Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 30 czerwca 2022, 19:53

autor: Ania Orzech

Netflix kręcił Stranger Things w miejscu kaźni ofiar II wojny światowej. Wybuchł skandal

Zdjęcia do nowego sezonu Stranger Things kręcono w więzieniu, w którym Żydzi, Polacy i Romowie cierpieli w czasie Holocaustu. Wybuchł skandal, a potomkowie ofiar wzywają twórców do odpowiedzialności.

kadr z serialu Stranger Things/Netflix

Akcja czwartego sezonu Stranger Things rozgrywa się jednocześnie w kilku lokacjach. Pewnie każdy z Was kojarzy sowieckie więzienie o zaostrzonym rygorze na Kamczatce, w którym został osadzony Jim Hopper. Okazuje się, że owe więzienne sekwencje realizowano w prawdziwym litewskim zakładzie karnym na Łukiszkach. Obiekt to nie tylko najstarsze więzienie na Litwie, ale i (na nieszczęście Netflixa) miejsce, które w okresie II wojny światowej było miejscem kaźni Polaków, Żydów czy Romów.

Więzienne cele przerobione na hotel inspirowany motywami serialu

Jeszcze przed premierą nowego sezonu było wiadomo, że niektóre sceny nagrane zostaną w litewskim więzieniu na Łukiszkach. Oczywiście spotkało się to z negatywnym odzewem ze strony przedstawicieli środowisk, których przodkowie zginęli w tamtym miejscu, jednak oliwy do ognia dolało zupełnie co innego.

Jeden ze szczegółów nie uszedł uwadze Jews and Rroma Against Bigotry, czyli przedstawicielom społeczności Romskiej i Żydowskiej. Okazało się, że miejsce, w którym Żydzi, Polacy i Romowie cierpieli w trakcie Holocaustu, przerobiono wraz z Airbnb na tymczasowy hotel dla fanów Stranger Things. Za około 100 euro można było poczuć się jak bohaterowie serialu, zwiedzając więzienne cele, spędzając tam noc albo... smażąc sobie gofry. Pierwsi goście mieli pojawić się już 4 lipca. Do tego jednak raczej na pewno nie dojdzie.

Netflix oskarżony o wymazywanie pamięci o Holocauście; jest petycja

Przedstawiciele romskich i żydowskich społeczności stworzyli petycję w serwisie change.org, której celem jest wymuszenie przeprosin za przekształcenie jednej z cel na hotel Airbnb. Autorzy petycji wspomnieli także o popularnym w ostatnim czasie trendzie na tatuaże z numerkami, podobne do tych posiadanych przez postaci z serialu, na których przeprowadzano eksperymenty w Hawkins. Osobom znającym historię kojarzą się one jednak tylko i wyłącznie z obozami koncentracyjnymi.

Fani Stranger Things, zainspirowani serialem, robią sobie tatuaże z numerami na ramionach. Instagramowy profil Stranger Things udostępnia takie zdjęcia przesyłane przez fanów, przez co zachęca do podobnego zachowania.

Petycję podpisało już blisko 29 tysięcy osób, a z każdą chwilą przybywa zainteresowanych. Tak brzmi jej fragment:

My, Żydzi i Romowie, wzywamy was do podpisania tej petycji i pociągnięcia do odpowiedzialności Stranger Things i Netflixa za wymazywanie Holocaustu. Pieniądze zarobione w tym sezonie powinny zostać zwrócone społecznościom żydowskim i romskim na Litwie jako naprawienie szkód, jakie wyrządzono w tym sezonie, a publiczne przeprosiny Airbnb, Netflixa i Stranger Things powinny zostać wydane natychmiast z pełnym zrozumieniem, w jaki sposób to przyczynia się do wymazywania ofiar Holocaustu i trwających prześladowań społeczności romskich. Żądamy również natychmiastowego zamknięcia Airbnb.

Twórcy petycji żądają oficjalnych przeprosin od Netflixa, twórców Stranger Things oraz Airbnb. Tak wyglądają zarzuty wobec platformy:

To nie tylko kpina z traumy społeczności żydowskiej i romskiej, ale dodatkowe bezczeszczenie żywych wspomnień ocalałych z Holocaustu (których duża część wciąż żyje) oraz ich potomków.

Na ten moment Netflix, twórcy Stranger Things ani przedstawiciele Airbnb nie odnieśli się do sprawy. Jeśli pojawi się jakikolwiek odzew z ich strony, natychmiast Was o tym poinformujemy.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTubetvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie..