Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGiOSAND
Okładka Assassin's Creed: Identity (iOS)
OkładkaAssassin's Creed: Identity (iOS)

Assassin's Creed: Identity

Spin-offowa odsłona bestsellerowego cyklu gier firmy Ubisoft, przygotowana ekskluzywnie z myślą o użytkownikach mobilnych.

RPG | TPP | zagraj za darmo | skradanki | sandbox | historyczne | RPG akcji

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Assassin's Creed: Identity Premiera

25lut2016

iOS

18maj2016

AND

Assassin’s Creed: Identity jest mobilnym spin-offem bestsellerowego cyklu gier firmy Ubisoft, których tematem jest odwieczna rywalizacja pomiędzy zakonami Asasynów i Templariuszy. W odróżnieniu od tytułów z głównego nurtu serii, w tym wypadku znacznie większy nacisk położono na elementy RPG. W wersji na platformę AND i iOS gra jest płatna, z opcjonalnymi, choć nie wpływającymi na zabawę, mikrotransakcjami.

Fabuła

Akcja gry przenosi nas w dobę włoskiego renesansu, a więc w czasy znane graczom m.in. z drugiej pełnoprawnej odsłony serii. W pierwszej udostępnionej w dniu premiery kampanii musimy zmierzyć się z tajemniczą i niebezpieczną organizacją Kruków. Warto jednak podkreślić, że fabuła nie odgrywa większej roli w Assassin’s Creed: Identity, gdyż autorzy skupili się na mechanizmach rozgrywki.

Mechanika

W grze przejmujemy kontrolę nad własnoręcznie wykreowanym asasynem, a naszym zadaniem jest rozwijanie jego postaci poprzez wypełnianie misji fabularnych, reprezentujących kilkanaście odmiennych typów zadań. Kontrolowany przez nas bohater może należeć do jednej z czterech klas postaci, różniących się od siebie umiejętnościami. Kluczem do sukcesu jest umiejętne wykorzystanie zdolności bohatera oraz odpowiedni dobór ekwipunku, stosownie do rodzaju wykonywanych misji. W grze nie zabrakło też prostego systemu rzemiosła, dzięki któremu w toku rozgrywki możemy sami wytwarzać rozmaite przydatne gadżety.

Kwestie techniczne

Oprawa Assassin’s Creed: Indentity na platformę AND i iOS stoi na bardzo wysokim poziomie i w odróżnieniu od poprzednich mobilnych adaptacji cyklu, swoją mechaniką nie odbiega w znacznym stopniu od jego pełnoprawnych odsłon, wydawanych na komputery PC i konsole. Przemierzając ulice i dachy takich miast jak Rzym czy Florencja, skorzystamy więc z typowych dla serii, akrobatycznych umiejętności naszego asasyna i stoczymy sporą ilość pojedynków z napotkanymi przeciwnikami. Godna odnotowania jest także możliwość wyboru jednego z dwóch modeli sterowania. Pozwalają one na poruszanie się za pomocą typowego dla gier mobilnych wirtualnego pada, bądź też poprzez wskazywanie celu palcem na ekranie (podobnie jak czyniliśmy to myszką w klasycznych produkcjach RPG).

Minirecenzja Assassin's Creed: Identity – RPG-owa twarz zabójcy

PLUSY:
  1. Efektowna oprawa graficzna;
  2. Klasyczna formułą serii poszerzona o elementy RPG;
  3. Dwa systemy sterowania;
  4. Krótkie i różnorodne misje.
MINUSY:
  1. Sterowanie czasem zawodzi;
  2. Wysokie wymagania sprzętowe.

Jeśli jest jakaś seria gier, które wywołuje tyle samo pozytywnych, co negatywnych emocji to mowa może być tylko o Assassin's Creed, czyli flagowym produkcie francuskiej firmy Ubisoft. Do tej pory gry spod tego znaku ukazywały się na konsolach i pecetach, ale w obliczu dynamiki rozwoju rynku mobilnego dłużej tak nie mogło pozostać. Identity to pierwsza odsłona serii, która przeniosła znaną formułą na smartfony i tablety.

W Assassin's Creed: Identity wcielamy się w postać członka zakonu asasynów, a następnie bierzemy udział w szeregu misji – część z nich opowiada historię niebezpiecznej organizacji Kruków, założonej przez Cesarego Borgię, wroga ulubionego bohatera serii, czyli Ezia Auditore. Następnie bierzemy udział w pojedynczych misjach, które nie mają głębszego tła fabularnego. To nowość w cyklu, gdzie fabuła zawsze miała ogromne znaczenie – w mobilnej odsłonie jest szczątkowa i sprowadzona do raptem dziesięciu misji w dniu premiery.

Mobilna odsłona asasyńskiej serii różni się od swoich „większych” braci w kilku istotnych aspektach. Oto w grze nie ma otwartego świata – każda misja to po prostu rozległy, ale ograniczony obszar. Większy nacisk położono także na elementy RPG. Nasz bohater ma wiele statystyk, awansuje na kolejne poziomy, a także w czasie walki wykorzystuje różne umiejętności. Całość wykonano tak, aby pasowała do mobilnego stylu grania – misje są krótkie, a poziom trudności niezbyt wysoki.

Assassin's Creed: Identity to niezła odsłona znanej serii, choć nie bez wad. A do tych zaliczyć trzeba sporą ilość grindowania, wysokie wymagania sprzętowe czy jednak dość zubożoną względem innych części mechanikę rozgrywki. Niestety, także sterowanie nie zostało idealnie dostosowane do ekranów dotykowych i zdarza mu się zawodzić, na co w grze akcji trudno machnąć ręką. Na korzyść Identity przemawia z kolei efektowa oprawa graficzna, niezła muzyka i – mimo wymienionych słabości – fakt, że w możemy w Assassin's Creed zagrać na telefonie. Cieszy też, że w zasadzie mamy do czynienia z grą premium – owszem, znajdują się w niej mikropłatności, ale są całkowicie opcjonalne, skierowane co najwyżej dla wyjątkowo niecierpliwych graczy. Słowem, to kolejna po Rayman Adventures udana, choć nie idealna mobilna produkcja Ubisoftu.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Ocena użytkowników: 7,8 / 10 na podstawie 151 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,1 / 10 na podstawie 170 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Assassin's Creed: Identity: 12+

iOS
AND