Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneX360WWWiOSPS3
Okładka Worms (X360)
OkładkaWorms (X360)

Worms

Specjalne wydanie serii Worms, w której obejmujemy kontrolę nad kilkoma tytułowymi robakami próbującymi wyeliminować przeciwną drużynę za pomocą coraz bardziej wymyślnych broni. Marka po raz pierwszy w historii zadebiutowała w formie produkcji przeglądarkowej typu free to play.

Strategiczne | turowe | 2D | elementy zręcznościowe | kooperacja | podzielony/wspólny ekran

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Worms Premiera

7mar2007

X360

26mar2009

PS3

12lip2009

iOS

4lut2013

WWW

producent: Team17 wydawca: Team17 Strona oficjalna

Gra została zamknięta 31 października 2013 roku.

Worms to strategiczna gra turowa, której nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Obejmujemy w niej kontrolę nad grupą kilku robaków chcących za wszelką cenę wyeliminować przeciwną drużynę. Pierwsza część cyklu zadebiutowała w 1994 roku, ale dopiero w tym przypadku po raz pierwszy mamy do czynienia z produkcją przeglądarkową dedykowaną użytkownikom serwisu społecznościowego Facebook. Gra została oparta o model biznesowy free to play, a więc darmowa zabawa jest urozmaicona systemem opcjonalnych mikropłatności. Za stworzenie tytułu odpowiada studio Team 17, które zapoczątkowało tę serię.

Najważniejsze zasady zabawy niemal nie zmieniły się od czasów wydania pierwowzoru. Po raz kolejny dowodzimy drużyną tytułowych robaków i trafiamy na niewielkich rozmiarów, dwuwymiarową arenę, gdzie naszym zadaniem jest wyeliminować wszystkich przeciwników znajdujących się na mapie. Rozgrywka została podzielona na tury, co wprowadza dodatkowy element strategiczny. Każdy z graczy ma bowiem określony czas na przemieszczenie się danym robakiem i wykonanie jakiegoś ataku. Możliwość przeprowadzania wszelkich manewrów jest ograniczona wyłącznie upływającymi sekundami. Nie występuje tutaj coś takiego, jak określona liczba punktów ruchu. Równie dobrze w okresie wyznaczonego limitu czasowego można udać się z jednego końca mapy na drugi.

Każdy robak biorący udział w bitwie jest opisany dokładną wartością opisującą jego punkty życia. W miarę przyjmowania kolejnych obrażeń wskaźnik ten spada, dopóki nie zejdzie do zera. Wtedy taki członek drużyny ginie i na arenie pozostają tylko jego koledzy. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza wyeliminuje wszystkich wrogów, zachowując jednocześnie przynajmniej jednego robaka w swoich szeregach. Do eksterminacji adwersarzy służy wymyślny arsenał broni. W jego skład wchodzi m.in. bazooka, dynamit, różnego rodzaju granaty, mortar, kij baseballowy, czy nawet siejące prawdziwe zniszczenie bananowe bomby.

Twórcy zdecydowali się na powrót do klasycznych rozwiązań i postawili na kolorową, dwuwymiarową oprawę graficzną. Właśnie w takiej formie seria Worms święciła największe triumfy, bo rozgrywka jest na tyle przystępna, że zasiąść może do niej niemal każdy, a jednocześnie szereg opcji taktycznych sprawia, że odnajdą się w niej także zaprawieni w bojach stratedzy. W przypadku wersji na Facebooka studio Team 17 zastosowało nieco uproszczony interfejs, który jednak nie powoduje obniżenia radości płynącej z zabawy. Postarano się, aby zasady rozgrywki były zrozumiałe dla wszystkich, a przejrzysty wygląd dostępnych opcji w tym pomaga. Mamy do czynienia z grą przeglądarkową, więc duże znaczenie mają wszelkie opcje społecznościowe.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / wspólny ekran   Liczba graczy: 1-4  

Ocena użytkowników: 6,5 / 10 na podstawie 160 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Worms

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Worms Wymagania sprzętowe

Microsoft Xbox 360

Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Sony PlayStation 3

PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
WWW

WWW

  • Wykorzystuje:
  • Facebook
X360
PS3
WWW
iOS