Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 18 marca 2015, 14:26

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Windows 10 zadebiutuje latem

Firma Microsoft zdradziła, że wyczekiwany system operacyjny Windows 10 zadebiutuje latem bieżącego roku w 190 krajach. Dodatkowo koncern ujawnił, że na darmową aktualizację starszych wersji OS-u mogą liczyć także użytkownicy nielegalnych kopii w Chinach. Nie wiemy, czy program obejmie także inne kraje.

Windows 10 dedykowany będzie nie tylko komputerom PC. - Windows 10 zadebiutuje latem; darmowa aktualizacja także dla chińskich piratów - wiadomość - 2015-03-18
Windows 10 dedykowany będzie nie tylko komputerom PC.

W październiku 2014 roku koncern Microsoft zapowiedział system operacyjny Windows 10. Po kilku miesiącach oczekiwania poznaliśmy przybliżony termin premiery nowego OS-u. „Dziesiątka” zadebiutować ma w 190 krajach latem bieżącego roku – ujawniono podczas konferencji Windows Hardware Engineering Community w Chinach. System będzie od początku dostępny w 111 językach, a przy tym wszystkim należy pamiętać, że zostanie udostępniony za darmo (tylko w ciągu pierwszego roku od momentu premiery) dla użytkowników Windowsa 7, 8.1 i Windows Phone 8.1. Co zaskakujące, Microsoft umożliwi darmową aktualizację starszych wersji systemu także użytkownikom nielegalnych kopii w Chinach. Jest to odpowiedź firmy na ogromną skalę piractwa w tym kraju. Obecnie nie wiemy, czy program zostanie rozciągnięty także na inne państwa.

Jednocześnie firma Microsoft ujawniła Windows Hello – system biometrycznego uwierzytelniania użytkownika systemu. Pozwoli on na rezygnację z tradycyjnego hasła i zastąpienie go skanowaniem twarzy albo linii papilarnych. Rozwiązanie to ma być nie tylko wygodniejsze w użytkowaniu, ale także bezpieczniejsze.

Windows 10 w skrócie:
  • Nowy system operacyjny firmy Microsoft dedykowany urządzeniom stacjonarnym i mobilnym
  • Premiera odbędzie się latem bieżącego roku w 190 krajach
  • Wraz z OS-em zadebiutują biblioteki DirectX 12 i szereg innych rozwiązań

Nowy Windows ma być według Microsoftu prawdziwą rewolucją na rynku systemów operacyjnych, głównie przez swoją uniwersalność. Oprogramowanie działać ma doskonale zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych, dzięki czemu użytkownicy będą mogli cieszyć się tymi samymi aplikacjami.

Wraz z OS-em pojawią się też biblioteki DirectX 12, zapewniające ogromny skok wydajności w porównaniu z DirectX 11. To jednak nie jedyna dobra wiadomość dla graczy, gdyż Microsoft udostępni również specjalną xboksową aplikację, która umożliwi wspólną rozgrywkę posiadaczom PC-tów i konsoli Xboox One w wybranych tytułach, a także wprowadzi system cross-buy. Krótko pisząc, najbliższe miesiące zapowiadają się bardzo ciekawie i z pewnością warto wyczekiwać premiery systemu operacyjnego Windows 10.