Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Steel Division: Normandy 44 (PC)

Steel Division: Normandy 44 PC

Kolejna strategia wojenna w portfolio wydawniczym Paradox Interactive, opracowana przez francuskie studio Eugen Systems. Produkcja czerpie garściami ze stworzonej przez zespół serii Wargame, pozwalając graczom wziąć udział w walkach w Normandii toczonych w 1944 roku.

Strategiczne | II wojna światowa | RTS | taktyczne | strategiczne wojenne

PC Windows
Okładka Steel Division: Normandy 44 (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

23maja2017

23maja2017

Steam

Steel Division: Normandy 44 to wydana na platformę PC strategia bitewna. Produkcję opracowało francuskie studio Eugen Systems, znane z Wargame oraz gier Act of War: Direct Action, R.U.S.E. i Act of Aggression.

Mechanika

Gra Steel Division: Normandy 44 jest strategią wojenną stanowiącą rozwinięcie mechanizmów rozgrywki z serii Wargame, ale porzuca znane z tego cyklu współczesne konflikty na rzecz realiów II wojny światowej. Zgodnie z tytułem, gra skoncentruje się na walkach w Normandii, toczonych w 1944 roku.

Bitwy rozgrywane są w czasie rzeczywistym i cechuje je bardzo duża skala. Mechanizmy potyczek kładą nacisk na realizm, pozwalając nam korzystać z taktyk, które były wówczas w powszechnym użyciu. Kluczową rolę odgrywa właściwe wykorzystywanie terenu i pozycjonowanie wojsk, jak również ataki z flanek. Zachowaniem żołnierzy kieruje m.in. system morale – zbyt duży stres wpływa na ich skuteczność bojową, a nawet może zmusić ich do ucieczki. Autorzy zadbali także o pełny realizm lokacji, tworząc mapy na bazie zdjęć zwiadowczych z tamtego okresu.

W wydanym na PC Steel Division: Normandy 44 bitwy podzielone są na trzy fazy symulujące typowy przebieg ówczesnych starć. W każdej z nich odblokowywany jest dostęp do kolejnych typów jednostek. Przykładowo, początkowo otrzymujemy tylko lekkie i szybkie czołgi, a ciężkie maszyny pancerne pojawiają się dopiero w trzeciej fazie.

W grze umieszczono ponad czterysta jednostek, drobiazgowo odtworzonych na podstawie zapisów historycznych. Poza piechotą, czołgami i pojazdami wsparcia naszym rozkazom podlegają również samoloty. Reprezentowane są takie państwa jak Niemcy, Stany Zjednoczone, Francja, Kanada, Anglia, Szkocja oraz Polska.

Tryby gry

Wszystkim tym możemy bawić się w obszernej kampanii solo lub w trybie multiplayer, pozwalającym na uczestniczenie w wielkich sieciowych bitwach, w których naraz może wziąć udział maksymalnie dwudziestu graczy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-20  

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 68 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.4 / 10 na podstawie 42 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Steel Division: Normandy 44

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Steel Division: Normandy 44

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-2100 3.1 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GT 450/Radeon HD 5570 lub lepsza
 • 32 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-2300 3.1 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GeForce 770/Radeon HD 7970 lub lepsza
 • 32 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
Recenzja gry Steel Division: Normandy 44 – II wojna światowa z polskim akcentem
Recenzja gry Steel Division: Normandy 44 – II wojna światowa z polskim akcentem

Recenzja 24 maja 2017, 18:00

Artyleria potrafi dawać się we znaki podczas dużych bitew, gdy gracze kupują ją w większych ilościach (niezbyt miłe doznanie w 10 na 10). Na szczęście, z racji średniego zasięgu (800 metrów), mniejsze moździerze często trzeba trzymać naprawdę blisko linii frontu, co ułatwia niszczenie ich nawałnicą artyleryjską spoza mapy. Granie lotnictwem i obroną przeciwlotniczą to nowa forma zabawy. Działka przeciwlotnicze nie są zbyt skuteczne w zestrzeliwaniu samolotów, więc ich główną rolą jest przeszkadzanie pilotom w zrzucaniu ładunku. Efekt jest taki, że warto najpierw „ogłuszyć” samolot przeciwnika, a potem dobić własnym myśliwcem.