Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 27 marca 2015, 17:00

autor: Meehow

3DMark oferuje pierwszy benchmark porównawczy z DirectX 12

Najnowsza wersja 3DMark w edycjach Advanced i Professional oferuje pierwszy na świecie test wydajności, dzięki któremu można porównać różnice między DirectX 12, DirectX 11 i AMD Mantle na swoim komputerze.

W najnowszym 3DMarku sprawdzić można różnice w wydajności między DX12 a DX12 i Mantle - 3DMark oferuje pierwszy benchmark porównawczy z DirectX 12  - wiadomość - 2015-03-27
W najnowszym 3DMarku sprawdzić można różnice w wydajności między DX12 a DX12 i Mantle

Najnowsza wersja 3DMark – popularnego programu benchmarkującego – w edycjach Advanced i Professional oferuje funkcję „API Overhead”, będącą pierwszym na świecie niezależnym testem umożliwiającym porównanie wydajności komputera z systemem operacyjnym wykorzystującym biblioteki DirectX 12, DirectX 11 i AMD Mantle. Ów benchmark sprawdza, ile tzw. „draw calls” (najprościej rzecz ujmując: obiektów pojawiających się na ekranie) jest w stanie przetworzyć dana platforma sprzętowa zanim ilość wyświetlanych klatek na sekundę spadnie poniżej płynnych 30 FPS-ów, umownie uznawanych za dolną granicę satysfakcjonującego gameplayu. Magiczna różnica polega właśnie na tytułowym narzucie [ang. overhead]; biblioteki generujące mniejszy narzut pozwalają szerzej rozwinąć skrzydła procesorowi, tym samym oferując graczom ładniejszą i płynniejszą rozgrywkę.

Aby poczuć namiastkę korzyści płynących z nadchodzącego DirectX 12, należy posiadać system operacyjny Windows 10 w wersji Technical Preview Build 10041 lub nowszej oraz odpowiednie sterowniki graficzne (AMD 1012.1002, Intel 4124, NVIDIA 349.90 bądź późniejsze). Oczywiście niezbędna jest też karta grafiki obsługująca DirectX 12. Dla przypomnienia: są to układy z serii Fermi i nowsze w przypadku firmy NVIDIA oraz te oparte o architekturę GCN od AMD. Na samo DirectX 12 w wydaniu funkcjonalnym, a nie „laboratoryjnym”, przyjdzie nam poczekać do debiutu rynkowego Windows 10, czyli najprawdopodobniej tegorocznego lata.

3DMark w wersji Advanced – jedynej płatnej edycji programu przystępnej dla domowego użytkownika – można nabyć np. na Steamie za 25 euro, czyli nieco ponad 100 złotych według aktualnego kursu tej waluty.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.