Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS2PS4
Okładka Jak II: Renegade (PS2)

Jak II: Renegade

Jak II: Renegade to kontynuacja doskonałej gry platformowo-przygodowej. Za stworzenie tej produkcji odpowiada cieszące się dużą estymą w branży studio Naughty Dog, mające na swoim koncie takie tytuły jak Uncharted, Crash Bandicoot czy The Last of Us.

Zręcznościowe | TPP | platformówki 3D | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne PlayStation

Okładka Jak II: Renegade (PS2)

data premiery gry:

14paź2003

PS2

28lis2017

PS4
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Jak 2: Renegade to platformówka 3D, wydana po raz pierwszy w październiku 2003 roku na konsoli PlayStation 2 i stanowiąca kontynuację stworzonego dwa lata wcześniej Jak and Daxter: The Precursor Legacy. Z czasem gra trafiła również na inne platformy, jednak pozostaje tytułem na wyłączność Sony. Autorami są twórcy ze studia Naughty Dog, znanego m.in. z Uncharted, The Last of Us czy Crash Bandicoot.

Fabuła

Jak 2: Renegade zaczyna się niemal bezpośrednio po zakończeniu części pierwszej. Opowieść przybiera jednak zupełnie niespodziewany obrót, kiedy dwójka głównych bohaterów – elfin Jak oraz będący hybrydą łasicy i wydry, zabawny Daxter – uruchamia niezwykłą machinę i przenosi się do zupełnie innego świata. Lądują w rządzonym przez despotycznego Barona Praxisa ogromnym Haven City i od razu wpadają w tarapaty. Jak zostaje pojmany przez ludzi Barona i trafia do więzienia, gdzie tyran znęca się nad nim, wykorzystując w roli świnki doświadczalnej do eksperymentów z mroczną odmianą substancji Eco. Daxter rusza na odsiecz, jednak sprawa okazuje się znacznie bardziej skomplikowana, niż mu się początkowo wydaje. Stworzenie odpowiedniego planu wymaga czasu – mijają więc dwa długie lata. Kiedy zielonowłosy elfin odzyskuje w końcu wolność, poprzysięga zemstę Praxisowi.

Mechanika

Jak 2: Renegade na PS2 i PS4 to klasyczna gra platformowo-przygodowa. Lwia część rozgrywki koncentruje się na pokonywaniu przeszkód, przemierzaniu poziomów i pojedynkach z przeciwnikami. Znany z pierwszej części gry system walki został mocno rozbudowany. Pojawiły się nowe manewry, a także możliwość transformacji w Dark Jaka – efekt tortur i eksperymentów Barona Praxisa; w mrocznej wersji nasz bohater jest zdecydowanie szybszy i silniejszy. Dużą nowość stanowi również możliwość używania broni – Jak zdobywa karabin (tzw. Morph Gun), który na życzenie może zmieniać się w inne rodzaje broni palnej, z których każda ma nieco inne zastosowanie. Blaster Gun pozwala na eliminowanie celów z dużej odległości (jak snajperka), Scatter Gun pełni funkcję podobną do popularnego shotguna (mały zasięg, ataki obszarowe), Vulkan Gun jest miotaczem ognia, zaś Peacemaker to narzędzie do eliminowania najgroźniejszych i najtrudniejszych do zabicia wrogów.

Znaczącej przemianie uległ również świat, po którym możemy się poruszać. Jest przeszło trzykrotnie większy od tego, który znamy z części pierwszej, a przy tym zauważalnie poważniejszy i bardziej skomplikowany. Poza sługami Barona Praxisa (w tym strażą zwaną Krimzon Guard) znajdziemy w nim m.in. rebeliantów oraz frakcję Metalowych Głów (ang. Metal Heads). Na graczy czeka kilkadziesiąt zróżnicowanych misji pobocznych, a także nowe gadżety i pojazdy (m.in. antygrawitacyjna deskorolka).

Warto też odnotować, że na początku gry po raz pierwszy w historii serii mamy okazję pokierować również Daxterem.

Kwestie techniczne

Jak 2: Renegade wydane na PS2 i PS4 charakteryzuje się spójnie zaprojektowaną oprawą graficzną, która może kojarzyć się z filmem animowanym. Świat gry wygląda zauważalnie lepiej od tego, który stworzono na potrzeby części pierwszej, wrażenie mogą zrobić także efekty cząsteczkowe (wybuchy, strzały itp.). Jak przystało na produkcję Naughty Dog, ładnej grafice towarzyszą szczegółowe, doskonale dopasowane animacje postaci.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 644 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 149 PLN

Gry podobne do Jak II: Renegade

Klasyfikacja PEGI Jak II: Renegade

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Jak II: Renegade

Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
Seria Jak and Daxter trafi na PlayStation 4

wiadomość4 kwietnia 2017

Firma Sony ujawniła plan wydania cyklu Jak and Daxter na konsoli PlayStation 4. Pierwsze cztery odsłony serii zostaną udostępnione w ramach programu PS2 Classics jeszcze w tym roku.

Sony potwierdza - prace nad Jak and Daxter Collection trwają
Sony potwierdza - prace nad Jak and Daxter Collection trwają

wiadomość10 listopada 2011

Przedstawiciele Sony Computer Entertainment America ujawnili, że zestaw Jak and Daxter Collection jest obecnie w produkcji. Dalsze informacje zostaną ujawnione w niedługim czasie.

Jak and Daxter HD Collection w przyszłym roku?
Jak and Daxter HD Collection w przyszłym roku?

wiadomość11 października 2011

Podczas konferencji prasowej w Oslo, pracownik studia Naughty Dog wyjawił, że w 2012 roku na PlayStation 3 zadebiutuje zestaw pierwszych trzech gier z serii Jak and Daxter. Słynna seria platformówek miałaby więc pójść w ślady takich cykli jak God of War i Metal Gear Solid.

Generacja remake'ów

wiadomość22 sierpnia 2011

Remake remake pogania... ale to i tak jedne z najlepszych gier tej generacji!

Byli pracownicy Naughty Dog zakładają nową firmę
Byli pracownicy Naughty Dog zakładają nową firmę

wiadomość16 lutego 2008

Dwóch byłych pracowników studia Naughty Dog, Bob Rafai i E. Daniel Arey, na początku lutego zdecydowało się założyć własne studio deweloperskie o nazwie Big Red Button Entertainment.

PS2
PS4