Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 września 2014, 11:46

Kôna - survivalowa przygodówka odniosła sukces na Kickstarterze

Sukcesem zakończył się Kickstarter projektu Kôna. Jest to survivalowa przygodówka, w której zadaniem gracze będzie przeżycie srogiej kanadyjskiej zimy i rozwiązanie sprawy zaginięcia lokalnej ludności.

Długa lista kickstarterowych sukcesów właśnie uległa wydłużeniu o kolejną pozycję. Jest nią survivalowa przygodówka Kôna, będąca pierwszym dużym projektem zlokalizowanego w mieście Québec zespołu Parabole. W ciągu trwającej miesiąc akcji crowdfundingowej autorom udało się zebrać 44,271 tysiące dolarów kanadyjskich, czyli trochę więcej niż wynosił cel minimalny ustalony na poziomie 40 tys. Obecnie projekt zmierza wyłącznie na pecety, a jego premiera została zaplanowana na kwiecień przyszłego roku. Twórcy zamierzają kontynuować gromadzenie środków za pośrednictwem usługi PayPal. Dojście do 48 tysięcy umożliwi im dodanie w pełni animowanego ciała postaci widocznego z perspektywy pierwszoosobowej, podczas gdy dotarcie do 60 tysięcy oznaczać ma wyprodukowanie konwersji na konsole Xbox One i PlayStation 4.

Akcja gry rozpocznie się październiku 1970 roku w północnych rejonach prowincji Quebec, w chwili gdy powoli zaczynają już pojawiać się pierwsze oznaki zimy. Oś fabuły obracać się ma wokół konfliktu między natywną dla tego miejsca społecznością Cree, a bogaczem imieniem W. Hamilton, będącym posiadaczem najbardziej dochodowych kopalni miedzi w regionie. Mężczyzna ten jest oskarżany o niszczenie świętych miejsc w celu zwiększenia swoich zysków. Nikt nie jest więc specjalnie zaskoczony, gdy ktoś dewastuje jego letni domek w górach. Hamilton uznaje wtedy, że najwyższy czas przejąć inicjatywę i wynajmuje weterana wojennego, a obecnie prywatnego detektywa Carla Fauberta (w tej roli my). Jednak gdy mężczyzna przybywa na miejsce umówionego spotkania odkrywa, że nie tylko nie może odnaleźć swojego pracodawcy, ale również cała lokalna społeczność przepadła bez śladu. Naszym zadaniem staje się oczywiście odkrycie co tak właściwie się tutaj wydarzyło.

W Kôna akcję obserwować będziemy z oczu bohatera. Gra stanowić ma połączenie survivalu z przygodówką. Zajmiemy się więc eksplorowaniem lokacji, gromadzeniem poszlak i przedmiotów oraz rozwiązywaniem zagadek logicznych. Na naszym wyposażeniu znajdzie się aparat fotograficzny i notatnik, a po zgromadzeniu za ich pomocą odpowiedniej ilości materiałów będziemy w stanie zrekonstruować sceny z przeszłości.

Poza prowadzeniem śledztwa konieczne ma być również zadbanie o przeżycie bohatera. Teren, na którym toczyć się będzie akcja, obfitować ma w różnorodne zagrożenia, począwszy od niskich temperatur, aż po zamiecie śnieżne i wygłodniałe drapieżniki. Co gorsza, na nasze życie będzie czyhała nie tylko matka natura. Napotkamy również krwiożercze istoty z legend, takie jak wendigo. Broń ma być trudno dostępna i najczęściej trzeba będzie polegać ma własnym sprycie. Przykładowo, wspomniana bestia ma serce z lodu, więc odpędzimy ją rozpalając ognisko lub wykorzystamy ogień do próby jej zabicia. Aby nie było zbyt łatwo, stwór będzie wywoływał gwałtowne pogorszenia pogody i zwiększał agresywność okolicznych zwierząt.

Warto na koniec wspomnieć, że autorzy przygotowali krótkie interaktywne demo. Nie zawiera one żadnych fragmentów rozgrywki i zamiast tego ma jedynie wprowadzić w atmosferę gry.

  1. Kôna – pobierz demo
  2. Kôna – strona Kickstartera