Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość promocje 30 czerwca 2022, 19:36

10 gier strategicznych za mniej niż 50 zł wartych zakupu na Steam Summer Sale 2022

Steam Summer Sale 2022 trwa w najlepsze. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was przegląd ofert na strategie, za które zapłacicie mniej niż 50 zł.

Steam Summer Sale 2022 nadal kusi ofertami. Promocje obejmują tysiące różnych produkcji z każdego dostępnego gatunku. Dziś przychodzimy do Was z kolejnym przeglądem. Tym razem zebraliśmy sześć ciekawych strategii, za które zapłacicie obecnie mniej niż 50 zł.

Cities: Skylines za 29,99 zł

Tego tytułu raczej większości nie muszę przedstawiać, lecz nie mogłam się powstrzymać, by go tutaj nie umieścić. To city builder, który pozwala nam pokierować własnym współczesnym miastem. Podczas rozgrywki musimy stworzyć wydajną sieć drogową (co czasem wydaje się misją wręcz niemożliwą), zapewnić odpowiednią infrastrukturę mieszkańcom i przy tym nie zbankrutować.

W Cities: Skylines spędziłam setki godzin i ciągle jestem w stanie się tu świetnie bawić. Tytuł pozwala uwolnić pokłady kreatywności i stworzyć miasto marzeń.

I tak, mam świadomość, że gra ta była rozdawana za darmo w Epic Games Store. Wersji tej brakuje jednak jednaj istotnej rzeczy – dostępu do Warsztatu Steam. To właśnie tam znajdziecie tysiące modów, które dodatkowo zwiększają atrakcyjność tytułu.

Cities: Skylines na Steamie

Jeśli już posiadacie Cities: Skylines, to możecie zastanowić się nad zakupem DLC, które obecnie również są w promocji:

 1. Airports – 41,59 zł (-20%)
 2. Campus – 25,99 zł (-50%)
 3. Green Cities – 25,99 zł (-50%)
 4. Industries – 29,99 zł (-50%)

Two Point Hospital za 34,24 zł

Two Point Hospital to utrzymana w humorystycznej konwencji strategia ekonomiczna. Celem zabawy jest stworzenie dochodowego szpitala przy jednoczesnym dbaniu o zdrowie przebywających tam pacjentów. Całość została upakowana do naprawdę dobrze wykonanej kampanii fabularnej. W czasie jej trwania odwiedzamy kolejne placówki i doprowadzamy je do porządku. Z każdą misją stopień trudności powoli rośnie, a my zapoznajemy się z kolejnymi chorobami oraz metodami ich leczenia.

Należy wziąć jednak pod uwagę, że ekonomia gry nie jest specjalnie skomplikowana, więc nie ma tutaj większych wyzwań. Tym niemniej jest to dobry tytuł, w który warto zagrać.

Two Point Hospital na Steamie

Frostpunk za 27,49 zł

I kolejny city builder na liście, tym razem Frostpunk od polskiego 11 bit studios. W grze trafiamy do alternatywnej wersji XIX wieku, w której na Ziemi zapanowała nowa epoka lodowcowa. Garstka pozostałych przy życiu stworzyła niewielkie osady skupione wokół ogromnych parowych generatorów. Wcielamy się w zarządcę jednego z takich miasteczek, a naszym zadaniem jest utrzymanie ludności przy życiu. W tym celu musimy między innymi zdobywać pożywienie oraz paliwo zasilające źródło ciepła.

Jest to kawał porządnej produkcji, która oferuje ciekawy i pełen wyzwań świat. Dodatkowo, jak w to grach od 11 bit studios, pojawia się silny nacisk na decyzje moralne. W ten sposób musimy zdecydować między innymi, czy zadbać o dobro dzieci, czy też zmusić je do pracy. Nie jest jednak idealnie – eksploracja świata lekko kuleje, a z czasem zaczynamy działać według schematów, ponieważ mamy świadomość tego, jak każda z decyzji wpływa na morale mieszkańców.

Frostpunk na Steamie

Najciekawsze strategie według Czarusia

Tym razem postanowiłam poprosić Damiana „Czarusia” Gacka, fana strategii, o to, by również wskazał najciekawsze według niego tytuły. Oto co dla Was przygotował:

 1. Banished za 24,47 zł – strategia polegająca na budowaniu niewielkiej średniowiecznej społeczności. Stajemy na czele wyrzutków, którzy zamieszkują z dala od innych ludzi, a jedyną formę kontaktu ze światem zewnętrznym stanowi przybywający do naszej osady handlarz. Sednem gry jest stawianie nowych konstrukcji, rozwój łańcuchów produkcyjnych oraz zapewnienie dobrobytu mieszkańcom wioski. Miłośnicy survivali i city builderów będą zachwyceni. Ciekawostka to fakt, że gra jest mikroskopijna jak na dzisiejsze standardy, gdyż zajmuje mniej niż 1 GB przestrzeni dyskowej. Ponadto została stworzona przez jedną osobę.
 2. Wargroove za 28,79 złWargroove jest dla mnie miłym zaskoczeniem ostatnich kilku dni. Pod bajkową otoczką oraz pikselartową grafiką kryje się całkiem kompetentna strategia. Nie oczekujcie bogatej warstwy ekonomicznej – gra skupia się na toczeniu turowych bitew z mocno uproszczoną formą zdobywania funduszy. Walki jednak mają zaskakująco dużo głębi i zależności jak na tytuł, który nie zajmie na Waszych dyskach nawet 1 GB. Jednostki potrafią zadawać obrażenia krytyczne, jednak musimy spełnić odpowiednie warunki, aby tak się stało. Ukształtowanie terenu również ma istotny wpływ na przebieg potyczek, a Wasi generałowie mogą korzystać z umiejętności specjalnych.
 3. Buoyancy za 35,24 zł – gra z wczesnego dostępu, jednak już teraz daje całkiem sporo godzin zabawy (sam spędziłem ich przy niej nieco ponad 14). Jeżeli lubicie film Wodny świat (Waterworld), jest spora szansa, że ten tytuł przypadnie Wam do gustu. Produkcja ta to city builder osadzony w świecie po apokalipsie. Ziemia została zalana, a naszym zadaniem jest poprowadzenie osady-tratwy. W trakcie podróży znajdujemy surowce, które pozwolą nam przetrwać, ponadto napotykamy innych ocalałych, którzy nie zawsze są przyjacielscy.
 4. Before We Leave za 25,19 zł – to kolejna gra o budowaniu społeczności, która zabiera nas w czasy po globalnej katastrofie. Ta strategia różni się jednak od tradycyjnych city builderów tym, że mapa w niej została podzielona na heksagony, co w efekcie znacznie ogranicza pole dostępne do stawiania nowych struktur. Aby się rozwijać, musimy opuścić początkową wyspę i skolonizować resztę planety. Z czasem w poszukiwaniu surowców zawędrujemy nawet na inne ciała układu planetarnego. Bardzo ważną mechaniką jest tworzenie odpowiedniego łańcucha połączeń handlowych pomiędzy poszczególnymi wyspami planety, ale również między Waszymi koloniami w kosmosie.

Planet Zoo za 48,59 zł

Planet Zoo to bardzo przyjemna strategia ekonomiczna, w której wcielamy się w zarządcę zoo. Do naszych zadań należy kompleksowe projektowanie wybiegów czy miejsc dla odwiedzających, zatrudnianie pracowników oraz dbanie o potrzeby zwierząt. Jeśli zaniedbamy swoje obowiązki, to spotkamy się z falą protestów lub najzwyczajniej w świecie zbankrutujemy.

Tytuł ten szybko rzuca na głęboką wodę i potrafi być niemałym wyzwaniem. Mimo to nie powoduje frustracji. Dodatkowo twórcy dali nam ogromne możliwości w budowaniu, dzięki temu możemy wcielić w życie swoje marzenia o idealnym parku zoologicznym (oczywiście jak już zdobędziemy odpowiednio dużo funduszy).

Planet Zoo na Steamie

RollerCoaster Tycoon 3: Complete Edition za 28,79 zł

RollerCoaster Tycoon 3 to jeden z tytułów mojego dzieciństwa. W grze wcielamy się w zarządcę parku rozrywki, a do naszych zadań należy stawianie kolejnych atrakcji przy jednoczesnym utrzymaniu rentowności obiektu. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ musimy przy tym dbać o zadowolenie klientów. Complete Edition gwarantuje nie tylko podstawową wersję gry, ale również dwa dodatki:

 1. Soaked! wprowadzający możliwość budowania parków wodnych;
 2. Wild! umożliwiający tworzenie ogrodów zoologicznych.

Całkiem niedawno wróciłam do tytułu i muszę przyznać, że nadal potrafi on wciągnąć. Czasem potrzeba do niego trochę cierpliwości, jednak wciąż jest godny polecenia. Jedyną istotną wadą produkcji jest oprawa graficzna – nie ma co ukrywać, że nie zestarzała się ona najlepiej.

RollerCoaster Tycoon 3: Complete Edition na Steamie

Aven Colony za 21,59 zł

I na koniec niedocenione w moim odczuciu Aven Colony. To city builder osadzony w kimatach science fiction. Trafiamy na planetę Aven Prime, gdzie musimy stworzyć bazy zdatne do zamieszkania przez ludzi. W tym celu gromadzimy surowce i budujemy kolejne konstrukcje. Gra wymusza na nas wielozadaniowość; oprócz rozwijania osady, musimy bronić ją również przed zagrożeniami oraz dbać o jakość powietrza, zasilanie czy potrzeby mieszkańców.

Aven Colony to niezwykle grywalny tytuł, który potrafi wciągnąć na długie godziny. Dobrze skonstruowana kampania fabularna, która systematycznie oferuje nam kolejne wyzwania oraz mnogość spraw do nadzorowania, sprawia, że trudno jest się nudzić. Jakby tego było mało, każda misja rzuca nas w różne obszary planety. Różnią się one od siebie warunkami atmosferycznymi oraz dostępem do surowców, co wymaga ciągłego dostosowywania swojego stylu rozgrywki. A wszystko to w przyjemnej dla oka oprawie graficznej.

Aven Colony na Steamie

Pozostałe promocje

Oprócz tego możecie również zapoznać się z poniższymi ofertami:

 1. Frozenheim (polski) – 49,20 zł (-20%)
 2. Northgard (polski) – 43,19 zł (-60%)
 3. Pharaoh + Cleopatra (angielski) – 21,21 zł (-50%)
 4. Prison Architect (polski) – 26,99 zł (-75%)
 5. Surviving Mars (polski) – 26,99 zł (-75%)