Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

5. dungeon-crawler

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 5. Gry o tematyce dungeon-crawler ułożone według popularności.

PC
PC Windows104
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 51 Sony PlayStation 446 Sony PlayStation 35 Sony PlayStation 22 Sony PlayStation 11 PlayStation Portable9 PlayStation Vita34
Xbox
Microsoft Xbox Series X/S3 Microsoft XBOX ONE34 Microsoft Xbox 3603
Microsoft Xbox
Mobile
Android24 Apple iOS33 Windows Phone2
Nintendo
Nintendo Switch43
Nintendo Wii
Nintendo DS3 Nintendo Wii U3 Nintendo 3DS20
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
WIĘCEJ
MNIEJ
Akcji7 Zręcznościowe11
Bijatyki
RPG138
Strategiczne
Przygodowe1
Sportowe
Wyścigi
Symulacje
Logiczne2 Towarzyskie1
Etrian Odyssey IV: Legends of the Titan
Etrian Odyssey IV: Legends of the Titan

RPG 5 lipca 2012

Czwarta odsłona popularnej serii gier jRPG studia Atlus, rozwijanej na konsolach przenośnych firmy Nintendo od 2007 roku. Kolejna część cyklu to, podobnie jak poprzedniczki, klasyczny przedstawiciel gatunku, w którym kierujemy grupą herosów, przemierzających kolejne lochy i katakumby. W drużynie gracza mogą znaleźć się przedstawiciele kilku profesji, w tym obok klasycznych (w rodzaju medyka czy rycerza) także i dość oryginalne, pokroju sapera czy tancerza.

3DS

Dwerve
Dwerve

RPG 2021

Dwerve to niezależna produkcja łącząca gry z gatunku tower defense i akcji z elementami RPG osadzona w fantastycznym świecie, w którym zwiedzamy krasnoludzkie ruiny. Za produkcję odpowiada studio Half Human Games.

PC

Shadow Realms
Shadow Realms

RPG prace wstrzymane

Sieciowe RPG akcji autorstwa doświadczonego studia BioWare – twórców takich serii, jak Baldur’s Gate, Dragon Age czy Mass Effect. Akcja gry rozgrywa się w fantastycznym uniwersum, w którym połączono ze sobą współczesną Ziemię oraz magiczną krainę Embra. Celem graczy jest pokonanie tajemniczego Shadowlorda oraz jego legionów, zagrażających obu światom. Mechanika rozgrywki wzorowana jest na zasadach papierowych systemów RPG.

PC

Shin Megami Tensei
Shin Megami Tensei

RPG 18 marca 2014

Shin Megami Tensei to klasyczna japońska gra RPG, pierwotnie wydana na 16-bitową konsolę Super Nintendo, a 22 lata później skonwertowana na mobilny system iOS. Akcja toczy się w Tokio, a gracze wcielają w licealistę, który nabywa moc zawierania kontraktów z demonami, pomagającymi mu potem w walce.

iOS

Tangledeep
Tangledeep

RPG 1 lutego 2018

Gra typu dungeon crawler z elementami roguelike, inspirowana klasycznymi jRPG-ami z epoki 16 bitów. W Tangledeep gracze wcielają się w bohaterkę, która przemierza pełen niebezpieczeństw, podziemny labirynt w poszukiwaniu przejścia do świata na powierzchni.

PCSwitch

Hazelnut Bastille
Hazelnut Bastille

Akcji 2022

Przygodowa gra akcji w pixelartowym 2D, inspirowana podgatunkiem metroidvania. Dzieło amerykańskiego zespołu Aloft Studio stanowi próbę odtworzenia najlepszych cech dwuwymiarowych produkcji z konsoli SNES, popularnych w latach 90. Twórcy zadbali nie tylko o odpowiedni styl graficzny i oprawę audio, ale też m.in. o ograniczenie obsługiwanych rozdzielczości do formatu 4:3.

PCSwitch

Shovel Knight Pocket Dungeon
Shovel Knight Pocket Dungeon

Logiczne sierpień 2021

Poboczna odsłona serii Shovel Knight, która łączy grę logiczną w stylu Tetrisa z dungeon crawlerem i produkcją typu roguelite. W Pocket Dungeon jako tytułowy rycerz przemierzamy kieszonkowy wymiar, mierząc się ze spadającymi z góry wrogami. W walce z nimi musimy wykorzystać obiekty na planszy i różnorodny ekwipunek.

Switch

Fall of Light
Fall of Light

RPG 28 września 2017

Gra RPG z elementami dungeon crawlera, w której gracz trafia do fantastycznego świata pożeranego przez mrok. Głównym bohaterem jest Nyx, którego zadaniem jest doprowadzenie córki do ostatniego miejsca skąpanego w promieniach słońca. W Fall of Light akcja prezentowana jest w rzucie izometrycznym, a zabawa polega przede wszystkim na eksploracji, walce z adwersarzami oraz na rozwiązywaniu mniej lub bardziej skomplikowanych zagadek logicznych i środowiskowych.

PCPS4XONESwitch

The Mighty Quest for Epic Loot
The Mighty Quest for Epic Loot

RPG 9 lipca 2019

Darmowa mobilna wariacja na temat komputerowej gry typu dungeon crawler o tym samym tytule, która została wyłączona w 2016 roku. W czasie zabawy w The Mighty Quest for Epic Loot gracze szturmują kolejne podniebne twierdze, by przejąć znajdujące się w nich skarby.

ANDiOS

Pong Quest
Pong Quest

RPG 21 kwietnia 2020

Gra z pogranicza RPG-ów i prostych zręcznościówek. W Pong Quest wcielamy się w spersonifikowaną paletkę, która przemierza podziemia inspirowane grami firmy Atari i bierze udział w starciach z przeciwnikami, zrealizowanych na modłę meczów w klasycznym Pongu.

PCPS4XONESwitch

The Quest
The Quest

RPG 20 lutego 2009

Opracowana przez studio Redshift pierwszoosobowa gra RPG, należąca do klasycznego gatunku tzw. dungeon crawlerów. Akcja The Quest przenosi nas do typowej krainy fantasy i obsadza w roli agenta, którego zadaniem jest zdemaskowanie spiskowców, próbujących przejąć władzę w królestwie. Kontrolowana przez nas postać należeć może do jednej z pięciu ras i z góry narzuconej bądź własnoręcznie określonej profesji.

PCANDiOS

Mazes of Karradash 2
Mazes of Karradash 2

RPG 16 maja 2016

Kontynuacja stworzonej przez ekipę 68K Studios oldskulowej, mobilnej gry RPG z gatunku dungeon crawlerów. W Mazes of Karradash 2 powracamy do znanego z poprzedniczki świata fantasy, którego mieszkańcom ponownie grozi niebezpieczeństwo ze strony potworów, wypełzających z ruin w najstarszej części miasta. Gracz wciela się w rolę dowódcy grupy żądnych zarobku poszukiwaczy przygód, którzy zostają wynajęci celem zbadania sprawy i neutralizacji zagrożenia.

ANDiOS

Siralim
Siralim

RPG 16 czerwca 2014

Oldskulowa gra RPG typu dungeon crawler z lekkimi naleciałościami gatunku roguelike. Jako władca tytułowej krainy Siralim przemierzamy proceduralnie generowane lochy i oswajamy rozmaite stworzenia, by następnie z ich pomocą toczyć turowe walki z potworami, wykonywać losowe zadania i gromadzić magiczne skarby. Sprawujemy też pieczę nad swoim królewskim zamkiem.

PCPS4ANDiOSWPPSV

Ray Gigant
Ray Gigant

RPG 30 lipca 2015

Produkcja łącząca elementy jRPG-a, dungeon crawlera oraz gry muzycznej. Akcja Ray Gigant rozgrywa się w przyszłości, w futurystycznym Tokio. Tytułowi Gigants są kosmitami, którzy rozpoczęli inwazję na Ziemię. Plany krzyżuje im jednak główny bohater gry — Amakaze — któremu udało się rozbudzić w sobie potężną moc. Zadaniem gracza jest nie tylko ujarzmienie nietypowych zdolności protagonisty, lecz także podjęcie się próby przepędzenia najeźdźców z jego rodzinnego miasta.

PCPSV

Etrian Odyssey
Etrian Odyssey

RPG 18 stycznia 2007

Etrian Odyssey to gra typu jRPG, okraszona piękną grafiką i ciekawymi rozwiązaniami, za którymi stoi bardzo dobry zespół znanych twórców – m.in. Shigeo Komori, Kazuya Niinou i Yuzo Koshiro. Do ich dorobku zaliczyć można np. Trauma Center: Under the Knife i Shin Megami Tensei: Devil Summoner.

NDS

Dwarf Quest
Dwarf Quest

RPG 5 marca 2013

Remake klasycznej, turowej gry cRPG z rodzaju dungeon crawlerów. Gracz kieruje poczynaniami krasnoludzkiego wojownika - Morrina Firebearda, który przeczesuje pełne niebezpieczeństw podziemia w poszukiwaniu przygód i skarbów. Tytuł wyprodukowany został przez niezależne studio deweloperskie Wild Card Games.

PC

Slasher's Keep
Slasher's Keep

RPG 19 listopada 2020

Slasher’s Keep to niezależny, sandoboksowy tytuł RPG z mocno zarysowanymi mechanikami roguelike i oryginalną oprawą. Za opracowanie produkcji odpowiada Damian Schloter.

PC

Pokemon Mystery Dungeon: Gates to Infinity
Pokemon Mystery Dungeon: Gates to Infinity

RPG 23 listopada 2012

Pokémon Mystery Dungeon: Gates to Infinity to gra jRPG z rodzaju „roguelike”, wyprodukowana przez japońskie studio Spike Chunsoft. Gracz kieruje poczynaniami tytułowych pokemonów przemierzających usiane niebezpieczeństwami labirynty. Tytuł wykorzystuje elementy tzw. rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality).

3DS

Operation Abyss: New Tokyo Legacy
Operation Abyss: New Tokyo Legacy

RPG 24 lipca 2014

Operation Abyss: New Tokyo Legacy to gra jRPG w konwencji dungeon crawlera, stworzona przez studio Experience Inc. Akcja osadzona została we współczesnym Tokio zaatakowanym przez potwory, z którymi walczy organizacja Exe Corps. Gracz kieruje poczynaniami oddziału złożonego z młodych funkcjonariuszy obdarzonych nadnaturalnymi zdolnościami.

PCPSV

Etrian Odyssey Untold: Millennium Girl
Etrian Odyssey Untold: Millennium Girl

RPG 27 czerwca 2013

Etrian Odyssey Untold: Millennium Girl to odświeżona wersja pierwszej odsłony cyklu dungeon crawlerów firmy Atlus. Autorzy rozbudowali wątek fabularny, dodali bohaterów z wyrazistymi osobowościami oraz wprowadzili liczne poprawki w oprawie graficznej.

3DS

Pokemon Super Mystery Dungeon
Pokemon Super Mystery Dungeon

RPG 17 września 2015

Szósta odsłona serii spin-offów głównego cyklu Pokemon, której stworzeniem zajęło się studio Spike Chunsoft. Gracze wcielają się w rolę młodzieńca niespodziewanie zamienionego w tytułowego stworka i przeniesionego do zamieszkiwanego przez te fantastyczne istoty świata. Protagonista staje przed koniecznością zwiedzenia fascynującej krainy i zdjęcia tajemniczej klątwy, zamieniającej żywe stworzenia w kamień.

3DS

Siralim 2
Siralim 2

RPG 12 sierpnia 2016

Kontynuacja utrzymanej w stylu retro gry RPG, przygotowana przez twórców pierwowzoru ze studia Thylacine. Siralim 2 nie oferuje zbyt wyszukanej warstwy fabularnej, a podczas zabawy wcielamy się we władcę tytułowego królestwa, który musi udawać się na kolejne wyprawy, by zbierać potwory i wykorzystywać je do walki z wrogami. Ciekawostkę stanowi fakt, że rozgrywka nie ma żadnego finału, a kolejne wyzwania i lokacje tworzone są bez końca.

PCPS4ANDiOSPSV

Zanki Zero: Last Beginning
Zanki Zero: Last Beginning

RPG 5 lipca 2018

Survivalowy jRPG w klimacie postapo. Ostatnimi żyjącymi ludźmi jest ósemka klonów. Każdy z nich umiera ze starości zaledwie po 13 dniach, a potem jest ponownie przywracany do życia. Gracz może pomóc im przetrwać w zniszczonym i niegościnnym świecie, a także odkryć mroczne tajemnice z ich przeszłości.

PCPS4PSV

Dungeon Rushers
Dungeon Rushers

RPG 6 września 2016

Dwuwymiarowa produkcja RPG typu dungeon-crawler niezależnego studia Goblinz. Gracz trafia do fantastycznego świata pełnego podziemi do spenetrowania, skarbów do znalezienia i potworów do ubicia. Jednocześnie Dungeon Rushers oferuje humorystyczne podejście do klasycznej tematyki fantasy. W grze prowadzimy drużynę śmiałków, których zadaniem jest pokonanie zaszytego w najgłębszym lochu władcy mroku. U naszego boku staje szaman, łuczniczka, wojowniczy krasnolud oraz bard.

PCPS4XONESwitchANDiOS