Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Stronghold: Crusader Extreme (PC)

Twierdza: Krzyżowiec Extreme PC

Stronghold: Crusader Extreme

Odświeżona wersja gry Stronghold Crusader z 2002 roku, przygotowana przez twórców oryginału – ekipę Firefly Studios.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | średniowiecze

PC Windows
Okładka Stronghold: Crusader Extreme (PC)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

28maja2008

19września2008

pudełko PL

Stronghold Crusader Extreme to udoskonalona wersja strategii Stronghold Crusader, przygotowana przez zespół Firefly Studios przy współpracy z firmą Gamecock Media.

Gra przenosi nas w czasy średniowieczne, gdy oczy całej Europy zwrócone były w kierunku zniewolonej Jerozolimy, a poszczególni władcy organizowali kolejne krucjaty mające na celu wyrwanie Świętego Miasta z rąk niewiernych. Zabawę rozpoczynamy w miejscu, w którym kończył się Stronghold Crusader. Naszym głównym zadaniem jest stworzenie oraz poprowadzenie ogromnej armii rycerzy na podbój innowierców – w roli ich przywódców występuje osiem różnych komputerowych postaci. To druga, względem dostępniej w standardowej wersji gry, ścieżka wyprawy krzyżowej, nazwana przez twórców - Extreme Trail.

Stronghold Crusader Extreme wykorzystuje ten sam silnik graficzny co Stronghold Crusader (rzut izometryczny, z możliwością obrotu mapy), aczkolwiek dzięki pewnym poprawkom możemy teraz staczać ogromne bitwy, gdzie liczba jednostek przekracza 10 000 wojowników widocznych na ekranie w jednym momencie. Twórcy zaimplementowali w swoim produkcie nowe opcje taktyczne, przez co mamy większą kontrolę nad panującą na polu boju sytuacją. Tytuł został również wzbogacony jednostkami i mapami, które wcześniej mogli poznać tylko gracze Stronghold Crusader w Stanach Zjednoczonych. Producenci postarali się też o kompatybilność z systemem Windows Vista.

Tryb multiplayer, oferowany przez Stronghold Crusader Extreme, pozwala stoczyć średniowieczne bitwy w Internecie oraz sieci lokalnej - do ośmiu graczy jednocześnie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-8  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 1962 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 49,90 PLN

Gry podobne do Twierdza: Krzyżowiec Extreme

Klasyfikacja PEGI Twierdza: Krzyżowiec Extreme

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Twierdza: Krzyżowiec Extreme

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 1 GHz
  • 256 MB RAM
  • karta grafiki 4 MB (Riva 128 lub lepsza)
  • Windows 98/Me/2000/XP
Twierdza: Krzyżowiec Extreme - recenzja gry
Twierdza: Krzyżowiec Extreme - recenzja gry

Recenzja 11 sierpnia 2008, 15:10

Oprawa graficzna z całą pewnością mocno wyróżnia się na tle innych tegorocznych produkcji. Pierwszy raz piszę te słowa w takim kontekście... Otóż silnik Stronghold Crusader Extreme nie różni się praktycznie wcale od tego, co widzieliśmy w Twierdzy kilka lat temu. Twórcy widać poszli za ciosem i skoro jest to tylko „ulepszona wersja gry”, to bez rewolucji graficznej. Pytanie brzmi zatem – czy nie mogli ulepszyć jej krótko po premierze Stronghold Crusader, która przypadła na 2002 rok? Cóż, tak oryginalne praktyki, nie pozwalają na nic innego, jak określić oprawę wizualną Extreme jako kiepski dowcip, zbitek niezbyt wyraźnych pikseli, który – mimo swojego archaicznego uroku – przy dłuższej sesji tylko męczy oczy gracza. Nieco lepiej z motywami dźwiękowymi. Bez rewelacji, ale miłe, bliskowschodnie klimaty nijak nie przeszkadzają w trakcie zabawy.