Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 31 stycznia 2017, 09:19

autor: Góral

Windows 10 Game Mode - pierwsze testy nie wykazują znaczącego wzrostu wydajności

Z trybu gry w Windowsie 10 korzystają już użytkownicy programu Windows Insider. Pierwsze testy nowej funkcji pokazują jednak, że nie ma czego zazdrościć, gdyż wzrost wydajności jest praktycznie niezauważalny, a do tego Game Mode sprawia obecnie sporo problemów.

Kilkanaście dni temu firma Microsoft zapowiedziała Game Mode – specjalną funkcję systemu operacyjnego Windows 10, zwiększającą wydajność gier. Tryb działa w oparciu o faworyzowanie procesów gry i wstrzymywanie zadań wykonywanych w tle. Zabiegi te mają przynosić niewielki, bo 2-5% wzrost wydajności, ale jak się okazuje, obecnie to tylko teoria.

Windows 10 Game Mode to w obecnym stanie lipa. - Windows Game Mode - pierwsze testy nie wykazują znaczącego wzrostu wydajności - wiadomość - 2017-01-31
Windows 10 Game Mode to w obecnym stanie lipa.

Niektórzy użytkownicy programu Windows Insider już korzystają z trybu gry, więc na YouTubie pojawiło się kilka testów (dzięki, GGMania). Na kanale Go4Game sprawdzono działanie gry Forza Horizon 3, a więc flagowej wyścigowej produkcji ze stajni Microsoftu. Co prawda, od czasu do czasu na widocznym poniżej materiale możemy zaobserwować więcej klatek z włączonym Game Mode (lewa strona ekranu), ale bywa, że płynniejszę animację widać na drugim ekranie. Oczywiście wszystko zależy od sytuacji na torze, ale nawet jeżeli przyjmiemy, że faktycznie występuje jakiś wzrost wydajności, to raczej nie ma on większego znaczenia.

Podobne wnioski można wyciągnąć po teście opublikowanym na kanale Laptop Tests and Stuff. Dodatkowo w opisie poniższego nagrania zaznaczono, że obecnie tryb sprawia sporo problemów i np. po wyłączeniu gry system strasznie zwalnia, a czasami nawet wywala niebieski ekran.

Ponadto na forum Reddit użytkownik o ksywce Primeey opublikował poniższą grafikę, z której wynika, że w grze Forza Horizon 3 po włączeniu trybu gry nie dość, że nie ma żadnego skoku wydajnościowego, to jeszcze średnia liczba FPS-ów spada.

Windows Game Mode - pierwsze testy nie wykazują znaczącego wzrostu wydajności - ilustracja #2

Oczywiście pamiętajcie, że aktualnie nie mamy do czynienia z finalną, ogólnie dostępną wersją Game Mode. Ta ma ukazać się dopiero wiosną, wraz z aktualizacją Windows 10 Creator Update. Do tego czasu błędy być może zostaną naprawione, ale sama funkcja i tak nie zapowiada się jakoś szczególnie.