Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Worms - seria gier

Utrzymany w humorystycznej konwencji cykl strategii turowych z elementami logicznymi i zręcznościowymi, w którym główne role odgrywają tytułowe robale. Marka rozwijana jest przez studio deweloperskie Team17 Digital. Ojcem serii Worms jest brytyjski projektant gier Andy Davidson. Pierwsza komercyjna odsłona cyklu wydana została w 1994 roku w wersji na komputery osobiste (Amiga, PC i Mac) oraz konsole piątej generacji (PlayStation, Mega Drive i SNES). Tytuł uznany został za niezwykle udane połączenie Cannon Fodder z Lemmings, dzięki czemu bardzo szybko zyskał dużą popularność wśród graczy. Ekipa deweloperska studia Team17 Digital niemal natychmiast rozpoczęła prace nad dodatkami oraz pełnoprawną kontynuacją. Ogółem na przestrzeni prawie 30 lat ukazało się ponad 18 gier zaliczanych do głównego nurtu serii, a także szereg spin-offów i reedycji. W tym seria doczekała się własnego trybu battle royale, golfa czy pinballa.

Poszczególne odsłony cyklu Worms zazwyczaj posiadają jedynie luźno zarysowane tło fabularne, którego motywem głównym jest rywalizacja pomiędzy dwiema drużynami robali. Bohaterowie dysponują przy tym całą gamą zwariowanych narzędzi zagłady, z których pomocą mogą siać zniszczenie w szeregach wroga. Zależnie od gry zmagania toczą się na planszach 2D lub 3D. Zadaniem gracza jest wyeliminowanie członków wrogiej drużyny poprzez ich uśmiercenie lub strącenie do wody. Poszczególne robale mogą różnić się atrybutami, umiejętnościami specjalnymi oraz rodzajem uzbrojenia, z których część można uznać za kultowe, bo większość graczy kojarzy Święty Granat Ręczny wyśpiewujący przed wybuchem „Alleluja”, czy bombę w formie banana. W wielu przypadkach istnieje także możliwość transformacji terenu dzięki celowym działaniom bądź przypadkowemu zbombardowaniu. Standardem dla większości produkcji z serii jest możliwość gry przez sieć ze znajomymi, a także tryb kanapowy.

Od samego początku seria Worms zwraca uwagę kreskówkową oprawą wizualną i licznymi humorystycznymi akcentami. Pierwsze gry z cyklu posiadały dwuwymiarową grafikę. Trójwymiar pojawił się w 2003 roku wraz z premierą gry Worms 3D. Nie wszystkim fanom rozwiązanie to przypadło do gustu. Obecnie wydawane gry z serii posiadają na ogół grafikę 3D, choć w wielu przypadkach twórcy umyślnie posługują się bocznym rzutem kamery, charakterystycznym dla gier 2D.

Seria Worms to również ogromny sukces komercyjny. W 2015 roku studio Team17 obchodziło 25-lecie powstania i już wtedy liczba sprzedanych egzemplarzy serii wynosiła ponad 70 milionów. Twórcy mogą pochwalić się również sporą ilością nagród, jakie otrzymały poszczególne gry z serii.

Worms: Zadyma
Worms: Zadyma

Akcji 1 grudnia 2020

Worms Rumble to wieloosobowy arena shooter, w którym sterując dżdżownicą, bierzemy udział w strzelaninie na śmierć i życie przeciwko 32 graczom, wykorzystując kultowy dla serii arsenał broni. Za grę odpowiada Team 17.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Worms W.M.D
Worms W.M.D

Strategiczne 23 sierpnia 2016

Kolejna pełnoprawna odsłona bestsellerowej serii turowych gier strategicznych, koncentrujących się na pełnej humoru rywalizacji tytułowych robali. W Worms WMD podstawowe założenia rozgrywki nie uległy zmianie, a zadaniem graczy jest wyeliminowanie przeciwnej drużyny za pomocą całego szeregu mniej lub bardziej konwencjonalnych środków zagłady. Gracze wykonują swoje ruchy naprzemiennie, a ich poczynania ogranicza z góry narzucony limit czasowy. Całość nawiązuje do pierwszych, dwuwymiarowych odsłon serii co oznacza, że potyczki przedstawione zostały w klasycznym widoku z boku. W grze nie zabrakło jednak kilku uatrakcyjniających rozgrywkę nowości. Wśród nich wyróżnić należy m.in. opcję ukrywania się wewnątrz budynków czy możliwość wykorzystania pojazdów, którymi możemy przemieszczać się po polu bitwy i zadawać obrażenia przeciwnikom. Pod względem oprawy, tytuł utrzymany został w charakterystycznym, kreskówkowym stylu, choć przy okazji odświeżono wygląd i animacje poszczególnych robaków.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Worms 4
Worms 4

Strategiczne 3 września 2015

Mobilna odsłona słynnej serii Worms, strategicznych gier turowych, w których walczą ze sobą uzbrojone po zęby robaki. Jak zawsze, za produkcję odpowiada studio Team 17. Worms 4 opiera się na zasadach dobrze znanych fanom cyklu. Gracze toczą bitwy dwóch lub więcej armii robali, na zmianę kontrolując pojedynczych „żołnierzy”. Chodzi o to, aby w wyznaczonym czasie zadać jak największe szkody przeciwnikowi. Zabawa toczy się do momentu, aż na polu walki zostanie tylko jedna drużyna. Robaki mają do dyspozycji szeroki arsenał zwariowanej broni i gadżetów, przy czym korzystając z nich należy pamiętać o wpływie grawitacji i wiatru na tor lotu pocisków. Ponadto niemal wszystkie elementy otoczenia da się zniszczyć. Worms 4 wprowadza też kilka zmian w stosunku do poprzednich odsłon. Na potrzeby mobilnej wersji zmniejszono skalę starć: mapy są znacznie mniejsze, drużyny mniej liczne, a limity czasowe krótsze. Pojawiają się tu też nowe rodzaje uzbrojenia oraz kilka zróżnicowanych wariantów rozgrywki, w tym obszerna kampania dla jednego gracza. Oczywiście podstawą jest tryb wieloosobowy.

ANDiOS

Worms World Party Remastered
Worms World Party Remastered

Strategiczne 16 lipca 2015

Ulepszona edycja wydanej w 2001 roku gry Worms World Party. Rozgrywka nie różni się od oryginału, ale poprawiono grafikę, dodano steamowe osiągnięcia czy możliwość zapisywania stanu gry w chmurze.

PC

Worms Battlegrounds
Worms Battlegrounds

Strategiczne 30 maja 2014

Kolejna odsłona bestsellerowego cyklu Worms, opracowana przez ekipę Team 17 specjalnie z myślą o użytkownikach konsol ósmej generacji. Tym razem akcja gry przenosi nas do muzeum historii świata, gdzie musimy stawić czoła złowrogiemu Lordowi Crowleyowi – robalowi pragnącemu przejąć kontrolę nad muzeum. Mechanika rozgrywki wzorowana jest na starszych odsłonach cyklu i polega na turowej rywalizacji dwóch uzbrojonych drużyn robaków. Wśród bogatego arsenału 65 broni znajdziemy zarówno te znane z poprzednich części serii, jak i 10 zupełnie nowych narzędzi eksterminacji. Grafika wykonana została w klasycznej perspektywie 2.5D, a poszczególne elementy map podlegają wszelkim zniszczeniom, pozwalając na stosowanie zróżnicowanych technik walki. Ciekawostkę stanowi twórcze wykorzystanie możliwości nowoczesnych konsol, jak narzędzia Xbox Smart Glass do wyświetlania statystyk rozgrywki, bądź light bara kontrolera Dual Shock 4, który zmienia kolor w zależności od stanu zdrowia kontrolowanego robala.

PS4XONE

Worms: Revolution Extreme
Worms: Revolution Extreme

Strategiczne 8 października 2013

Kolejna odsłona popularnej serii gier strategicznych o zwalczających się robakach od studia Team 17. W przeciwieństwie do kilku poprzednich, trójwymiarowych Wormsów, Worms: Revolution Extreme proponuje rozgrywkę na klasycznych zasadach, z kamerą umieszczoną z boku planszy. Jak zawsze, naprzeciw siebie staje kilka drużyn złożonych z agresywnych robali, które wykonują akcje w turach. Deweloper oddał do naszej dyspozycji pokaźny arsenał środków zagłady, w tym różne rodzaje broni palnej, wyrzutnie rakiet i granatów oraz kultowy Święty Granat Ręczny czy zdalnie sterowane Superowce. Do tego arsenału dochodzą także inne gadżety: lina, spadochron czy palnik. Worms: Revolution Extreme wprowadza kilka nowych sposobów na eliminację wrogów, jak choćby telekineza, pistolet na wodę czy Boggy-B. Inną nowością są obiekty fizyczne, które możemy przemieszczać lub niszczyć. Po raz pierwszy robaki zostały także podzielone na klasy, takie jak: naukowiec, żołnierz, strażnik oraz zwiadowca. Worms: Revolution działa na nowym silniku graficznym, umożliwiającym generowanie ładnych, trójwymiarowych scenografii.

PSV

Worms Clan Wars
Worms Clan Wars

Strategiczne 15 sierpnia 2013

Kolejna z odsłon legendarnej serii Worms, koncentrująca się w szczególności na sieciowych pojedynkach dwóch drużyn graczy. Twórcy z firmy Team 17 zdecydowali się połączyć klasyczne mechanizmy rozgrywki z elementami współczesnych gier wieloosobowych oraz tytułów spod znaku MOBA. W grze powraca znany z Worms Revolution system klas robali, który na potrzeby produkcji sieciowych został solidnie rozbudowany. Poszczególne typy robaków zostały bowiem bardziej zróżnicowane, a ich specjalizacje mają teraz znacznie większy wpływ na przebieg potyczki. Znacząco usprawniono także silnik fizyczny oraz algorytmy sterujące zachowaniem przedmiotów i wody. Rozgrywka wzbogacona została dodatkowo rozbudowanymi opcjami społecznościowymi. Każdy z sieciowych klanów może liczyć początkowo 8 graczy, a kolejne zmagania podzielone zostały na sezony, których wyniki decydują o pozycji poszczególnych klanów w rankingu. Dla tradycjonalistów, w grze przewidziano także obszerną kampanię single player.

PC

Worms 3
Worms 3

Strategiczne 8 sierpnia 2013

Kolejna odsłona legendarnego cyklu Worms, skierowana tym razem wyłącznie na urządzenia mobilne. Gra oferuje sprawdzoną mechanikę serii w klasycznej oprawie 2.5 D. Nowość stanowi system klas robali oraz wprowadzenie do rozgrywki elementów gier karcianych. Gracze mogą kolekcjonować strategiczne karty, a wykładając je na początku lub końcu swej tury, wpływać na sytuację na planszy.

ANDiOS

Worms: Revolution
Worms: Revolution

Strategiczne 10 października 2012

Kolejna odsłona popularnej serii strategiczno-zręcznościowej, nawiązująca do starszych odsłon cyklu, zapoczątkowanego przez studio Team 17 jeszcze w 1995 roku. Wzorem poprzednich części serii, walka odbywa się w ograniczonych czasowo turach, a celem zabawy jest eksterminacja drużyny przeciwnika za pomocą całego arsenału wymyślnych broni i gadżetów. Mimo wykorzystania klasycznej mechaniki, twórcy wprowadzili do rozgrywki kilka całkiem nowych rozwiązań. Należy do nich obecność rozmaitych obiektów, które możemy przesuwać bądź niszczyć. Zwiększono także rolę wody, którą możemy wykorzystać do zmycia lub podtopienia przeciwnika. Po raz pierwszy w historii serii robaki podzielono na klasy - naukowca, żołnierza, strażnika oraz zwiadowcę - posiadające swoje mocne i słabe strony. Gra wykorzystuje trójwymiarowy silnik graficzny, lecz ukazana została w klasycznej perspektywie 2,5D. Zrezygnowano przy tym jednak z typowo komiksowego stylu, wyróżniającego ostatnie odsłony cyklu.

PCX360PS3

Worms Collection
Worms Collection

Strategiczne 31 sierpnia 2012

Worms Collection jest kompilacją trzech części serii strategicznych gier turowych, naładowanych specyficznym poczuciem humoru, w których walczą ze sobą drużyny zabójczych robaków. W zestawie znajdziemy: Worms, Worms 2: Armageddon i Worms Ultimate Mayhem oraz sześć dodatków DLC.

X360PS3

Worms Crazy Golf
Worms Crazy Golf

Zręcznościowe 17 października 2011

Spin-offowa odsłona bestsellerowej serii Worms, stanowiąca oryginalne połączenie typowych mechanizmów serii z klasyczną grą w golfa. Celem zabawy jest trafianie piłeczkami do kolejnych dołków, nie ma ono jednak nic wspólnego z elegancją właściwą tejże dyscyplinie sportu. Do dyspozycji graczy oddano kilka dosyć surrealistycznych pól golfowych, wypełnionych szeregiem przeszkód, które potrafią skutecznie utrudnić nam wykonanie celnego uderzenia, tym samym wymuszając zastosowanie sprawdzonego arsenału gadżetów oraz wymyślnych broni, z których skorzystamy, by utorować sobie drogę, a przy okazji pognębić naszych rywali. Twórcy przygotowali szereg oryginalnych trybów rozgrywki, w których istotną rolę odgrywają różnego rodzaju wyzwania. Możliwa jest także sieciowa rywalizacja w trybie wieloosobowym do 4 graczy jednocześnie. Oprawa graficzna gry zrealizowana została w widoku 2D, charakterystycznym dla starszych odsłon serii.

PCX360PS3iOS

Worms Ultimate Mayhem
Worms Ultimate Mayhem

Strategiczne 28 września 2011

Kompilacja dwóch klasycznych odsłon popularnej serii strategiczno-zręcznościowej, Worms 3D oraz Worms 4: Mayhem, które ukazały się odpowiednio w 2003 i 2005 roku. Były one dla serii przełomowe, przenosząc odwieczne zmagania tytułowych robali w trzeci wymiar. Twórcy serii z firmy Team 17 nie dokonali zmian w mechanice rozgrywki, skupiając się na odświeżeniu oprawy graficznej i podrasowaniu jej do standardów HD. Poprawiono o także pracę kamery oraz drobne niedociągnięcia w systemie sterowania. Tytuł oferuje graczom łącznie 60 misji, zarówno tych znanych z obu wspomnianych odsłon serii, jak i kompletnie przebudowanych bądź opracowanych zupełnie od nowa. Wraz z nimi otrzymujemy 12 zróżnicowanych motywów graficznych, opcje modyfikacji wyglądu robali oraz blisko 40 rozmaitych broni, pozwalających na eksterminację przeciwnika. Oprócz zabawy w trybie single player, przewidziano także możliwość rywalizacji wieloosobowej przez internet, w której wziąć może udział maksymalnie 4 graczy.

PCX360PS3

Worms: Battle Islands
Worms: Battle Islands

Strategiczne 23 listopada 2010

Worms: Battle Islands jest strategią turową z kultowymi robalami w rolach głównych. Gra wyprodukowana została przez studio Team 17 Software. Twórcy pozostali wierni podstawowym zasadom rozgrywki w Wormsach oraz tradycyjnej dla serii humorystycznej oprawie wizualnej. Kampanię dla jednego gracza uzupełniają tryb Puzzle Challange oraz funkcjonalny multiplayer.

PSPWii

Worms 2: Armageddon
Worms 2: Armageddon

Strategiczne 1 lipca 2009

Specjalna edycja kultowej serii strategiczno-zręcznościowej studia Team 17, stanowiąca kompilację dwóch starszych odsłon cyklu: Worms 2 oraz Worms Armageddon, wydawanych w latach 1997-1999. Gra pod nazwą Worms 2: Armageddon trafiła pierwotnie w ręce graczy konsolowych, skąd w nieco poszerzonej wersji jako Worms: Reloaded została przeniesiona także na popularne pecety. Po umiarkowanym przyjęciu trójwymiarowych odsłon serii, twórcy zdecydowali się powrócić do klasycznej perspektywy 2.5D oraz starej, sprawdzonej mechaniki rozgrywki. W grze znajdziemy pełen arsenał gadżetów, znanych z pierwszych odsłon cyklu. Nie zabrakło również nowości w postaci zupełnie nowej kampanii single player, sześciu nieobecnych wcześniej broni oraz nowych trybów rozgrywki wieloosobowej: Fort Mode oraz Rope Racing. W niektórych etapach pojawia się ogień, z wolna wypalający teren. Dodano także 5 nowych motywów graficznych, nowe odgłosy robaków oraz znacznie większe możliwości personalizacji.

PCX360PS3ANDiOS

Worms: A Space Oddity
Worms: A Space Oddity

Strategiczne 25 marca 2008

Worms: A Space Oddity to kolejna część znanej serii turowych strategii, w których wcielamy się w drużynę robaków i stajemy naprzeciw zespołów kontrolowanych przez konsolę lub innych graczy. Developerem jest firma Team17 Software, doskonale znana z produkcji wcześniejszych odsłon Worms. Wersja na Wii oferuje nowy model sterowania, ciekawą oprawę graficzną oraz zestawy nowych misji i akcesoriów do wypróbowania.

Wii

Worms: Open Warfare 2
Worms: Open Warfare 2

Strategiczne 6 sierpnia 2007

Worms: Open Warfare 2 to strategia turowa, należąca do popularnego cyklu, traktującego o zaciętym konflikcie tytułowych różowych robaczków.

PSPNDS

Worms
Worms

Strategiczne 7 marca 2007

Specjalne wydanie serii Worms, w której obejmujemy kontrolę nad kilkoma tytułowymi robakami próbującymi wyeliminować przeciwną drużynę za pomocą coraz bardziej wymyślnych broni. Marka po raz pierwszy w historii zadebiutowała w formie produkcji przeglądarkowej typu free to play.

X360PS3iOSWWW

Worms: Open Warfare
Worms: Open Warfare

Strategiczne 22 marca 2006

Ludzie z brytyjskiej firmy Team17 postanowili w niniejszym dziele powrócić do głębokiej przeszłości cyklu Worms, ponieważ zrezygnowali z całkowicie trójwymiarowego środowiska (między innymi Worms 4: Mayhem) i ponownie zaserwowali graczom płaską komiksową oprawę graficzną niczym w Worms: Armageddon.

PSPNDS

Worms 4: Totalna Rozwałka
Worms 4: Totalna Rozwałka

Strategiczne 29 lipca 2005

Worms 4: Mayhem to kolejna odsłona popularnej serii traktującej o starciach uzbrojonych po zęby, inteligentnych, gadatliwych i przy tym niezwykle zabawnych tytułowych robaczków. Warto odnotować, iż premiera Worms 4: Mayhem jest w dużym stopniu powiązana z obchodami dziesięciolecia całej serii.

PCPS2XBOX

Worms Forts: Oblężenie
Worms Forts: Oblężenie

Strategiczne 15 października 2004

Kolejna, po Worms 3D, część bardzo popularnej na całym świecie serii traktującej o zmaganiach wirtualnych robaków. Oprócz specyficznego klimatu i poczucia humoru znanego z poprzednich odsłon, Worms Forts Under Siege oferuje graczom zupełne novum w rozgrywce - tytułowe fortyfikacje.

PCPS2XBOX

Worms 3D
Worms 3D

Strategiczne 31 października 2003

Worms 3D to utrzymana w humorystycznej konwencji strategia turowa, stworzona przez zespół deweloperski Team 17 Software. Gra jest pierwszą odsłoną serii korzystającą z silnika graficznego 3D. Twórcy pozostali jednak wierni podstawowym założeniom zabawy, a gracze mają dużą swobodę w kierowaniu poczynaniami tytułowych robali oraz deformowaniu świata gry przy użyciu najrozmaitszych broni i środków masowej zagłady.

PCPS2XBOXGCN

Worms Blast
Worms Blast

Logiczne 18 marca 2002

Worms Blast to wyprodukowana przez studio deweloperskie Team 17 Sowftware strategia turowa. Tym razem tytułowe robal trafiają na pełne morze. Gracz kontroluje niewielką, za to dobrze uzbrojoną łódkę, a jego zadaniem jest niszczenie kolorowych klocków. Tryb rozgrywki multiplayer pozwala na pojedynek z żywym przeciwnikiem.

PCPS2GCN

Worms World Party
Worms World Party

Strategiczne 4 marca 2001

Kolejna odsłona zabawnej wojny prowadzonej przez uzbrojone robaki, Worms World Party nastawiona jest głównie na rozgrywkę wieloosobową w Internecie, udostępniając wiele trybów gry oraz wbudowany chat.

PCPS5PS4PS1

Worms: Armageddon
Worms: Armageddon

Strategiczne 22 czerwca 1999

Kolejna odsłona popularnej serii strategii turowych, w których oddziały uzbrojonych robaków toczą zacięte potyczki na dwuwymiarowych arenach. Armageddon pozostaje wierny założeniom cyklu, ale dodaje nowe tryby, bronie i akcesoria dla walczących stron.

PCPS5PS4PS1

Worms United
Worms United

Strategiczne 11 czerwca 1999

Worms United to specjalne wydanie kultowej strategii turowej studia Team 17 Software. W zestawie znalazły się: pierwsza część serii Worms oraz przez przeznaczony do niej dodatek Worms Reinforcements, zawierający nową kampanię, a także odświeżony interfejs oraz edytor map.

PC

Worms 2
Worms 2

Strategiczne 18 stycznia 1997

Worms 2 to druga odsłona cyklu strategii turowych, rozwijanego przez studio Team 17 Software. Gracz kieruje poczynaniami tytułowych robali uzbrojonych w różnego rodzaju broń, a jego zadaniem jest wyeliminowanie wszystkich jednostek przeciwnika. Twórcy przewidzieli kilka wariantów rozgrywki, w tym tryb multiplayer dla maksymalnie 6 osób.

PC

Worms (1995)
Worms (1995)

Strategiczne 29 listopada 1995

Rozgrywana w systemie turowym gra strategiczno-zręcznościowa, w której naprzeciw siebie stają dwie drużyny tytułowych robali, a celem każdej z nich jest pokonanie przeciwnika poprzez eliminację wszystkich członków jego drużyny. Zabawa toczy się na losowo generowanych, dwuwymiarowych mapach, a podczas bitew robale korzystają z masy zróżnicowanych broni i akcesoriów.

PCPS5PS4PS1