Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS4PS2
Okładka Jak 3 (PS4)
OkładkaJak 3 (PS4)

Jak 3

Jak 3 to trzecia część utytułowanej serii platformowo-przygodowej, w której humorystyczną rolę odgrywa pewna gadająca surykatka. Gra powstała w studiu Naughty Dog, które stoi również za takimi hitami, jak The Last of Us, Crash Bandicoot czy Uncharted.

Zręcznościowe | TPP | platformówki 3D | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne PlayStation | PS Plus Premium

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Jak 3 Premiera

9lis2004

PS2

28lis2017

PS4

Jak 3 to platformówka 3D, wydana na konsoli PlayStation 2 w listopadzie 2004 roku. W późniejszych latach tytuł ten trafił również na inne platformy, jednak pozostaje grą na wyłączność Sony. Za produkcję odpowiada studio Naughty Dog, znane z takich hitów, jak serie Uncharted, Crash Bandicoot czy The Last of Us.

Fabuła

W rolach głównych ponownie występują małomówny elfin Jak oraz jego zabawny towarzysz, łasicowydra Daxter. Akcja Jak 3 toczy się rok po zakończeniu historii znanej z drugiej części serii, w której bohaterowie odbili Haven City z rąk despotycznego Barona Praxisa. W Haven City rządzą Ashelin Praxis oraz Torn (dowódca rebelii w drugiej części gry). Niespodziewanie miasto staje w obliczu zagrożenia ze strony świetnie uzbrojonych, niebezpiecznych złoczyńców. Winą za kolejną wojnę mieszkańcy obarczają Jaka, obawiając się jego powstałych w wyniku działania Mrocznego Eco mocy. Decyzją skorumpowanego hrabiego Vegera, mimo protestów Ashelin, nasz heros (oczywiście wraz ze swoim wiernym przyjacielem) zostaje wygnany na rozlegle pustkowie, na którym będzie musiał walczyć o przetrwanie.

Mechanika

Jak 3 na PS2 i PS4 to trójwymiarowa gra platformowo-przygodowa. Rozgrywka opiera się przede wszystkim na pokonywaniu przeszkód i walce z przeciwnikami. Trzecią część serii wyróżnia zdecydowanie bardziej rozbudowany system walki. Do dyspozycji gracza oddano 8 kolejnych modyfikacji do znanego z Jak 2: Renegade Morph Guna. Nasz zielonowłosy elfin zyskuje także kolejne moce – transformacja w Dark Jaka nie wymaga teraz pełnego paska energii (możemy z niej korzystać w dowolnym momencie, choć czas trwania jest oczywiście krótszy, jeśli zapasy Mrocznego Eco nie są duże), a do jej arsenału dodano nowe umiejętności: ofensywny Dark Blast oraz umożliwiające ukrycie się Dark Invisibility. Jak zyskuje także możliwość przyjmowania kolejnej formy, tym razem natchniętej świetlistym Eco – Light Jak stawia na defensywę i posiada umiejętności spowalniania czasu, regenerowania ran oraz tworzenia tarczy zatrzymującej obrażenia.

Świat gry jest pięciokrotnie większy tego, który znamy z drugiej części gry. Mamy kilka odmiennych lokalizacji: Pustkowie (ang. Wasteland), Haven City oraz wiele mniejszych, np. Świątynia Mnichów (ang. Monk Temple). W pokonywaniu dużych przestrzeni Pustkowia przydatne okazują się nowe pojazdy, w tym przede wszystkim świetnie uzbrojone i sprawnie poruszające się po wydmach i wertepach samochody typu Buggy, za pomocą których możemy także walczyć z podobnie wyposażonymi Maruderami.

Kwestie techniczne

Jak 3 wydane na PS2 i PS4 charakteryzuje się spójnie zaprojektowaną oprawą graficzną, która może kojarzyć się z filmem animowanym. Wyraźnie inspirowane filmami z serii Mad Max Pustkowie jest rozległe i pełne detali. Świetnie prezentują się także modele bohaterów, zdecydowanie bardziej szczegółowe od tych, które znamy z poprzedniej części gry. Typowo dla Naughty Dog, doskonałe wrażenie robi animacja poszczególnych postaci.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 6,7 / 10 na podstawie 714 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Jak 3

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Jak 3 Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 2

PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
PS2
PS4