Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Command & Conquer: Tiberian Sun (PC)

Command & Conquer: Tiberian Sun PC

Trzecia odsłona przełomowej serii strategii czasu rzeczywistego, nawiązująca tym razem do pierwszej części cyklu z roku 1995.

Strategiczne | science fiction | RTS | Xbox Game Pass | EA Play

PC Windows
Okładka Command & Conquer: Tiberian Sun (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

24sierpnia1999

24września1999

pudełko PL

Tiberian Sun to bezpośrednia kontynuacja gry Command & Conquer (nieoficjalnie zatytułowanej Tiberian Dawn), która po raz drugi pozwoli Ci wziąć udział w bitwie pomiędzy siłami Bractwa Nod i międzynarodowym sojuszem wojskowym o nazwie Global Defense Initiative (GDI). Akcja gry rozpoczyna się już w XXI wieku. Pozbawione silnego przywództwa Bractwo podzieliło się na mniejsze frakcje, natomiast kierowane przez generała Salomona GDI przynajmniej pozornie kontroluje pokój na świecie. Nic jednak nie trwa wiecznie, zwłaszcza kiedy okazuje się, że największy wróg ludzkości, charyzmatyczny przywódca starego Bractwa o imieniu Kane nie zginął w ruinach swojej Świątyni. Wskutek działań tego ostatniego rozpętuje się kolejny konflikt, który raz na zawsze zadecyduje o przyszłości Ziemi, nękanej przy okazji przez nadmierne rozprzestrzenianie się Tiberium.

W Command & Conquer: Tiberian Sun, programiści z Westwood Studios zaprezentowali po raz pierwszy nowy, w pełni trójwymiarowy silnik, który znacznie podniósł jakość oprawy wizualnej. Niestety, nie oznacza to, że gracz może w pełni kontrolować kamerę i ustawiać sobie ją według własnego widzimisię. Wciąż mamy tu do czynienia z widokiem izometrycznym, którego w żaden sposób nie można obracać. O wiele lepiej prezentują się także przerywniki filmowe, w których pojawili się m.in. James Earl Jones (głos Lorda Vadera ze „Star Wars”) oraz Michael Biehn (sierżant Hicks z „Aliens”).

Większe zmiany zaszły również w samej rozgrywce. Wybierając kampanię dla jednej ze stron, gracz staje przed szansą rozegrania kilkunastu scenariuszy. W trakcie kolejnych bitew, niektóre z nich można pomijać i od razu przesuwać się dalej. Jest wówczas nieco trudniej (wszak dodatkowe scenariusze mają na celu ułatwienie rozgrywki), ale za to znacznie szybciej.

Wybór jednostek, jak zwykle w przypadku serii Command & Conquer ogromny, w dodatku arsenał znacznie różni się dla obydwu stron, dzięki czemu można stosować zupełnie odmienne taktyki. Bractwo Nod dysponuje m.in. pojazdami, które potrafią poruszać się pod powierzchnią ziemi, artylerią o niewyobrażalnie wielkim zasięgu oraz całą gamą cyborgów i wyszkolonych piechurów, którzy są w stanie w łatwy sposób dziesiątkować jednostki wroga. GDI jak zwykle dysponuje znacznie lepszymi technologiami, dzięki czemu ich ciężkie pojazdy nie mają sobie równych, jeśli chodzi o siłę ognia. Prawdziwie niszczycielskim wehikułem jest ulepszona wersja Mamootha, który potrafi jednym strzałem obrócić w perzynę niemal każdy budynek. Dużo zmian zaszło także w kwestii rozwoju bazy. GDI dysponuje kilkoma rodzajami wieżyczek strzelniczych, które dopasowuje się do stałych elementów, podobnie zresztą jest z elektrowniami. W Bractwie sytuacja wygląda nieco gorzej, gdyż stacjonarne środki obronne, choć zdecydowanie bardziej destrukcyjne (znany i lubiany Obelisk Światła), są niesamowicie drogie, poza tym potrzebują sporo miejsca. Poszczególne scenariusze mają różny przebieg i nie sprowadzają się tylko do zrównania z ziemią bazy przeciwnika. Często napotykamy sytuacje znane już z Command & Conquer: Red Alert, kiedy to trzeba wykonać kilka zadań w jednej misji i dopiero zaliczenie ich wszystkich gwarantuje końcowy sukces. W grze pojawia się duża ilość cywilów a także jednostki Mutantów, które w zależności od naszego nastawienia mogą się do nas przyłączyć, lub nas zaatakować.

Command & Conquer: Tiberian Sun posiada również znacznie rozbudowany tryb Multiplayer, pozwalający bawić się aż ośmiu graczom naraz. Losowy generator map oraz zmienne warianty rozgrywki znakomicie podnoszą walory wzajemnych potyczek. Jeśli ktoś lubi niespodzianki, może uruchomić sobie także burzę jonową, wyłączającą wszystkie urządzenia elektoniczne lub deszcz meteorytów, potrafiący zrobić z naszej bazy ogromny krater.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 2 CD

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 552 głosów czytelników.

Gry podobne do Command & Conquer: Tiberian Sun

Klasyfikacja PEGI Command & Conquer: Tiberian Sun

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Command & Conquer: Tiberian Sun

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium II 266MHz
  • 32MB RAM
Command & Conquer, Red Alert i Tiberian Sun - pobierz trzy pierwsze odsłony cyklu z naszego FTP
Command & Conquer, Red Alert i Tiberian Sun - pobierz trzy pierwsze odsłony cyklu z naszego FTP

wiadomość16 lutego 2014

Jako sposób na miłe spędzenie niedzielnego wieczoru chcemy Wam zaproponować powrót to korzeni gatunku RTS i pobranie pełnych wersji gier Command & Conquer, Command & Conquer: Red Alert i Command & Conquer: Tiberian Sun, czyli trzech pierwszych odsłon kultowego cyklu studia Westwood.

Twórcy Spellforce'a pracują nad Command & Conquer: Tiberium Alliances

wiadomość14 grudnia 2011

Koncern Electronic Arts zapowiedział przeglądarkową strategię MMO w uniwersum serii Command & Conquer. Prace nad grą Command & Conquer: Tiberium Alliances powierzono niemieckiemu studiu Phenomic, odpowiedzialnemu za takie tytuły jak Spellforce, BattleForge czy Lord of Ultima.

Zapowiedziano Command & Conquer: Generals 2. Pierwszy film i screeny

wiadomość11 grudnia 2011

Krążące od dłuższego czasu plotki okazały się prawdziwe. Podczas tegorocznej gali Spike Video Game Awards ujawniono kolejną odsłonę serii Command & Conquer.

Command & Conquer 4 zaczęło żywot jako azjatycka sieciówka
Command & Conquer 4 zaczęło żywot jako azjatycka sieciówka

wiadomość1 lipca 2010

Serwis Gamereplays.org przeprowadził ciekawy wywiad z byłym pracownikiem Electronic Arts Los Angeles na temat serii Command & Conquer. Padło w nim sporo gorzkich słów, a my dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy na temat wewnętrznych spraw EA.

C&C: Tiberian Sun z dodatkiem Firestorm za darmo!
C&C: Tiberian Sun z dodatkiem Firestorm za darmo!

wiadomość13 lutego 2010

debiut Tyberyjskiego Zmierzchu, którego produkcję zlecono po raz kolejny ekipie EA Los Angeles, jest z punktu widzenia koncernu Electronic Arts świetną okazją do świętowania. Z tego też powodu, firma udostępniła wszystkim zainteresowanym zupełnie za darmo grę Command & Conquer: Tiberian Sun wraz z rozszerzeniem o tytule Firestorm.