Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPS4PS2
Okładka Jak X: Combat Racing (PS4)
OkładkaJak X: Combat Racing (PS4)

Jak X: Combat Racing

Jak X: Combat Racing jest wydanym w 2005 roku na PS2 spin-offem popularnej serii Jak and Daxter. W przeciwieństwie do pozostałych tytułów należących do tej marki, Jak X nie jest grą platformowo-przygodową. Zamiast tego skupia się na dynamicznych, zręcznościowych wyścigach.

Wyścigi | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Jak X: Combat Racing Premiera

18paź2005

PS2

28lis2017

PS4

Jak X: Combat Racing jest spin-offem popularnej serii platformówek 3D, wydanym na konsoli PlayStation 2 w październiku 2005 roku. W późniejszych latach tytuł ten trafił również na inne platformy, jednak pozostaje grą na wyłączność Sony. W przeciwieństwie do innych produkcji opowiadających o przygodach Jaka i Daxtera Jak X nie jest przygodową grą akcji – zamiast tego rozgrywka skupia się na ściganiu się uzbrojonymi pojazdami. Jest to ostatni tytuł w serii stworzony przez legendarne studio Naughty Dog, autorów takich hitów jak Uncharted, The Last of Us czy Crash Bandicoot.

Fabuła

Jak X: Combat Racing kontynuuje opowieść znaną z Jak 3. Akcja rozpoczyna się rok po zakończeniu fabuły poprzedniej gry. Jak zostaje zaproszony na odczytanie testamentu jednej z postaci znanych z poprzednich części: szefa światka przestępczego Krewa. Wydarzenie to ma miejsce w niebezpiecznym Kras City. Nasi bohaterowie (elfin Jak i futrzak Daxter) przybywają na miejsce i biorą udział w odczytaniu dokumentu, jednak sprawy szybko wymykają się spod kontroli, gdy za pośrednictwem odtworzonego nagrania Krew obwieszcza, że wszyscy przybyli zostali otruci. Jedynym sposobem na uzyskanie antidotum jest wzięcie udziału w niebezpiecznych wyścigach z udziałem uzbrojonych samochodów i zdobycie tytułu Championa Kras City.

Mechanika

Rozgrywka w Jak X: Combat Racing w wersji na PS2 i PS4 nie ma wiele wspólnego z poprzednimi częściami. Gra oferuje dwa tryby. W ramach tzw. Adventure Mode Jak i Daxter odblokowują usprawnienia do swojego pojazdu i wygrywając kolejne wyścigi, posuwają naprzód główny wątek fabularny (opowieść jest prezentowana za pomocą animowanych scen przerywnikowych). Na graczy czeka 24 torów (jeździmy po nich w czasie tzw. Circuit Races, przypominających normalne wyścigi) i 7 aren (na których w ramach znacznie bardziej śmiercionośnych Death Races toczymy walki z pojazdami kontrolowanymi przez przeciwników).

Z kolei Exhibition Mode umożliwia swobodne ściganie się na dowolnej lokacji z wykorzystaniem któregokolwiek z odkrytych kierowców i pojazdów (warto przy tym zaznaczyć, że posiadacze znanej z PSP gry Daxter mogą odblokować dodatkowych bohaterów). Jak X: Combat Racing posiada również tryb multiplayer, w ramach którego gracze mogą ścigać się albo lokalnie (na podzielonym ekranie), albo za pośrednictwem sieci Internet (do 8 osób równocześnie). Gra umożliwia także dostosowanie niektórych elementów wyścigów do naszych upodobań – można np. wyłączyć zbierane na trasie wzmocnienia Eco.

Kwestie techniczne

Jak X: Combat Racing wydane na PS2 i PS4 może się pochwalić ładną, barwną oprawą graficzną. Tory i areny są szczegółowe, dobrze zaprojektowane i znacząco odmienne od siebie. Dobre wrażenie robią też modele poszczególnych pojazdów i kierowców.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / podzielony ekran   Liczba graczy: 1-6  

Ocena użytkowników: 5,2 / 10 na podstawie 212 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Jak X: Combat Racing

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Jak X: Combat Racing Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 2

PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
  • Network Adaptor
PS2
PS4