Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 22 lutego 2016, 09:29

HTC Vive droższe od Oculus Rift - za urządzenie zapłacimy 4000 zł

Firma HTC właśnie zafundowała entuzjastom wirtualnej rzeczywistości zimny prysznic. Tajwański gigant poinformował, że okulary VR HTC Vive kosztować będą 799 dolarów, czyli o 200 dolarów więcej niż Oculus Rift. Pre-ordery ruszą 29 lutego, a na początku kwietnia gogle trafią do sprzedaży.

HTC Vive trafi do sprzedaży kilka dni po Oculus Rift. - HTC Vive będzie znacznie droższe od Oculus Rift - wiadomość - 2016-02-22
HTC Vive trafi do sprzedaży kilka dni po Oculus Rift.

Na początku stycznia dowiedzieliśmy się, że Oculus Rift kosztować będzie 599 dolarów (niemal 2400 złotych netto, a po dodaniu VAT ok. 3000 zł). Cena zaskoczyła i nie została przyjęta zbyt ciepło przez graczy czekających na domową wirtualną rzeczywistość. Wielu z nich z nadzieją zaczęło spoglądać w stronę konkurencyjnego HTC Vive, licząc na tańszą propozycję. Te nadzieje uległy teraz wręcz spopieleniu, gdyż okazało się, że sprzęt wyceniony został na 799 dolarów (blisko 3200 zł netto). Produkt zadebiutuje na rynku na początku kwietnia w dwudziestu czterech krajach, wśród których znalazła się także Polska. Preordery ruszą 29 lutego i wtedy zapewne poznamy dokładną polską cenę, która dzięki podatkowi VAT będzie zapewne oscylowała wokół 4000 zł.

Przez pewien czas sprzęt sprzedawany będzie w komplecie z grami Job Simulator and Fantastic Contraption. Dla porównania do Oculus Rift dołączane mają być pełne wersje EVE: Valkyrie oraz Lucky’s Tale i oferta ta nie będzie ograniczona czasowo. Aby cieszyć się dobrej jakości wirtualną rzeczywistością, użytkownicy HTC Vive będą potrzebowali kart Nvidia GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290 lub mocniejszych. Producenci pecetowego sprzętu mają w planach sprzedaż zestawów obejmujących komputery z dołączonym okularami VR, co może pozwolić zaoszczędzić trochę grosza, ale na razie nie podano żadnych konkretów w tej kwestii.

HTC Vive w skrócie:
  • Cena: 799 USD.
  • Premiera: początek kwietnia 2016 r.
  • Start preorderów: 29 lutego 2016 r.
  • Dołączane gry: Job Simulator i Fantastic Contraption.

HTC Vive kosztujące 200 dolarów więcej niż Oculus Rift jest zapewne dla wielu osób niemiłym zaskoczeniem, ale w rzeczywistości ta różnica nie powinna dziwić. Druga z tych technologii finansowana jest przez firmę Facebook, która jest obecnie zainteresowana głównie wypromowaniem idei wirtualnej rzeczywistości, podczas gdy dla tajwańskiego HTC celem jest osiągnięcie zysku już teraz. Ponadto warto pamiętać, że w pudełku z Vive znajdziemy nie tylko same okulary, ale także kontroler ruchowy. Natomiast do Oculus Rift dołączany będzie tylko pad Xboksa One, a właściwy kontroler, nazwany Oculus Touch, zadebiutuje kilka miesięcy później. Nie znamy jego ceny, więc ostatecznie oba konkurencyjne systemy mogą w rzeczywistości kosztować tyle samo dla osób chcących doświadczyć systemów sterowania zaprojektowanych specjalnie z myślą o wirtualnej rzeczywistości.

Z trzech dużych systemów VR czekamy teraz już tylko na ujawnienie ceny PlayStation VR, choć według plotek to urządzenie może również kosztować sporo więcej niż Oculus Rift. Wydaje się więc, że pierwsze generacje współczesnych technologii wirtualnej rzeczywistości będą bardzo drogie. Bez wątpienia z czasem te rozwiązania zaczną jednak tanieć. Wydaje się, że obecnie producenci zakładają, że lepiej jest wystartować z kosztownym sprzętem o jakości na tyle wysokiej, aby przekonać ludzi do VR, niż ryzykować tworzenie tańszych, ale rozczarowujących produktów, które mogłyby na dobre odstraszyć klientów od tej kategorii.

  1. HTC Vive – strona oficjalna
  2. HTC Vive wymusi na nas przemeblowanie mieszkania
TWOIM ZDANIEM

Który z wymienionych hełmów VR chciałbyś mieć?

HTC Vive.
61%
Oculus Rift.
39%
Zobacz inne ankiety