Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONEPS4Switch
Okładka The Final Station (PC)

The Final Station

Utrzymana w klimatach postapokaliptycznych dwuwymiarowa przygodówka akcji z widokiem z boku, zrealizowana w mocno oldskulowej, pixelartowej oprawie graficznej.

Akcji | pociągi | postapokalipsa | 2D | survival | indie | przygodowe gry akcji

Okładka The Final Station (PC)

data premiery gry:

30sie2016

PC

2wrz2016

XONE

6wrz2016

PS4

23lut2018

Switch

The Final Station na PC, PS4 itd. to niezależna gra od niewielkiego studia Do My Best Games, łącząca w sobie elementy takich gatunków jak symulacja, strzelanka i survival. Tytuł został wydany przez firmę tinyBuild Games, mającą na koncie m.in. Punch Club, Party Hard czy też Fearless Fantasy.

Fabuła

Akcja The Final Station rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie. Ludzkość niemal wyginęła w wyniku działania śmiercionośnego wirusa, przemieniającego żywych w dziwne i groźne istoty, które tylko czyhają na życie ostatnich przedstawicieli naszej cywilizacji. Gracze wcielają się w jednego z ocalałych, podróżującego pociągiem z miasta do miasta.

Mechanika

The Final Station na PC, PS4 itd. to dwuwymiarowa gra typu survival, przez twórców przyrównywana do polskiego hitu This War of Mine. Rozgrywka podzielona jest na kilka elementów. Podstawowym jest podróżowanie pociągiem w poszukiwaniu zasobów niezbędnych do przeżycia. Podczas jazdy musimy jednak mieć na uwadze samopoczucie pasażerów oraz stan techniczny maszyny. Dochodzi do tego aspekt związany z eksploracją i walką. Co jakiś czas pociąg zatrzymuje się, a my musimy przeszukać najbliższą okolicę – wysiąść z bezpiecznej maszyny i pieszo przemierzyć kolejne budynki, gdzie czają się przemienieni przez wirus, żądni krwi „zombie”. Stawiamy im czoła, używając rozmaitych broni, np. strzelby; podczas walki musimy być bardzo ostrożni, gdyż wrogowie niemal zawsze mają przewagę liczebną. Oprócz tego wszystkiego co jakiś czas udaje nam się odnaleźć innych ocalałych, jednak decyzja o tym, czy zabrać ich ze sobą, nie zawsze jest oczywista – zużywają oni bowiem cenne zasoby jedzenia i leków, a tych zawsze jest za mało.

Kwestie techniczne

The Final Station na PC, PS4 itd., podobnie jak wiele innych gier niezależnych, zostało stworzone w stylu pixel-art. Tytuł charakteryzuje się mrocznym klimatem, idealnie współgrającym z rozgrywką.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,9 / 10 na podstawie 113 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 8 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe The Final Station

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe The Final Station

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 1 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 300 MB HDD
  • Windows XP
Recenzja gry The Final Station – podróż koleją w czasie apokalipsy
Recenzja gry The Final Station – podróż koleją w czasie apokalipsy

Recenzja 31 sierpnia 2016, 10:00

Wszystkie te miejsca – a jest ich w grze zdecydowanie więcej – zostały bardzo ładnie wykonane w pixel–artowym stylu. Co więcej, uroku dodają ciekawe efekty przysłaniające chwilowo akcję gry – przelatująca gazeta czy przejeżdżające samochody to nierzadki widok na ekranie. Dodatkowym smaczkiem są również detale poziomów, z którymi można wejść w interakcję – dla przykładu w hipermarkecie da się zrzucić produkty z półek sklepowych, a ustrzelenie ptaka (zanim odfrunie) zapewni nam odpowiednie osiągnięcie na Steamie. Największe wrażenie wywołują jednak grafiki tła, kiedy podróżujemy koleją – i chociaż mamy bardzo mało czasu na ich podziwianie, to zniszczone miasta, zachody słońca czy latarnia morska potrafią się wryć pikselowym rylcem w naszą pamięć.

PC
XONE
PS4
Switch