Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Command & Conquer: Red Alert Remastered (PC)

Command & Conquer: Red Alert Remastered PC

Zremasterowana wersja klasycznego RTS-a z połowy lat 90., który uznawany jest z jednego z ojców gatunku i stanowi drugą odsłonę legendarnego cyklu Command & Conquer. Gra ma zupełnie nową oprawę audiowizualną, ale zachowuje kluczowe elementy rozgrywki oryginału.

Strategiczne | science fiction | RTS | widok izometryczny | multiplayer | reedycje/remastery/remaki | alternatywna historia

PC Windows
Okładka Command & Conquer: Red Alert Remastered (PC)

producent: Petroglyph

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

data nieogłoszona

Command & Conquer: Red Alert - Remastered to zremasterowana wersja klasycznej strategii, która była jednym z pierwszych reprezentantów gatunku RTS. Oryginalne Command & Conquer: Red Alert ukazało się w 1996 roku, a jego deweloperem było legendarne i nieistniejące już studio Westwood. Tytuł stanowił drugą odsłonę cyklu Command & Conquer i rozszerzał idee pojawiające się u poprzednika, wprowadzając wiele interesujących ulepszeń do formuły RTS, które były później kopiowane przez niezliczonych naśladowców.

Nad remasterem pracowało studio Petroglyph Games, jeden z nielicznych deweloperów w branży wciąż specjalizujących się w klasycznych RTS-ach. W dorobku studia znajdziemy m.in. Star Wars: Empire at War, Grey Goo oraz 8-bit Armies. Pieczę nad grą sprawowali kluczowi twórcy Command & Conquer, którzy przed laty przenieśli się z Westwood Games do Petroglyph. Na czele projektu stanął: Joe Bostic, ojciec serii i główny programista jej pierwszych odsłon, Steve Tall, programista Red Alerta, a także Ted Morris, pierwszy menadżer społeczności fanów. Towarzyszył im również Frank Klepacki, producent dźwięku i wieloletni kompozytor muzyki cyklu.

Fabuła

Rok 1946. Albert Einstein odkrywa sposób przemieszczania się w czasie i postanawia nie dopuścić do wybuchu II wojny światowej. Trafia do 1924 roku i wymazuje Adolfa Hitlera z kart historii. Jego działania nie przynoszą jednak światu upragnionego pokoju. Józef Stalin wykorzystuje sprzyjającą sytuację geopolityczną, by zbudować potężne imperium. Po zajęciu Chin rusza z atakiem na Europę. Państwa Starego Kontynentu łączą siły, próbując powstrzymać inwazję. Dochodzi do konfliktu na nieznaną do tej pory skalę. Autorzy przygotowali dwie osobne ścieżki fabularne, które gracze mogą poznać, wybierając jedną ze stron konfliktu.

Mechanika

Command & Conquer: Red Alert - Remastered bazuje na założeniach doskonale znanych z innych reprezentantów gatunku. Podstawowym zadaniem graczy podczas większości misji jest takie gospodarowanie posiadanymi zasobami, by rozwinąć swoją bazę i potęgę militarną, a następnie zniszczyć obecnego na mapie wroga. Sporadycznie cele się zmieniają, wymuszając działanie z określoną liczbą wojsk lub uratowanie wskazanej osoby. Obie strony konfliktu posiadają unikalne budynki i jednostki, które różnią się atutami i wymagają stosowania innych strategii. Sowieci są mniej mobilni, ale za to wytrzymalsi i groźniejsi w zwarciu, z kolei Alianci stawiają na szybkość przemieszczenia armii i łatwo osiągają przewagę na wodzie.

Obok trybu kampanii, w którym na graczy czeka po kilkanaście misji dla każdej ze stron, dostępny jest również moduł wieloosobowy, w którym gracze mogą zmierzyć się w taktycznych zmaganiach przez Internet. Warto zaznaczyć, że remaster posiada pełną zawartość dodatków Counterstrike i The Aftermath, które oferowały dziesiątki nowych misji i map, a także kilka dodatkowych jednostek bojowych oraz nowych rozwiązań w rozgrywce.

Kwestie techniczne

Command & Conquer: Red Alert - Remastered posiada w pełni odświeżoną oprawę audiowizualną, która zachowuje wygląd i klimat oryginału. Jednostki oraz otoczenie zostały więc w pełni odtworzone, korzystając z oryginalnych dwuwymiarowych sprite'ów i projektów. Gra wspiera współczesne rozdzielczości ekranu, w tym 4K.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 8.5 / 10 na podstawie 17 głosów czytelników.

Gry podobne do Command & Conquer: Red Alert Remastered

Wymagania wiekowe Command & Conquer: Red Alert Remastered

12+

Polski remake The House of the Dead i inne wieści
Polski remake The House of the Dead i inne wieści

wiadomość26 września 2019

Dziś piszemy o próbce odświeżonej muzyki, która pojawi się w Command & Conquer Remastered i Command & Conquer: Red Alert Remastered, dacie premiery pecetowej wersji Six Ages: Ride Like the Wind i remake'ach The House of the Dead tworzonych przez polskie studio MegaPixel. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Czołg Tesli na nowym materiale z Command & Conquer: Red Alert Remastered
Czołg Tesli na nowym materiale z Command & Conquer: Red Alert Remastered

wiadomość18 lipca 2019

Jim Vessella z Electronic Arts podzielił się kolejnymi szczegółami na temat Red Alert Remastered oraz Tiberium Daw Remastered, czyli odświeżonych wersji kultowych RTS-ów z cyklu Command & Conquer. Zaprezentował on chociażby nowy wygląd sowieckiego czołgu Tesli.

Petroglyph stworzy remastery Command & Conquer i C&C Red Alert
Petroglyph stworzy remastery Command & Conquer i C&C Red Alert

wiadomość14 listopada 2018

Nad remasterami dwóch pierwszych odsłon serii Command & Conquer pracować będzie studio Petroglyph Games. Wśród deweloperów znaleźli się także twórcy oryginalnych tytułów z cyklu. Zespół ma na koncie wiele dobrze przyjętych RTS-ów, takich jak Star Wars: Empire at War, Grey Goo oraz 8-bit Armies.

Remastery Command & Conquer bez mikropłatności
Remastery Command & Conquer bez mikropłatności

wiadomość15 października 2018

Jim Vessela z firmy Electronic Arts wypowiedział się na temat nadchodzących remasterów serii Command & Conquer. Producent zapewnił o braku mikropłatności w odświeżonych wersjach klasycznych odsłon strategicznego cyklu.

Nadciągają remastery klasycznych odsłon serii Command & Conquer?
Nadciągają remastery klasycznych odsłon serii Command & Conquer?

wiadomość11 października 2018

Electronic Arts jest świadome tego, że gracze domagają się wielkiego powrotu marki Command & Conquer, a mobilne Rivals nie jest spełnieniem ich marzeń. Jak się okazuje, seria może nie tylko otrzymać remastery starszych części, lecz także zupełnie nową odsłonę.