnich dniach pojawiło się więcej pozytywnych opinii, to nadal stanowią one tylko 35% z 62 tysięcy recenzji.

Być może sytuacja poprawi się po kolejnej dużej aktualizacji, która trafiła do gry o godzinie 9:00 czasu polskiego. Update #3 jest – zdaniem twórców – największym z dotychczasowych, ale nie pod względem nowej zawartości. Oficjalna lista zmian to przede wszystkim liczne usunięte błędy i poprawki w praktycznie każdym aspekcie produkcji. Czy zachęci to graczy do powrotu, przekonamy się wkrótce.