Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 czerwca 2020, 15:47

Bannerlord po 78 łatkach - podsumowanie i plany twórców

Mount & Blade II: Bannerlord zadebiutowało w Epic Games Store. Oprócz udostępnienia gry na tej platformie z rabatem 20% studio TaleWorlds podsumowało dotychczasowy jej rozwój i zdradziło plany na przyszłość.

Bannerlord po 78 po łatkach - podsumowanie i plany twórców - ilustracja #1
Twórcy podsumowują rozwój Mount & Blade 2 w ramach wczesnego dostępu.

Minęły prawie trzy miesiące od premiery Mount & Blade II: Bannerlord w ramach Wczesnego dostępu Steama. Kwartał upłynął nam wśród śmiesznych i ciekawych doniesień, ale twórcom zszedł on na licznych aktualizacjach gry. Teraz studio TaleWorlds udostępniło produkcję w Epic Games Store. Z tej okazji tytuł możecie zakupić na tej platformie z 20%-owym rabatem w cenie 143,99 złotego. Ponadto twórcy podsumowali dotychczasowe prace nad wczesną wersją Bannnerlorda we wpisie opublikowanym na Steamie.

Kontynuacja Mount & Blade była jedną z najbardziej oczekiwanych gier tego roku, co było wyraźnie widać po premierze. Jednakże Wczesny dostęp Bannerlorda dręczyły problemy typowe dla tego modelu dystrybucji i to na usuwaniu tych niedoróbek skupili się twórcy. Autorzy przyłożyli się do poprawienia stanu technicznego tytułu, w tym optymalizacji i stabilności. Dość wspomnieć, że w 78 dotychczas udostępnionych aktualizacjach i łatkach TaleWorlds wyeliminowało łącznie ponad 200 błędów powodujących przymusowe zamykanie gry. Zmniejszono też rozmiar plików zapisu.

Nie znaczy to, że studio zapomniało o rozgrywce – ta również była dopracowywana od końca marca. Przełożyło się to na wyeliminowanie pewnych niedoróbek, m.in. z systemem automatycznego rozstrzygania potyczek, inflacją przedmiotów oraz niektórymi misjami. Doczekaliśmy się też nowej zawartości pokroju zadań, broni, perków, utworów muzycznych czy całych mechanik (oraz – co wspomniano we wpisie – ponad 160 kobiet, z którymi możemy się ożenić). Twórcy wyróżnili dwie aktualizacje, pozwalające na stworzenie własnego królestwa niezależnie od głównego wątku fabularnego (Kingdom Creation) oraz rozszerzające system dyplomacji na całe państwo z dodatkowymi opcjami (Kingdom Politics). Doszły do tego poprawki balansu, szczególnie potrzebne w trybie sieciowym.

Co się tyczy dalszego rozwoju Mount & Blade II: Bannerlord, zasadniczo otrzymamy więcej tego samego. Dalsze poprawki techniczne będą wprowadzane wraz z nową zawartością, obejmującą bardziej dynamiczne zadania (tj. generowane w odpowiedzi na wydarzenia świecie gry). Studio wspomniało też o planowanych zmianach w systemie rozwoju postaci, z poziomami bohatera uzależnionymi nie od liczby awansów umiejętności, lecz doświadczenia zebranego z tychże. Ponadto mają pojawić się pierwsze autorskie narzędzia dla modderów, jak również funkcja do zgłaszania graczy. Niestety, wciąż brakuje informacji o terminie wydania pełnej wersji gry.

Bannerlord po 78 po łatkach - podsumowanie i plany twórców - ilustracja #2
Więcej poprawek, i nowej zawartości, czyli plany rozwoju Bannerlorda w skrócie.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej