Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS4XONE
Okładka Spyro Reignited Trilogy (PS4)

Spyro Reignited Trilogy

Kolekcja odświeżonych wersji trzech platformówek 3D, wydanych oryginalnie na pierwsze PlayStation, których bohaterem jest mały, fioletowy smok Spyro: Spyro the Dragon, Spyro 2: Ripto’s Rage! oraz Spyro: Year of the Dragon.

Zręcznościowe | TPP | fantasy | platformówki 3D | pakiet | reedycje/remastery/remaki

Spyro Reignited Trilogy jest kolekcją unowocześnionych wersji trzech platformówek 3D (Spyro the Dragon, Spyro 2: Ripto’s Rage! oraz Spyro: Year of the Dragon), które pierwotnie zostały wydane w latach 1998-2000 na pierwszej konsoli PlayStation. Bohaterem gier jest uroczy, fioletowy smoczek Spyro. Za stworzenie oryginalnych tytułów odpowiadało dobrze znane studio Insomniac Games (twórcy m.in. Ratcheta & Clanka oraz Sunset Overdrive). Przygotowaniem mocno odświeżonych pod względem grafiki remake’ów zajęła się firma Toys For Bob.

Fabuła

Gry zawarte w kolekcji Spyro Reignited Trilogy są osadzone w zabawnym świecie fantasy (a w zasadzie dwóch światach: Artisan oraz Avalar) i opowiadają o przygodach tytułowego Spyro – niewielkiego, fioletowego smoczka o odważnym sercu, który ratuje swoich przyjaciół z przeróżnych opresji, stając naprzeciw groźnych czarowników i wiedźm.

Mechanika

Gry wchodzące w skład Spyro Reignited Trilogy są klasycznymi platformówkami 3D – i to w dosłownym znaczeniu tego słowa, mamy tu bowiem do czynienia z remake’ami gier, które w latach 90-tych przyczyniały się do kształtowania omawianego gatunku. Rozgrywka polega na przechodzeniu kolejnych poziomów, co wymaga zręcznego skakania, walki z wrogami (możemy m.in. ziać ogniem) oraz rozwiązywania sporadycznych, prostych wyzwań logicznych. W czasie zabawy zbieramy też znajdźki i wykonujemy zadania dla bohaterów niezależnych, a znalezienie i zrobienie wszystkiego skutkuje czasem odblokowaniem specjalnych nagród (np. dodatkowego poziomu i prawdziwego zakończenia).

Każda kolejna część cyklu wzbogaca rozgrywkę o nowe elementy. W Spyro 2: Ripto’s Rage! nasz smoczek uzyskuje umiejętności pływania oraz wspinania się. Z kolei w Spyro: Year of the Dragon gracze uzyskują kontrolę nad innymi bohaterami, posiadającymi odmienne charaktery i zestawy zdolności, takimi jak kangurzyca Sheila, yeti Bentley, małpa Agent 9 czy pingwin Byrd.

Warto też odnotować, że programiści ze studia Toys For Bob zaprojektowali sterowanie zupełnie od nowa, dzięki czemu gry wspierają m.in. dwie gałki analogowe – niebędące standardem na przełomie XX i XXI wieku.

Tryby gry

Produkcje zawarte w pakiecie Spyro Reignited Trilogy posiadają wyłącznie tryb dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna Spyro Reignited Trilogy stanowi największą zmianę względem znanych z pierwszego PlayStation pierwowzorów. Została zaprojektowana praktycznie od zera – twórcy wiernie odtworzyli znane z dawnych gier plansze, wykorzystując jednak zupełnie nowy silnik graficzny, modele, tekstury itd. Całość prezentuje naprawdę wysoki poziom.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 7,7 / 10 na podstawie 78 ocen czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8 / 10 na podstawie 106 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 159,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Spyro Reignited Trilogy

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
Recenzja gry Spyro Reignited Trilogy – wielki powrót smoczej legendy

Recenzja 19 listopada 2018, 15:10

Osobiście w trakcie prawie osiemnastu godzin spędzonych z tymi trzema grami natrafiłem na raptem jeden problem techniczny – Spyro w pewnym momencie zablokował mi się przy balonie i musiałem zresetować grę, marnując w ten sposób jakąś minutę rozgrywki. W sieci pojawia się jednak dużo głosów, że o ile pierwsza część została dopracowana, tak „dwójka” i „trójka” są już mocno zabugowane. Choć podobne kłopoty nie stały się moim udziałem, czuję się w obowiązku o tym wspomnieć.

PS4
XONE