Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Jak and Daxter - seria gier

Seria platformowych gier akcji, uznawana za „duchowego spadkobiercę” cyklu Crash Bandicoot. Marka stworzona została przez studio Naughty Dog przy wsparciu wydawniczym firmy Sony Computer Entertainment.

Pomysł na serię Jak and Daxter zrodził się podczas prac nad grą Crash Team Racing. Zamiarem deweloperów ze studia Naughty Dog było stworzenie platformówki, która poprzez otwartą strukturę świata i rozległe poziomy do eksploracji wykraczałaby poza utarte schematy. Firma Sony Computer Entertainment dostrzegła w tym szansę pokazania możliwości technicznych konsoli PlayStation 2. Ostatecznie gra Jak and Daxter: The Precursor Legacy zawitała na sklepowe półki w 2001 roku. Produkcja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem, co zaowocowało wysokimi wynikami sprzedaży (ponad 1 mln egzemplarzy w rok od premiery). Na rozwinięcie cyklu nie trzeba było długo czekać. Jak II i Jak 3 ukazały się odpowiednio w 2003 i 2004 roku. Ekipa Naughty Dog pożegnała się z serią spin-offem Jak X: Combat Racing (2005). Deweloperską schedę przejęły studia Ready at Dawn i High Impact Games. Efektem tego stały się gry Daxter (2006) oraz Jak and Daxter: The Lost Frontier (2009).

Akcja gier z serii Jak and Daxter rozgrywa się na odległej, nienazwanej planecie. Główni bohaterowie – zielonowłosy Jak i jego najlepszy przyjaciel Daxter (przypadkowo zmieniony w krzyżówkę wydry i łasicy) próbują odkryć sekrety swego świata i rozwikłać zagadki pozostawione przez tajemniczych Prekursorów.

Zabawa toczy się w otwartym świecie. Gracz eksploruje sporych rozmiarów lokacje szukając Kul Prekursorów (Precursor Orbs). W pokonywaniu przeszkód i walce z przeciwnikami pomocne okazują się umiejętności bohaterów, jak podwójne skoki, potężne ataki oraz możliwość wykorzystania Eco, substancji o potężnej mocy.

Od samego początku gry z serii Jak and Daxter tworzone były z myślą o wykorzystaniu maksimum możliwości docelowych platform sprzętowych. Efektem tego wyróżniają się one wysokiej jakości, trójwymiarową oprawą wizualną generowaną w oparciu o silnik Kinetica. Za warstwę muzyczną odpowiadają natomiast tacy kompozytorzy jak Mark Mothersbaugh, Josh Mancell i Larry Hopkins.

Jak and Daxter HD Collection
Jak and Daxter HD Collection

Zręcznościowe 7 lutego 2012

Zestaw trzech klasycznych gier platformowych z PlayStation 2, w których poznajemy przygody tytułowych bohaterów: Jaka oraz Daxtera. W kolejnych częściach walczymy z przeciwnikami, rozwiązujemy łamigłówki i korzystamy z nietypowych mocy oraz rodzajów broni. Seria została stworzona przez studio Naughty Dog, czyli autorów Uncharted.

PS3PSV

Jak and Daxter: Zaginiona Granica
Jak and Daxter: Zaginiona Granica

Zręcznościowe 3 listopada 2009

Kolejne spotkanie z charyzmatycznym Jakiem i gadatliwym Daxterem, którzy ponownie muszą uratować świat i zmierzyć się z przeciwnościami losu. Do dyspozycji bohaterów oddano nowe bronie, pojazdy i umiejętności.

PS2PSP

Daxter
Daxter

Zręcznościowe 14 marca 2006

W platformówce pt. Daxter wcielamy się w jedną z postaci tworzących nierozłączną parę bohaterów znaną z serii gier Jak and Daxter, staramy się rozwikłać niezwykle tajemniczą zagadkę. Grę przygotowała firma Ready at Dawn Studios. Wydawcą jest z kolei Sony Computer Entertainment.

PSP

Jak X: Combat Racing
Jak X: Combat Racing

Wyścigi 18 października 2005

Jak X: Combat Racing jest wydanym w 2005 roku na PS2 spin-offem popularnej serii Jak and Daxter. W przeciwieństwie do pozostałych tytułów należących do tej marki, Jak X nie jest grą platformowo-przygodową. Zamiast tego skupia się na dynamicznych, zręcznościowych wyścigach. Tytuł ten został przygotowany przez studio Naughty Dog, znane m.in. z serii Uncharted, Crash Bandicoot czy The Last of Us.

PS4PS2

Jak 3
Jak 3

Zręcznościowe 9 listopada 2004

Jak 3 to trzecia część utytułowanej serii platformowo-przygodowej, w której humorystyczną rolę odgrywa pewna gadająca surykatka. Gra powstała w studiu Naughty Dog, które stoi również za takimi hitami, jak The Last of Us, Crash Bandicoot czy Uncharted. Jak 3 przenosi znanych nam Jaka i Daxtera na pełne niebezpieczeństw i bandytów pustkowie. By sobie poradzić, będą musieli posiąść nowy ekwipunek i nauczyć się nieznanych dotychczas umiejętności.

PS4PS2

Jak II: Renegade
Jak II: Renegade

Zręcznościowe 14 października 2003

Jak II: Renegade to kontynuacja doskonałej gry platformowo-przygodowej. Za stworzenie tej produkcji odpowiada cieszące się dużą estymą w branży studio Naughty Dog, mające na swoim koncie takie tytuły jak Uncharted, Crash Bandicoot czy The Last of Us. Bohaterami Jak II: Renegade są Jak i Daxter, jednak w wyniku pewnego zwrotu akcji znacząco zmienia się świat, po którym podróżują.

PS4PS2

Jak and Daxter: The Precursor's Legacy
Jak and Daxter: The Precursor's Legacy

Zręcznościowe 5 grudnia 2001

Jak and Daxter: The Precursor's Legacy to wydana w grudniu 2001 roku trójwymiarowa gra przygodowo-platformowa. Produkcja wyróżnia się na tle innych tytułów liczbą detali, zróżnicowaniem rozgrywki oraz świetnie zaprojektowanym otwartym światem. Za stworzenie tego tytułu odpowiada legendarne studio Naughty Dog, znane z takich hitów jak The Last of Us, Uncharted czy Crash Bandicoot. Głównymi bohaterami są zielonowłosy elfin Jak oraz jego wierny przyjaciel, futrzany Daxter.

PS4PS2