Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Ashes of Creation (PC)
OkładkaAshes of Creation (PC)

Ashes of Creation PC

Osadzona w realiach fantasy rozbudowana gra MMORPG, za której powstanie odpowiada utworzony przez branżowych weteranów zespół Intrepid Studios.

RPG | TPP | fantasy | PvP | PvE | MMORPG | MMO | Find Your Next Game

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ashes of Creation Premiera PC

2023

producent: Intrepid Studios wydawca: Intrepid Studios Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Ashes of Creation jest grą MMORPG, opracowaną przez zespół Intrepid Studios. W skład ekipy wchodzą branżowi weterani, którzy zdobyli niezbędne doświadczenie w trakcie prac nad takimi projektami, jak gry z serii EverQuest, Star Wars Galaxies, PlanetSide 2 oraz Vanguard: Saga of Heroes. Produkcja pojawiła się na platformie PC, a pierwszy sukces odniosła jeszcze przed premierą, mając za sobą udaną kampanię crowdfundingową w serwisie Kickstarter.

Fabuła

Ashes of Creation zabiera graczy w podróż do klasycznego świata fantasy. Wieki temu nad krainą zawisło widmo zagłady, w wyniku czego na planecie ostały się wyłącznie strzępki dawnej cywilizacji. Po latach, reprezentanci inteligentnych ras zaczęli na nowo obejmować nad nią panowanie, co obudziło dawne zagrożenie.

Opowiedziana w grze historia jest w dużej mierze kształtowana przez samych graczy, którzy mają wpływ między innymi na sytuację polityczną i ekonomiczną.

Mechanika

Zabawę w Ashes of Creation rozpoczynamy od stworzenia postaci. Do naszej dyspozycji oddano osiem ras reprezentowanych przez cztery gatunki (każdy z nich doczekał się dwóch podgatunków). Podjęta na wstępie decyzja znajduje odzwierciedlenie nie tylko w wyglądzie prowadzonej postaci, lecz również w jej specjalizacji – w zależności od tego, na jaką rasę się zdecydujemy, heros otrzyma specjalne bonusy do niektórych statystyk. W tym momencie należy wspomnieć, że w późniejszej fazie przygody otrzymujemy możliwość wyboru klasy pobocznej, dobieranej spośród ośmiu archetypów. To właśnie dlatego nic nie stoi tutaj na przeszkodzie, by poprowadzić do boju odzianego w ciężką zbroję wojownika robiącego doskonały użytek z magii ofensywnej czy choćby łotrzyka świetnie radzącego sobie z rzucaniem zaklęć leczących.

Niewątpliwie mocną stroną gry jest rozległy i zróżnicowany świat, który na bieżąco reaguje na poczynania graczy. To w ich gestii leży budowa prowizorycznych osad, które z czasem mogą przekształcić się w większe wioski, miasta, a wreszcie w gigantyczne metropolie. Możemy zatem objąć w posiadanie mniejszy lub większy skrawek ziemi i wybudować na nim własną siedzibę, wcielając się zarówno w pioniera mieszkającego na odludziu, trudniącego się rolnictwem i hodowlą zwierząt, jak i w mieszczanina wyspecjalizowanego na przykład w kowalstwie. Co więcej, po krainie rozsiano również potężne twierdze, o które gracze mogą toczyć krwawe boje, biorąc udział w starciach z udziałem setek jednostek. Z uwagi na ich niewielką liczbę, celem samym w sobie po przejęciu takiej fortecy jest jej utrzymanie za wszelką cenę – zamki pozwalają bowiem na kontrolę większych połaci terenu i budowanie unikalnych budynków w obrębie miast.

Z uwagi na fakt, że dostęp do surowców jest tutaj ograniczony, a cena, jaką możemy otrzymać za konkretne towary, jest uzależniona od szerokości geograficznej, transport dóbr wymaga organizacji karawan, które mogą stać się łatwym łupem dla bandytów grasujących w dziczy. Oczywiście w opisywanej produkcji nie brakuje postaci niezależnych, które zlecają nam rozmaite zadania. Podobnie jak wiele cech stworzonego przez deweloperów świata, ich populacja zależy od wielu czynników, w tym także od poczynań graczy.

Niemniej, wiele rzeczy dzieje się tutaj bez naszego udziału – dotyczy to zmiennego cyklu pór roku, a także rozmaitych kataklizmów pokroju wybuchów wulkanów. Co jednak najciekawsze, długofalowe konsekwencje takich wydarzeń zostają na stałe zapisane na konkretnym serwerze.

Tryby gry

W wydanym na platformę PC Ashes of Creation znalazło się miejsce zarówno na tryby PvE, jak i na warianty rozgrywki oparte na zasadach PvP. W pierwszych z wymienionych gracze muszą stawić czoła fantastycznym bestiom, wśród których prym wiodą potężne smoki. Za zachowanie adwersarzy odpowiada zaawansowana sztuczna inteligencja, która uczy się zachowań herosów i adaptuje się do ich stylu walki. Tryby PvP z kolei obejmują nie tylko kameralne pojedynki, lecz także starcia na wielką skalę, toczone pomiędzy zwaśnionymi frakcjami.

Kwestie techniczne

Zaletą Ashes of Creation jest trójwymiarowa grafika wysokiej jakości. Uwagę zwraca przede wszystkim dopracowane z dbałością o detale otoczenie pełne zróżnicowanej roślinności oraz zaawansowany system oświetlenia. Niewiele można zarzucić również pełnym szczegółów modelom postaci.

Ostatnia modyfikacja 15 maja 2017

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Oczekiwania czytelników: 9.6 / 10 na podstawie 479 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Ashes of Creation: 12+