Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 stycznia 2015, 19:50

Battle of Crete, Spear, Tower of Chaos, Rise of Egypt i inne najlepsze modyfikacje (30.01.2015)

W najnowszym przeglądzie modów omawiamy projekty do takich gier, jak Amnesia: The Dark Descent, Men of War: Assault Squad 2, Portal 2, SWAT 4, Door Kickers, Hexen, Crysis 2, Return to Castle Wolfenstein czy Company of Heroes: Opposing Fronts.

Witajcie w kolejnej odsłonie naszego cyklu omawiającego najciekawsze mody wypuszczone w ostatnich tygodniach.

Gry akcji

Mody do Return to Castle Wolfenstein

Venom Version - Battle of Crete, Spear, Tower of Chaos, Rise of Egypt i inne najlepsze modyfikacje (30.01.2015) - wiadomość - 2015-01-30
Venom Version

Zaskakującą aktywnością w minionych tygodniach wykazali się fani Return to Castle Wolfenstein, wypuszczając trzy godne uwagi projekty:

 1. RTCW: Venom Version – mod mający na celu generalne odświeżenie gry. Autorzy ulepszyli część tekstur, zwiększyli skuteczność i agresywność sztucznej inteligencji oraz dodali wsparcie dla rozdzielczości szerokooekranowych.
 2. Dark Matters – to mini-kampania, w której musimy zinfiltrować niewielką górską wioskę, gdzie przetrzymywany jest w niewoli jeden z agentów aliantów. Naszym zadaniem jest jego odbicie lub, jeśli ocalanie go okaże się niemożliwe, zabicie go w celu niedopuszczenia, aby posiadane przez niego informacje wpadły w ręce nazistów.
 3. Wolfenstein: Stupidity - kampania dla pojedynczego gracza utrzymana w atmosferze kompletnego absurdu. Akcja toczy się w roku 2043, w czasach gdy ludzkość stała się zidiociałą masą leni, niepotrafiących zrobić niczego pożytecznego. My wcielamy się w agenta tajnej organizacja rządowej, który wypowiada wojnę sieci fastfoodowej, chcącej zwiększyć zyski niezbyt uczciwymi metodami.

Spear do Crysis 2

Battle of Crete, Spear, Tower of Chaos, Rise of Egypt i inne najlepsze modyfikacje (30.01.2015) - ilustracja #2

Spear to modyfikacja do gry Crysis 2, przeznaczona do samotnej zabawy przeciwko sztucznej inteligencji. Zamiast tradycyjnej kampanii oferuje zestaw wyzwań bitewnych o wysokim poziomie trudności, których zawartość jest w dużym stopniu losowa, przez co można je przechodzić wielokrotnie bez uczucia nudy. Na dalszy przebieg zabawy wpływają także nasze sukcesy i porażki w kolejnych rundach.

 1. Spear – pobierz moda

Witching Hour do Wolfenstein 3D

Battle of Crete, Spear, Tower of Chaos, Rise of Egypt i inne najlepsze modyfikacje (30.01.2015) - ilustracja #3

Festiwal modów do staruszka Wolfenstein 3D trwa w najlepsze. Najnowszym tego przykładem jest Witching Hour, czyli krótka przygoda utrzymana w klimacie horroru. Podczas nocnej jazdy przez las psuje nam się samochód. Wysiadamy więc i wyruszamy szukać pomocy. Między drzewami kryją się jednak przerażające istoty, które nie spoczną dopóki nie pozbawią nas życia.

Warto wspomnieć, że kod źródłowy Wolfenstein 3D wydano dawno temu w wersji open source. Dlatego mod nie wymaga posiadania tej gry.

 1. Witching Hour – pobierz moda

Tower of Chaos do Hexen

Battle of Crete, Spear, Tower of Chaos, Rise of Egypt i inne najlepsze modyfikacje (30.01.2015) - ilustracja #4

Innym starym klasykiem, który doczekał się świeżego moda jest Hexen. Projekt Tower of Chaos to nowa kampania, której akcja toczy się w pomiędzy wydarzeniami z pierwszej i drugiej części serii. Wcielamy się w wojownika, do uszu którego docierają niepokojące doniesienia o wskrzeszeniu złego Loraka. Na nasze barki spada obowiązek ponownego posłania tego potwora do piachu, co wymagać będzie przedarcia się przez 22 wyśmienicie dopracowane mapy.

 1. Tower of Chaos – pobierz moda

Coven do Half-Life 2: Deathmatch

Battle of Crete, Spear, Tower of Chaos, Rise of Egypt i inne najlepsze modyfikacje (30.01.2015) - ilustracja #5

Doczekaliśmy się nowej wersji projektu Coven do Half-Life 2: Deathmatch. Mod koncentruje się na sieciowych starciach dwóch frakcji - wampirów i łowców potworów. Pierwsza z tych grup dysponuje nadnaturalnymi mocami i dużą odpornością na obrażenia. Natomiast łowcy są słabi fizycznie, ale nadrabiają to nowoczesnym uzbrojeniem o dużej sile ognia. Twórcy nie zapomnieli także o zestawie nowych map dopasowanych do unikalnych umiejętności obu stron konfliktu.

 1. Coven – pobierz moda

Alternatywna przeglądarka serwerów do SWAT 4

Battle of Crete, Spear, Tower of Chaos, Rise of Egypt i inne najlepsze modyfikacje (30.01.2015) - ilustracja #6

Server Browser Alternative to program do SWAT 4 pełniący rolę przeglądarki fanowskich serwerów, powstałych po tym jak zamknięto usługę GameSpy, kończąc tym samym oficjalne wsparcie dla trybu multiplayer w tym tytule.

Projekt pozwala ominąć ten problem i kontynuować zabawę na serwerach wchodzących w skład infrastruktury stworzonej przez samych graczy. Świetna rzecz, zwłaszcza, że wciąż nie możemy doczekać się policyjnej taktycznej strzelanki, która przebiłaby SWAT 4.

 1. Server Browser Alternative - pobierz

MMod do F.E.A.R.

Battle of Crete, Spear, Tower of Chaos, Rise of Egypt i inne najlepsze modyfikacje (30.01.2015) - ilustracja #7

Fani przypomnieli sobie także o pierwszej odsłonie cyklu F.E.A.R. Projekt MMod przerabia kampanię, tak aby była bardziej dynamiczna i brutalna. W tym celu zwiększono ilość krwi wytryskującej z wrogów po trafieniu oraz częstotliwość, z jaką tracą oni części ciała w kontakcie z pociskami o dużym kalibrze. Wprowadzono także liczne efekty graficzne, ulepszono efekty dźwiękowe oraz przyśpieszono tempo regeneracji paska latarki oraz mocy spowalniania czasu. Ponadto gracze mogą nosić większą ilość amunicji i granatów.

W sumie mod zapenia dobry pretekst do ponownego zainstalowania tego klasyka.

 1. MMod – pobierz moda

Gry strategiczne

Tom Clancy's Rainbow Six do Door Kickers

Battle of Crete, Spear, Tower of Chaos, Rise of Egypt i inne najlepsze modyfikacje (30.01.2015) - ilustracja #8

Wspaniałe wrażenie robi modyfikacja Tom Clancy's Rainbow Six do gry Door Kickers. Produkcja pozwala pokierować oddziałami specjalnymi Tęcza Sześć, znanymi z książek Toma Clancy’ego oraz serii taktycznych strzelanek. Przerobiono interfejs, dodano postacie i uzbrojenie oraz masę nowych elementów graficznych i dźwiękowych. Rozgrywka stała się również bardziej brutalna i najczęściej musimy zabić wszystkich terrorystów.

Projekt budzi przyjemną nostalgię, gdyż samo Door Kickers zostało zainspirowane trybem taktycznym, z którego korzystaliśmy w trzech pierwszych odsłonach Tom Clancy’s Rainbow Six.

 1. Tom Clancy's Rainbow Six - pobierz moda

Battle of Crete do Company of Heroes: Opposing Fronts

Ukazała się także nowa wersja rozwijanego od wielu lat moda Battle of Crete do Company of Heroes: Opposing Fronts. Projekt odtwarza tytułową bitwę o Kretę, czyli starcie mające miejsce pomiędzy 20 maja a 1 czerwca 1941 roku. Gracze mogą objąć dowództwo nad siłami niemieckimi lub brytyjskimi. Autorzy przygotowali nowe mapy, jednostki i technologie. Wszystkim tym możemy się bawić w starciach multiplayer lub walcząc samotnie przeciwko sztucznej inteligencji.

 1. Battle of Crete - pobierz moda

Mody do Men of War: Assault Squad 2

Faces of War Campaign - Battle of Crete, Spear, Tower of Chaos, Rise of Egypt i inne najlepsze modyfikacje (30.01.2015) - wiadomość - 2015-01-30
Faces of War Campaign

Nie zabrakło także nowych publikacji do Men of War: Assault Squad 2. Najbardziej godne uwagi są:

 1. Faces of War Campaign - stanowi konwersję kampanii dla pojedynczego gracza z wydanej w 2006 roku gry Faces of War. Cykl Men of War stanowi rozwiniecie pomysłów i technologii z tej produkcji, więc wszystkie misje dobrze sprawdzają się na nowym i ulepszonym silniku. Poza samotną zabawą istniej także opcja skorzystania z trybu kooperacyjnego dla 4-8 graczy.
 2. Tessel - odtwarza tytułową bitwę z 1 lipca 1944 roku, której tłem była niewielka wioska w Normandii. Projekt pozwala na samotną walkę przeciwko komputerowi lub połączenie sił z innym graczem w ramach trybu kooperacyjnego przeciwko SI.

Rise of Egypt do Rome: Total War – Alexander

Battle of Crete, Spear, Tower of Chaos, Rise of Egypt i inne najlepsze modyfikacje (30.01.2015) - ilustracja #10

Aktualizację otrzymała także modyfikacja Rise of Egypt do Rome: Total War – Alexander. Projekt wzbogaca i rozszerza zawartość gry dotyczącą trzech nacji - Egiptu, Persji oraz Macedonii. Dodano nowe jednostki i technologie oraz mapy. Ponadto Egipt stał się grywalną frakcją, z własną unikalną historią, kulturą oraz warunkami społeczno-ekonomicznymi.

 1. Rise of Egypt – pobierz moda

Command & Conquer: Generals 2

Battle of Crete, Spear, Tower of Chaos, Rise of Egypt i inne najlepsze modyfikacje (30.01.2015) - ilustracja #11

Sądząc po udostępnionej niedawno wczesnej wersji bardzo obiecująco zapowiada się projekt Command & Conquer: Generals 2 do Command & Conquer: Generals – Zero Hour. Celem autorów jest odtworzenie na silniku pierwszej części mechanizmów I elementów, które miały się znaleźć w kontynuacji, która kilka miesięcy po ujawnieniu została przestawiona na model Free-2-Play, a potem skasowana w fazie beta.

Do wyboru są trzy frakcje: Sojusz Azjatycko-Pacificzny, Unia Europejska oraz Globalna Armia Wyzwolenia (GLA).Twórcy zaimplementowali system budynków i oddziałów, jaki miał znaleźć się w Command & Conquer: Generals 2 oraz wprowadzili liczne nowe jednostki oraz technologie, jak również mocno przerobili oprawę graficzną.

Trzymamy kciuki za autorów, aby starczyło im sił na ukończenie tego projektu, gdyż na razie nie zanosi się, abyśmy wkrótce mieli otrzymać nową oficjalną grę z tej serii.

 1. Command & Conquer: Generals 2 – pobierz moda

Mody do Rise of Nations: Thrones and Patriots

Rise of Kings - Battle of Crete, Spear, Tower of Chaos, Rise of Egypt i inne najlepsze modyfikacje (30.01.2015) - wiadomość - 2015-01-30
Rise of Kings

Obrodziło nam ostatnio aktualizacjami modyfikacji do klasycznego RTS-a Rise of Nations: Thrones and Patriots:

 1. Rise of Kings - projekt ma na celu gruntowne rozbudowanie gry oraz uczynienie jej bardziej realistyczną pod względem historycznym. Zwiększono nacisk na aspekty polityczne, religijne i morskie. Poprawiono statystyki jednostek, tak aby pełniły one takie same role jak w rzeczywistości. Dodano także sporo nowych budynków, takich jak baraki werbujące najemników oraz dwór szlachty, zapewniający dostęp do ulepszeń. Rozszerzono również listę jednostek i cudów oraz poprawiono oprawę graficzną.
 2. 1939-1945 Second Great War - mocno ogranicza skalę historyczną gry – do okresu II wojny światowej, ale jednocześnie znacznie zwiększa poziom szczegółowości odwzorowania tego konfliktu. Podczas zabawy przechodzimy przez kolejne lata między 1939 a 1945 rokiem i każde 12 miesięcy przynosi nowe jednostki oraz technologie. W tym celu przygotowano setki dodatkowych modeli.
 3. Terrain 5 Extended - to finalna wersja moda, który wprowadza szereg nowych typów terenów, dzięki czemu pola bitewne stają się bardziej różnorodne. Dodano nowe rodzaje wód oceanów, skał, równin, gór i rzek oraz dopieszczono to wszystko ulepszonymi shaderami.

 

The Commune of Rome do Crusader Kings II

Battle of Crete, Spear, Tower of Chaos, Rise of Egypt i inne najlepsze modyfikacje (30.01.2015) - ilustracja #13

The Commune of Rome to modyfikacja do gry Crusader Kings II, która pozwala łatwiej wskrzesić Imperium Rzymskie oraz dodaje masę elementów związanych z tą frakcją, przywracając starożytne jednostki, filozofie i systemy polityczne w unowocześnionej formie pasującej do średniowiecza.

 1. The Commune of Rome – pobierz moda

Forge of Empires do Knights of Honor

Battle of Crete, Spear, Tower of Chaos, Rise of Egypt i inne najlepsze modyfikacje (30.01.2015) - ilustracja #14

Po kilku latach produkcji ukazała się wersja 1.0 moda Forge of Empires do Knights of Honor, Celem projektu jest rozszerzenie zawartości gry i uczynienie jej bardziej realistyczną pod względem historycznym. W tym celu dodano królestwa, których zabrakło w wersji podstawowej, wprowadzono liczne nowe budynki, egzotyczne towary oraz poprawiono flagi. Ponadto przerobiono armie poszczególnych krajów, zmieniając statystyki jednostek i dodając nowe oddziały.

 1. Forge of Empires - pobierz moda

Modern Warfare do Hearts of Iron III: Their Finest Hour

Battle of Crete, Spear, Tower of Chaos, Rise of Egypt i inne najlepsze modyfikacje (30.01.2015) - ilustracja #15

Warto także zainteresować się nową betą Modern Warfare do Hearts of Iron III: Their Finest Hour. Zgodnie z tytułem, mod przenosi akcję w czasy współczesne, pozwalając rozegrać kampanię w latach 2000-2020. W tym celu przerobiono mapę strategiczną, zmieniono dostępne kraje, technologie, jednostki oraz wydarzenia historyczne. Całość kładzie nacisk na realizm i została wykonana z dużym przywiązaniem do detali, przez co przypomina raczej duży oficjalny dodatek zamiast małej produkcji fanowskiej.

 1. Modern Warfare – pobierz moda

Pozostałe gry

The Elder of Murwynd Woods do Legnd of Grimrock

Battle of Crete, Spear, Tower of Chaos, Rise of Egypt i inne najlepsze modyfikacje (30.01.2015) - ilustracja #16

The Elder of Murwynd Woods to obszerna mini-kampania Legnd of Grimrock, której akcja toczy się po wydarzeniach z podstawowej wersji gry. To potężny projekt – z ponad 300 nowymi obiektami graficznymi i licznymi sekcjami toczącymi się na świeżym powietrzu. W sumie całość starcza na co najmniej 10 godzin zabawy.

 1. The Elder of Murwynd Woods – pobierz moda

Przygody do Amnesia: The Dark Descent

Room Escape - Battle of Crete, Spear, Tower of Chaos, Rise of Egypt i inne najlepsze modyfikacje (30.01.2015) - wiadomość - 2015-01-30
Room Escape

Tempa nie zwalniają także twórcy przygód do gry Amnesia: The Dark Descent. Z najnowszych zwłaszcza godne polecenia są:

 1. Room Escape - nietypowa przygoda, która zamiast na horrorze koncentruje się na zagadkach. Całość zainspirowana została popularnymi przeglądarkowymi produkcjami. Głównym celem jest znalezienie sposobu wydostania się z serii pomieszczeń, a stojące nam na przeszkodzie łamigłówki trzeba rozwiązywać pod presją limitów czasowych.
 2. Pactum Tenebris – fabuła tej przygody obraca się wokół tajemniczej posiadłości zlokalizowanej w centrum ponurego lasu. Sekretny Zakon Rycerski od kilku tygodni wysyłał w to miejsce kolejnych rycerzy, ale żaden z nich nie powrócił. Najnowszym śmiałkiem jesteśmy my. Mod nie kładzie nacisku na klimat horroru. Zamiast tego koncentruje się głównie na eksploracji oraz ciekawych zagadkach.
 3. The Eight Pages - odtwarza mechanizmy rozgrywki znane z popularnego darmowego Slendera. Naszym zadaniem jest więc odnalezienie ośmiu stron rozrzuconych po mapie zanim dopadnie nas potwór.

Stare, ale jare

Beneath do F.E.A.R.

Battle of Crete, Spear, Tower of Chaos, Rise of Egypt i inne najlepsze modyfikacje (30.01.2015) - ilustracja #18

Beneath to dopracowana przygoda do strzelanki F.E.A.R. Wcielamy się w członka agencji rządowej zajmującej się badaniem błahych i bezsensownych spraw, na które nikt inny nie chce tracić czasu. Podczas jednego z takich dochodzeń grupa natyka się jednak na coś prawdziwie niebezpiecznego i jej członkowie zostają zmuszeni do walki o życie.

 1. Beneath – pobierz moda

Europe in Ruins: Reinforcements do Company of Heroes: Opposing Fronts

Z kolei Europe in Ruins: Reinforcements to modyfikacja do Company of Heroes: Opposing Fronts, która dodaje do gry nową warstwę strategiczną, zespalającą toczone bitwy w jedną całość. W każdym starciu kierujemy jednym konkretnym batalionem, którego członkowie po każdej potyczce zyskują punkty doświadczenia. Dzięki temu nie tylko stają się coraz większymi weteranami, ale możemy także wybrać im specjalizacje.

Wszystkim tym bawimy się w jednym z dwóch trybów rozgrywki oraz na ponad czterdziestu nowych mapach o wysokim poziomie dopracowania. Ponadto autorzy opracowali nowy interfejs służący do zarządzania batalionem pomiędzy bitwami.

 1. Europe in Ruins: Reinforcements – pobierz moda

Necrosis do Hexen

Fanom klimatów retro polecamy modyfikację Necrosis do gry Hexen. Projekt oferuje nową kampanię z dziewięcioma obszernymi poziomami oraz dodatkowymi typami uzbrojenia, artefaktami oraz innymi przedmiotami. Wcielamy się w bohatera, który poległ w bitwie z siłami Koraxa. Pewnego dnia potężne zaklęcie wskrzesza jednak poległych w krainie znanej jako Cronos. Naszym zadaniem staje się odkrycie, kto lub co, stoi za powrotem zmarłych do świata żywych.

 1. Necrosis – pobierz moda

Pięć poprzednich przeglądów

 1. Breaking Point, Get Wrecked, L'Hiveri inne najlepsze modyfikacje (30.12.2014)
 2. DoomZ, SourceForts, Absolute Pressure, Wheels Of Lull i inne najlepsze modyfikacje (2.12.2014)
 3. Raven Shield 2.0, SPQR, MekTek Mechwarrior 4: Mercenaries i inne najlepsze modyfikacje (13/10/2014)
 4. Thief 3 Gold, Europa Barbarorum 2, Westeros: Age of Petty Kings i inne najlepsze modyfikacje sierpnia 2014
 5. System Shock Infinity, The Keep on the Borderlands, Rome Universalis i inne najlepsze modyfikacje lipca 2014