Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Crucible (PC)

Crucible PC

Udostępniana w modelu free-to-play gra akcji TPP, którą zaprojektowano z myślą o wieloosobowej zabawie. W Crucible gracze trafiają do niebezpiecznego obcego świata i, wcielając się w łowców o różnorodnych zdolnościach, toczą rywalizację w kilku trybach rozgrywki.

Akcji | TPP | science fiction | zagraj za darmo | sieciowe | multiplayer | TPS | kooperacja | strzelanki

PC Windows
Okładka Crucible (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

20maja2020

21maja2020

Steam

Crucible to sieciowa gra, w której mierzymy się zarówno z innymi graczami, jak i zagrożeniami związanymi z niebezpieczną planetą, na której toczy się akcja. Produkcja stawia na drużynową rozgrywkę i kładzie nacisk na decyzje podejmowane przez gracza. Za jej opracowanie odpowiada zespół Relentless Studios, będący częścią Amazon Game Studios (jest to jeden z pierwszych projektów tego giganta w branży, obok brawlera Breakaway i MMO New World).

Fabuła

Akcja Crucible rozgrywa się na dzikiej i pełnej bezprawia planecie ulokowanej na obrzeżach znanego wszechświata. Różni bohaterowie i frakcje rywalizują o cenny surowiec zwany Esencją.

Mechanika

Crucible jest strzelanką, w której na świat gry patrzymy zza pleców bohatera (tzw. perspektywa TPP). Zabawę rozpoczynamy od wyboru postaci – dostępnych jest kilku bohaterów różniących się od siebie zdolnościami specjalnymi i stylem gry. Przykładowo Tosoa posiada kwasową rozrzutnicę, zaś robot Bugg wykorzystuje w walce nasiona i wieżyczki. Z kolei Earl to swoisty „kosmiczny kierowca ciężarówki”, który ma olbrzymie mięśnie i równie wielką spluwę, a Summer sieje spustoszenie dzięki kilku miotaczom ognia.

Co ważne, niezależnie od wybranej postaci, wszyscy gracze rozpoczynają rozgrywkę z równymi szansami – na takim samym poziomie mocy. W czasie danego meczu – zabijając wrogów i realizując cele misji – zdobywamy Esencję, która umożliwia wykupywanie dodatkowych zdolności albo pasywnych ulepszeń. Przypomina to trochę rozwiązanie znane m.in. z popularnego League of Legends, ale w przypadku Crucible postać personalizujemy przed meczem – potem jedynie odblokowujemy to, co wybraliśmy. Duże znaczenie mają wybory podejmowane przez gracza, zarówno w ramach samej rozgrywki, jak i wcześniej, przy dostosowywaniu zdolności wybranego bohatera.

Kluczowe znaczenie w produkcji Relentless Studios ma także właściwe wykorzystywanie ukształtowania terenu, a nawet eksploracja – docierając do nowych wydarzeń, możemy szybciej zdobywać Esencję, a tym samym uzyskiwać przewagę nad rywalami. Twórcy dołożyli starań, by żadne dwa mecze nie wyglądały tak samo.

Tryby gry

W Crucible możemy grać wyłącznie z innymi. Gra oferuje trzy tryby rozgrywki: Heart of the Hives, Harvester Command oraz Alpha Hunters.

W pierwszym z nich gracze niszczą Roje (ang. Hive), który pojawia się w różnych miejscach na świecie – każdy z nich zostawia po sobie cenne Serce. Zespół, który zdobędzie trzy takie przedmioty, zwycięża. W module Harvester Command dwie ośmioosobowe drużyny walczą o utrzymanie kluczowych punktów na mapie, zdobywając cenną Esencję. Zwycięża grupa, która pozbawi rywali wszystkich zasobów. Z kolei Alpha Hunters to klasyczny drużynowy deathmatch – zwycięża ten, kto trzyma się na nogach jako ostatni.

Kwestie techniczne

Crucible może się pochwalić całkiem ładną, trójwymiarową oprawą graficzną. Dobre wrażenie sprawiają tu zarówno pełne detali plansze, ładnie zaprojektowane modele bohaterów, jak i efekty świetlne towarzyszące rozgrywce. Całość jest utrzymana w barwnej konwencji science fiction i cechuje się wyrazistym klimatem.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: max 16  

Ocena czytelników: 4,5 / 10 na podstawie 48 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4.7 / 10 na podstawie 12 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Crucible

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Crucible

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne: Intel Core i5-3570 3.4 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 6950 lub lepsza, 15 GB HDD, Windows 7 64-bit
  • Zalecane: Intel Core i5-6500 3.2 GHz / AMD Ryzen 3 2200G 3.5 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 570 lub lepsza, 15 GB HDD, Windows 10
Crucible Amazonu przechodzi w stan zamkniętej bety miesiąc po premierze
Crucible Amazonu przechodzi w stan zamkniętej bety miesiąc po premierze

wiadomość1 lipca 2020

Amazon Game Studios ogłosiło, że przygotowana przez nie darmowa sieciowa strzelanka Crucible po przeszło miesiącu od premiery zostanie cofnięta do fazy beta. Będzie ona polegała przede wszystkim na bliższej współpracy społeczności z twórcami.

Crucible błyskawicznie traci graczy, a twórcy usuwają tryby gry
Crucible błyskawicznie traci graczy, a twórcy usuwają tryby gry

wiadomość8 czerwca 2020

Gra Crucible firmy Amazon nie radzi sobie na rynku W niecałe trzy tygodnie od premiery straciła większość graczy, a twórcy ogłosili zamiar usunięcia dwóch z trzech trybów rozgrywki.

Śmieciowe free-to-play - Shroud ostro o grze Amazonu
Śmieciowe free-to-play - Shroud ostro o grze Amazonu

wiadomość2 czerwca 2020

Popularny streamer Shroud wypowiedział się na temat nowej sieciowej strzelanki od Amazonu - Crucible. Według niego sprawia ona wrażenie darmowej produkcji sprzed 10 lat. Statystyki ukazują, że w tytuł ten z dnia na dzień gra coraz mniej graczy.

Crucible – zobacz jak gra się w darmową strzelankę Amazonu
Crucible – zobacz jak gra się w darmową strzelankę Amazonu

wiadomość22 maja 2020

W sieci pojawił się obszerny gameplay prezentujący samouczek oraz pierwszą misję w darmowej strzelance TPP od Amazon Game Studios – Crucible.

Crucible - data premiery i wymagania sprzętowe gry Amazonu
Crucible - data premiery i wymagania sprzętowe gry Amazonu

wiadomość11 maja 2020

Poznaliśmy wymagania sprzętowe i datę premiery Crucible, czyli sieciowej gry akcji, która zostanie wydana przez firmę Amazon. Udostępniono również materiał wideo pokazujący najważniejsze elementy produkcji.