Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 kwietnia 2010, 11:20

autor: omadaha

Nintendo Wii najbardziej dochodową konsolą nowej generacji

Według danych z raportu opublikowanego niedawno przez Ibis Capital – firmę zajmującą się inwestycjami i doradztwem w sektorze medialnym, konsola Nintendo Wii odpowiada za 47% dochodów rynku konsol nowej generacji i przewyższa pod tym względem Xboksa 360 i PlayStation 3.

Według danych z raportu opublikowanego niedawno przez Ibis Capital – firmę zajmującą się inwestycjami i doradztwem w sektorze medialnym, konsola Nintendo Wii odpowiada za 47% przychodów rynku konsol nowej generacji i przewyższa pod tym względem Xboksa 360 i PlayStation 3.

Nintendo Wii najbardziej dochodową konsolą nowej generacji - ilustracja #1

Przeprowadzona przez londyński oddział firmy analiza rynku wykazała, że za blisko połowę przychodów generowanych przez konsole siódmej generacji odpowiada platforma japońskiego giganta. Na kolejnych miejscach znalazły się: Xbox 360 – 35% i PlayStation 3 – 18% całkowitych przychodów.

Zawarte w raporcie dane pokazują, że w 2009 roku sektor konsol wygenerował przychód na poziomie 30 miliardów dolarów, co oznacza, że platforma Nintendo wypracowała w sumie ponad 14 miliardów.

Tak dobre wyniki sprzedaży Wii związane są nie tylko z popularnością oprogramowania, lecz również z kosztami produkcji nowych marek. Dane pokazują bowiem, że przeciętny całkowity koszt produkcji nowej gry w przypadku Xboksa 360 i PS 3 wahał się między 15 a 30 milionów dolarów, a w przypadku Wii między 5 a 7 milionów dolarów, czyli od 2 do 6 razy mniej. Dla porównania koszty produkcyjne tytułów na konsole Xbox, PlayStation 2 i GameCube mieściły się w granicach od 3 do 5 milionów dolarów.

Ostatnie dane pokazują, że Nintendo Wii nadal cieszy się wśród graczy niesłabnącą popularnością. Niedawno konsola przekroczyła w Japonii magiczną barierę 10 milinów sprzedanych egzemplarzy, co wraz z ponad 32 milionami zakupionymi przez Amerykanów, daje najlepszy wynik sprzedaży wśród konsol siódmej generacji.