Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 marca 2020, 15:55

autor: AlexB

Mount and Blade 2: Bannerlord - częste błędy i jak je rozwiązać

Mount & Blade II: Bannerlord trapią obecnie błędy techniczne. Gracze zgłaszają problemy z uruchomieniem czy zawieszaniem się tytułu. Na szczęście część błędów można wyeliminować bez konieczności czekania na łatkę.

Wczorajsza premiera Mount & Blade II: Bannerlord we wczesnym dostępie Steam okazała się sukcesem. Od wczoraj liczba osób bawiących się jednocześnie w tytule nie spada poniżej 100 tysięcy. Zbiera on również pozytywne opinie na platformie firmy Valve. Nie oznacza to jednak, że już teraz jest to produkcja pozbawiona błędów. Jak przystało na pozycję z wczesnego dostępu, najnowsze dzieło studia TaleWorlds trapią najróżniejsze problemy techniczne. Na oficjalnym forum gry pojawiło się przeszło 600 tematów zwracających uwagę na bugi w samym tylko trybie dla pojedynczego gracza. Na szczęście część z nich można wyeliminować dość prosto. Rozwiązania na najczęściej pojawiające się błędy zebrała redakcja serwisu RespawnFirst. My przybliżamy je poniżej.

Mount and Blade 2: Bannerlord - częste błędy i jak je rozwiązać - ilustracja #1
Mount & Blade II, jak niemal każdą grę we wczesnym dostępie, trapią rozmaite błędy techniczne.

Gra nie włącza się

Jeśli nie jesteście w stanie uruchomić gry i nie wyskakuje żaden komunikat, to macie kilka opcji, by spróbować naprawić ten błąd. Najpierw upewnijcie się, że Wasza wersja systemu Windows jest aktualna (jeśli nie, to ściągnijcie i zainstalujcie aktualizację), i zrestartujcie komputer. Jeśli to nie pomoże, wyłączcie program antywirusowy lub dodajcie folder z Mount & Blade II: Bannerlord do wyjątków i zweryfikujcie pliki na platformie Steam. W końcu, jeśli macie uruchomione jakiekolwiek aplikacje pokroju MSI Afterburner czy GeForce Experience, to zdezaktywujcie je.

Błąd GPU

Jeśli w menu głównym Mount & Blade II: Bannerlord otrzymacie taki komunikat:

d3d_device_context_-> Map at rglGPU_device::lock_texture Failed!<br>The GPU device instance has been suspended. Use GetDeviceRemovedReason to determine the appropriate action.

oznacza to, że gra ma problem z Waszym procesorem graficznym. Powody takiego stanu rzeczy mogą być dwa – albo Wasza karta jest „podkręcona”, albo po prostu nie do końca radzi sobie z Bannerlordem. W tym pierwszym przypadku wystarczy po prostu przywrócić domyślne parametry urządzenia. W drugim natomiast możecie spróbować ograniczyć liczbę klatek na sekundę w tytule, by zmniejszyć obciążenie GPU.

Jak to zrobić? W przypadku kart graficznych Nvidii najpierw otwórzcie Panel sterowania. Następnie przejdźcie do zarządzania ustawieniami 3D, kliknijcie na zakładkę Ustawienia programu i wybierzcie Mount & Blade II: Bannerlord. Teraz w polu Określ ustawienia dla tego programu odnajdźcie opcję Max Frame Rate i ustawcie 30 FPS. Zapiszcie zmiany i sprawdźcie, czy gra będzie działała bez zarzutu.

Błąd „Failure to start process for Mount and Blade Bannerlord. Access is denied. (0x5)”

Jeśli podczas uruchamiania gry pojawi się powyższy komunikat, musicie kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę Steama, wybrać właściwości, a następnie w zakładce Zgodność zaznaczyć opcję Uruchom ten program jako administrator. Powtórzcie tę czynność dla plików exe Mount & Blade II: Bannerlord.

Błąd „BannerlordLauncher stopped working”

Gdy podczas uruchamiania gry pojawi się powyższy komunikat, przeinstalujcie DirectX. Jeśli to nie pomoże, wyłączcie program antywirusowy, zweryfikujcie pliki produkcji i uruchomcie ją jako administrator.

Zawieszanie się gry na ekranie dostosowania jasności

Jeśli przydarzył Wam się taki błąd, po prostu wyłączcie firewall.

Błąd „Unable to initialize steam API”

Aby wyeliminować ten błąd, musicie uruchomić Steama jako administrator. Jak to zrobić, opisaliśmy w sekcji „Błąd Failure to start process for Mount and Blade Bannerlord. Access is denied. (0x5)”

Brakujący plik MSVCP140.dll

Jeśli wyskakuje Wam komunikat o brakującym pliku MSVCP140.dll bądź podobnym, przeinstalujcie Microsoft Visual C++.

Brak dźwięku

Jeśli po uruchomieniu Mount & Blade II: Bannerlord nie macie dźwięku, wyłączcie grę, w Dokumentach odnajdźcie jej folder i go usuńcie.

Błąd „D3D Device Lost”

Jeśli podczas wczytywania gry otrzymacie taki komunikat, w panelu sterowania karty grafiki musicie wyłączyć wygładzanie obrazu. Możecie także ustawić limit FPS na 30-40 (jak to zrobić, znajdziecie w sekcji „Błąd GPU”). Natomiast jeśli Wasze urządzenie było „podkręcane”, ustawcie parametry na domyślne poziomy.

Niska wydajność i spadki FPS

Aby poprawić nieco działanie Mount & Blade II: Bannerlord, posiadacze kart Nvidii mogą spróbować w Panelu sterowania wyłączyć Synchronizację pionową i ustawić Tryb zarządzania energią na Preferuj optymalną wydajność oraz Filtrowanie tekstur na Wysoka wydajność. Następnie wewnątrz gry muszą zdezaktywować v-sync i upewnić się, że aplikacja jest uruchomiona w pełnym oknie.

Przypominamy, że Mount & Blade II: Bannerlord zostało po raz pierwszy zapowiedziane w 2012 roku. Mimo przeszło siedmioletniego procesu produkcyjnego, na premierę pełnej wersji jeszcze będziemy musieli trochę poczekać. Najprawdopodobniej nastąpi ona w 2021 roku.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Mount & Blade II: Bannerlord
  2. Mount & Blade II: Bannerlord – poradnik do gry
  3. Mount & Blade II: Bannerlord – kompendium wiedzy