Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS1
Okładka Spyro: Year of the Dragon (PS1)

Spyro: Year of the Dragon PS1

Trzecia odsłona słynnej serii kolorowych platformówek 3D. Produkcja rozwija założenia cyklu, dodając m.in. nowe grywalne postacie o indywidualnych zdolnościach.

Zręcznościowe | platformówki 3D | smoki

Sony PlayStation 1
Okładka Spyro: Year of the Dragon (PS1)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS1:

24października2000

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Przygotowana przez studio Insomniac Games trzecia odsłona serii pozwala raz jeszcze wcielić się w dzielnego fioletowego smoka Spyro i uratować świat. Gra zachowuje charakterystyczne elementy poprzednich części, jak kolorowa grafika i otwarte światy z licznymi wyzwaniami, ale dodaje też nowości, w tym kilku grywalnych bohaterów o różnych umiejętnościach.

Fabuła

Spyro i jego pobratymcy świętują Rok Smoka – wydarzenie, które odbywa się raz na dwadzieścia lat. Celebrację zakłóca pojawienie się zamaskowanej zajęczycy Bianki, która wraz z armią nosorożcopodobnych stworów kradnie smocze jaja i zabiera je do swojej przywódczyni, złej Wiedźmy. Spyro i jego przyjaciel, ważka Sparx, zostają wysłani, by je odzyskać. Wkrótce trafiają do nieznanego świata, w którym kiedyś żyły smoki, a który obecnie znajduje się pod panowaniem okrutnej władczyni. Fioletowy heros dołącza do grupy buntowników pragnących oswobodzić krainę. Z czasem poznaje prawdziwe motywy Wiedźmy i jej niecne plany dotyczące wszystkich smoków.

Mechanika

Spyro: Year of Dragon na PS1 zachowuje charakterystyczne elementy serii – nadal jest platformówką 3D, w której gracze zwiedzają otwarte światy, wykonują misje dla NPC-ów, biorą udział w licznych minigrach, zbierają znajdźki i mierzą się z wyzwaniami zręcznościowo-logicznymi. Nowością w trzeciej części cyklu są nowe grywalne postacie. Obok tytułowego smoka, kolejne plansze można przemierzać jako uwolnieni wcześniej kangurzyca Shiela, pingwin Byrd, yeti Bentley czy małpa Agent 9. Każde z nich ma własne umiejętności, przydatne w konkretnych sytuacjach, a także przeznaczone dla siebie poziomy.

Sterowani przez graczy bohaterowie dysponują kilkoma punktami zdrowia, symbolizowane przez kolor ważki Sparksa. Podobnie jak w poprzednich częściach, także tutaj mogą oni radzić sobie z przeciwnikami za pomocą rozmaitych ataków. W trakcie przygody herosi zwiedzają 37 map, zbierając skradzione smocze jaja, klejnoty i inne dobra. Dostęp do części z nich odblokowuje się dopiero z czasem, wraz ze zdobyciem konkretnych zdolności lub uratowaniem danych sprzymierzeńców, co dodatkowo wpływa na długość gry.

Kwestie techniczne

Produkcja Insomniac Games zachowuje charakter całej serii, oferując kreskówkową stylistykę, wszechobecny humor i kolorową oprawę. Za ścieżkę dźwiękową ponownie odpowiada były członek grupy The Police, Stewart Copeland.

Zobacz pełny opis gry

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 72 głosów czytelników.

Gry podobne do Spyro: Year of the Dragon

Wymagania wiekowe Spyro: Year of the Dragon

odpowiednia dla każdego wieku

Spyro Reignited Trilogy - okładka, screeny i data premiery [Aktualizacja: oficjalna zapowiedź]
Spyro Reignited Trilogy - okładka, screeny i data premiery [Aktualizacja: oficjalna zapowiedź]

wiadomość5 kwietnia 2018

Meksykańska wersja serwisu Amazon zamieściła na swoich stronach kartę Spyro Reignited Trilogy – pakietu zawierającego zremasterowane wersje pierwszych trzech części cyklu Spyro The Dragon. [Aktualizacja: Activision oficjalnie zapowiedziało projekt]