Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 września 2014, 12:36

autor: Renox

Gear VR – okulary do rzeczywistości wirtualnej od Samsunga zadebiutują jeszcze w tym roku

Zgodnie z ujawnionymi niedawno informacjami, headset od firmy Samsung przeznaczony do wirtualnej rzeczywistości – Gear VR – zadebiutuje na rynku jeszcze w tym roku i kosztować ma niecałe 200 dolarów. Sprzęt ten działać będzie przy ścisłej współpracy z nowym phabletem koreańskiego producenta - Galaxy Note 4.

Gogle rzeczywistości wirtualnej firmy Samsung. - Gear VR – okulary do rzeczywistości wirtualnej od Samsunga zadebiutują jeszcze w tym roku - wiadomość - 2014-09-08
Gogle rzeczywistości wirtualnej firmy Samsung.

Samsung nawiązał z firmą Oculus współpracę, której owocem są gogle wirtualnej rzeczywistości – Gear VR. Sprzęt ten, zaprezentowany niedawno szerszej publiczności na targach IFA 2014, działać będzie w ścisłej współpracy z nowym phabletem koreańskiego producenta, Galaxy Note 4, który posłuży mu jako ekran. Do urządzenia nie będą więc dołączane żadne irytujące przewody. Samsung Gear VR na razie nie ma dokładnej daty premiery, chociaż wiemy na pewno, że urządzenie to trafi do punktów sprzedaży jeszcze przed końcem tego roku. Amerykańska cena omawianego sprzętu wynieść ma 199 dolarów. Mając jednak na uwadze fakt, że do jego działania wymagane będzie także posiadanie wspomnianego wyżej phabletu Note 4, którego koszt według nieoficjalnych danych wynieść ma 799 dolarów, nietrudno dojść do wniosku, że całość zanosi się na dosyć kosztowną zabawę.

Z prawej strony gogli twórcy umieścili touchpada, dzięki któremu możemy obsługiwać naszego smartfona. Headset posiada również akcelerometr oraz żyroskop, jednak nie będzie śledził on naszej pozycji w przestrzeni, dlatego też zareaguje on tylko na ruchy głową w lewo lub w prawo. Całość działać ma identycznie jak wielokrotnie omawiany przez nas Oculus Rift, chociaż niestety ze zdecydowanie słabszą wydajnością. Dla przykładu, pole widzenia w przypadku omawianej „zabawki” wynieść ma tylko 96 stopni.

Warto dodać, że Samsung w kontekście omawianego Gear VR użył zagadkowego stwierdzenia „Innovator Edition”. Firma pokusiła się o wyjaśnienie tego określenia, informując, że „to raczej edycja wczesnego dostępu, wersja beta urządzenia dla producentów i entuzjastów, a nie ostateczny produktu skierowany do konsumentów.”

A jak Waszym zdaniem prezentuje się Samsung Gear VR?

Do tej pory zapowiedziano już kilka interesująco prezentujących się produkcji tworzonych z myślą o Gear VR. Są to między innymi: Gunner and Perfect Beach ze stajni nDream, gdzie trzonem rozgrywki będą efektowne pojedynki rozgrywane w przestrzeni kosmicznej; Omega Agent od twórców The Room, studia Fireproof, gdzie wcielimy się w postać szpiega wyposażonego w jetpack i patrolującego samotnie tajny ośrodek szkoleniowy dla wrogich szpiegów, a także Temple Run VR – gra, w której naszym zadaniem będzie ucieczka przed arktycznymi, małpimi demonami.