Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 lipca 2010, 16:24

autor: Adrian Werner

Autorzy serii Disgaea zapowiadają trzy nowe japońskie gry roleplaying

Japońskie studio Nippon Ichi Software nigdy nie należało do gigantów naszej branży. Ciekawe niszowe gry roleplaying, takie jak cykl Disgaea zapewniły mu jednak spore grono oddanych fanów i to właśnie ich powinny ucieszyć najnowsze wieści. Na zorganizowanej przez amerykański oddział firmy imprezie ujawniono bowiem trzy nowe tytuły, które zostaną przetłumaczone na angielski.

Japońskie studio Nippon Ichi Software nigdy nie należało do gigantów naszej branży. Ciekawe niszowe gry roleplaying, takie jak cykl Disgaea zapewniły mu jednak spore grono oddanych fanów, których powinny ucieszyć najnowsze wieści. Na zorganizowanej przez amerykański oddział firmy imprezie ujawniono bowiem trzy nowe tytuły, które zostaną przetłumaczone na angielski.

 

Autorzy serii Disgaea zapowiadają trzy nowe japońskie gry roleplaying - ilustracja #1

Z.H.P

 

Pierwszą ujawnioną grą okazało się tworzone z myślą o PSP taktyczne RPG zatytułowane Z.H.P. Wbrew temu, co mogłoby wynikać z nazwy, całość dotyczy nie harcerzy, ale superbohaterów. Zabawa ma mocno przypominać w założeniach serię Disgaea autorstwa tego samego studia, tyle, że akcja toczyć się ma w innym świecie, a gra zaoferuje znacznie większe możliwości tworzenia i rozwijania obdarzonych nadludzkimi mocami herosów. Swoboda w tym aspekcie jest tak ogromna, że możemy nawet stworzyć dziwadło z wiertłami zamiast rąk i kołami w miejscu nóg. Pojawi się ponadto możliwość wybudowania własnej bazy operacyjnej. Z.H.P rozgrywany jest w systemie turowym, choć twórcy zapowiadają tak szybkie tempo walki, że zabawa ma sprawiać wrażenie niemalże gry akcji. Warto też dodać, że mapy będą generowane losowo za każdym razem, gdy zaczniemy nową przygodę.

Z.H.P jest dla Nippon Ichi Software niezwykle ważnym projektem, porównywalnym skalą z samym cyklem Disgaea. Polecamy obejrzenie galerii screenów i przede wszystkim mocno zakręconego filmiku promującego. Widać wyraźnie, że w grze nie zabraknie charakterystycznego poczucia humoru, z którego słynną produkcje tego studia. Premiera zapowiadana jest na jesień tego roku.

 

Autorzy serii Disgaea zapowiadają trzy nowe japońskie gry roleplaying - ilustracja #2

Ar tonelico Qoga

 

Amerykański oddział Nippon Ichi Software ogłosił ponadto, że wyda anglojęzyczną wersję Ar tonelico Qoga (w Japonii gra wydawana jest przez Namco Bandai). Jest to w rzeczywistości już trzecia część serii autorstwa studia Gust. W porównaniu do poprzednich odsłon fani powinni spodziewać się sporych zmian. Zamiast turowego systemu walki wprowadzona zostanie hybryda turówki i czasu rzeczywistego. Duża rolę odegra muzyka - teraz podczas starć wymagane będzie przeprowadzanie ataków zgodnie z rytmem poszczególnych utworów.

Jako „zabawne japońskie dziwactwo" należy potraktować sposób na dopakowywanie postaci. Mianowicie, bohaterki gry absorbują energię planety bezpośrednio przez skórę. Tym samym im mniej na sobie noszą, tym większe obrażenia zadają. To chyba pierwsze RPG, w którym ratujemy świat przez rozbieranie naszej drużyny. Ar tonelico Qoga wydane zostanie w Stanach Zjednoczonych w przyszłym roku. Gra ukaże się jedynie w wersji na PlayStation 3. Polecamy przyjrzenie się sporych rozmiarów galerii screenów.

 

Autorzy serii Disgaea zapowiadają trzy nowe japońskie gry roleplaying - ilustracja #3

Cladun: This is an RPG

 

Ostatnią zapowiedzianą produkcją było Cladun: This is an RPG, które w Japonii nosi tytuł Classic Dungeon. Jest to staroszkolne action-RPG wyraźnie nawiązujące do Legend of Zelda: A Link to the Past. Tym, co wyróżnia grę na tle podobnych produkcji jest swoboda w tworzeniu bohatera. Gracz otrzyma dostęp do wielu różnorodnych profesji (w tym wojownika, dragoon'a oraz kupca), a wygląd postaci będziemy mogli zaprojektować własnoręcznie tworząc go piksel po pikselu (niczym w MS Paint). Co więcej, gra umożliwi podobną swobodę przy kreacji postaci „głównego złego". Ten czarny charakter dostosuje się do naszego poziomu przy pierwszym starciu, a potem po każdej kolejnej potyczce będzie rósł w siłę.

Gra pozwala na stworzenie na raz maksymalnie 64 postaci, którymi potem możemy się wymieniać przez sieć z innymi graczami. Multiplayer obejmuje zarówno tryby konfrontacji jak i kooperacji. Dodatkową atrakcją jest system losowego generowania podziemi przy każdym rozpoczęciu gry. Wszystko to utrzymane będzie w stylizowanej na 8-bitową grafice. Zainteresowanym polecamy obejrzenie filmiku promującego i screenów. Claudin: This is an RPG wydany zostanie na rynku amerykańskim jesienią tego roku. Gra ukaże się jedynie w wersji na PSP.

 

Autorzy serii Disgaea zapowiadają trzy nowe japońskie gry roleplaying - ilustracja #4

Disgaea 3: Absence of Justice

 

W tym roku na imprezie pokazywano wyraźnie mniej gier niż w latach ubiegłych. Souhei Niikawa (prezes Nippon Ichi Software) wytłumaczył, że jest to wynik nowej strategii firmy. Postanowiono skoncentrować się na wypuszczaniu mniejszej ilości, ale za to lepiej dopracowanych tytułów.

Niestety, zawiedli się ci z fanów, którzy oczekiwali jakiś konkretów na temat Disgaea 4. Stwierdzono tylko, że tytuł ten będzie wielkim krokiem ewolucyjnym dla całego cyklu. Poza tym o grze wiemy na razie tylko tyle, że wydana zostanie wyłącznie na PlayStation 3 a jej oficjalne ujawnienie nastąpi na tegorocznym TGS.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej