Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Crucible (PC)
OkładkaCrucible (PC)

Crucible PC

Udostępniana w modelu free-to-play gra akcji TPP, którą zaprojektowano z myślą o wieloosobowej zabawie. W Crucible gracze trafiają do niebezpiecznego obcego świata i, wcielając się w łowców o różnorodnych zdolnościach, toczą rywalizację w kilku trybach rozgrywki.

Akcji | TPP | science fiction | zagraj za darmo | sieciowe | TPS | kooperacja | strzelanki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Crucible Premiera PC

Steam

21maja2020

premiera światowa

20maja2020

Gra przestała działać

9listopada2020

producent: Amazon Games wydawca: Amazon.com, Inc. Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Crucible to sieciowa gra, w której mierzymy się zarówno z innymi graczami, jak i zagrożeniami związanymi z niebezpieczną planetą, na której toczy się akcja. Produkcja stawia na drużynową rozgrywkę i kładzie nacisk na decyzje podejmowane przez gracza. Za jej opracowanie odpowiada zespół Relentless Studios, będący częścią Amazon Game Studios (jest to jeden z pierwszych projektów tego giganta w branży, obok brawlera Breakaway i MMO New World).

Fabuła

Akcja Crucible rozgrywa się na dzikiej i pełnej bezprawia planecie ulokowanej na obrzeżach znanego wszechświata. Różni bohaterowie i frakcje rywalizują o cenny surowiec zwany Esencją.

Mechanika

Crucible jest strzelanką, w której na świat gry patrzymy zza pleców bohatera (tzw. perspektywa TPP). Zabawę rozpoczynamy od wyboru postaci – dostępnych jest kilku bohaterów różniących się od siebie zdolnościami specjalnymi i stylem gry. Przykładowo Tosoa posiada kwasową rozrzutnicę, zaś robot Bugg wykorzystuje w walce nasiona i wieżyczki. Z kolei Earl to swoisty „kosmiczny kierowca ciężarówki”, który ma olbrzymie mięśnie i równie wielką spluwę, a Summer sieje spustoszenie dzięki kilku miotaczom ognia.

Co ważne, niezależnie od wybranej postaci, wszyscy gracze rozpoczynają rozgrywkę z równymi szansami – na takim samym poziomie mocy. W czasie danego meczu – zabijając wrogów i realizując cele misji – zdobywamy Esencję, która umożliwia wykupywanie dodatkowych zdolności albo pasywnych ulepszeń. Przypomina to trochę rozwiązanie znane m.in. z popularnego League of Legends, ale w przypadku Crucible postać personalizujemy przed meczem – potem jedynie odblokowujemy to, co wybraliśmy. Duże znaczenie mają wybory podejmowane przez gracza, zarówno w ramach samej rozgrywki, jak i wcześniej, przy dostosowywaniu zdolności wybranego bohatera.

Kluczowe znaczenie w produkcji Relentless Studios ma także właściwe wykorzystywanie ukształtowania terenu, a nawet eksploracja – docierając do nowych wydarzeń, możemy szybciej zdobywać Esencję, a tym samym uzyskiwać przewagę nad rywalami. Twórcy dołożyli starań, by żadne dwa mecze nie wyglądały tak samo.

Tryby gry

W Crucible możemy grać wyłącznie z innymi. Gra oferuje trzy tryby rozgrywki: Heart of the Hives, Harvester Command oraz Alpha Hunters.

W pierwszym z nich gracze niszczą Roje (ang. Hive), który pojawia się w różnych miejscach na świecie – każdy z nich zostawia po sobie cenne Serce. Zespół, który zdobędzie trzy takie przedmioty, zwycięża. W module Harvester Command dwie ośmioosobowe drużyny walczą o utrzymanie kluczowych punktów na mapie, zdobywając cenną Esencję. Zwycięża grupa, która pozbawi rywali wszystkich zasobów. Z kolei Alpha Hunters to klasyczny drużynowy deathmatch – zwycięża ten, kto trzyma się na nogach jako ostatni.

Kwestie techniczne

Crucible może się pochwalić całkiem ładną, trójwymiarową oprawą graficzną. Dobre wrażenie sprawiają tu zarówno pełne detali plansze, ładnie zaprojektowane modele bohaterów, jak i efekty świetlne towarzyszące rozgrywce. Całość jest utrzymana w barwnej konwencji science fiction i cechuje się wyrazistym klimatem.

Ostatnia modyfikacja 5 października 2016

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: max 16  

Ocena użytkowników: 4,2 / 10 na podstawie 54 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4.7 / 10 na podstawie 12 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Crucible

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Crucible Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-3570 3.4 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 6950 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-6500 3.2 GHz / AMD Ryzen 3 2200G 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 570 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 10