Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneWWWPS3X360iOS
Okładka Worms (WWW)

Worms

Specjalne wydanie serii Worms, w której obejmujemy kontrolę nad kilkoma tytułowymi robakami próbującymi wyeliminować przeciwną drużynę za pomocą coraz bardziej wymyślnych broni. Marka po raz pierwszy w historii zadebiutowała w formie produkcji przeglądarkowej typu free to play.

Strategiczne | turowe | 2D | elementy zręcznościowe | multiplayer | kooperacja | podzielony/wspólny ekran

Okładka Worms (WWW)

producent: Team17

wydawca: Team17

Strona oficjalna

data premiery gry:

7mar2007

X360

26mar2009

PS3

12lip2009

iOS

4lut2013

WWW

Gra została zamknięta 31 października 2013 roku.

Worms to strategiczna gra turowa, której nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Obejmujemy w niej kontrolę nad grupą kilku robaków chcących za wszelką cenę wyeliminować przeciwną drużynę. Pierwsza część cyklu zadebiutowała w 1994 roku, ale dopiero w tym przypadku po raz pierwszy mamy do czynienia z produkcją przeglądarkową dedykowaną użytkownikom serwisu społecznościowego Facebook. Gra została oparta o model biznesowy free to play, a więc darmowa zabawa jest urozmaicona systemem opcjonalnych mikropłatności. Za stworzenie tytułu odpowiada studio Team 17, które zapoczątkowało tę serię.

Najważniejsze zasady zabawy niemal nie zmieniły się od czasów wydania pierwowzoru. Po raz kolejny dowodzimy drużyną tytułowych robaków i trafiamy na niewielkich rozmiarów, dwuwymiarową arenę, gdzie naszym zadaniem jest wyeliminować wszystkich przeciwników znajdujących się na mapie. Rozgrywka została podzielona na tury, co wprowadza dodatkowy element strategiczny. Każdy z graczy ma bowiem określony czas na przemieszczenie się danym robakiem i wykonanie jakiegoś ataku. Możliwość przeprowadzania wszelkich manewrów jest ograniczona wyłącznie upływającymi sekundami. Nie występuje tutaj coś takiego, jak określona liczba punktów ruchu. Równie dobrze w okresie wyznaczonego limitu czasowego można udać się z jednego końca mapy na drugi.

Każdy robak biorący udział w bitwie jest opisany dokładną wartością opisującą jego punkty życia. W miarę przyjmowania kolejnych obrażeń wskaźnik ten spada, dopóki nie zejdzie do zera. Wtedy taki członek drużyny ginie i na arenie pozostają tylko jego koledzy. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza wyeliminuje wszystkich wrogów, zachowując jednocześnie przynajmniej jednego robaka w swoich szeregach. Do eksterminacji adwersarzy służy wymyślny arsenał broni. W jego skład wchodzi m.in. bazooka, dynamit, różnego rodzaju granaty, mortar, kij baseballowy, czy nawet siejące prawdziwe zniszczenie bananowe bomby.

Twórcy zdecydowali się na powrót do klasycznych rozwiązań i postawili na kolorową, dwuwymiarową oprawę graficzną. Właśnie w takiej formie seria Worms święciła największe triumfy, bo rozgrywka jest na tyle przystępna, że zasiąść może do niej niemal każdy, a jednocześnie szereg opcji taktycznych sprawia, że odnajdą się w niej także zaprawieni w bojach stratedzy. W przypadku wersji na Facebooka studio Team 17 zastosowało nieco uproszczony interfejs, który jednak nie powoduje obniżenia radości płynącej z zabawy. Postarano się, aby zasady rozgrywki były zrozumiałe dla wszystkich, a przejrzysty wygląd dostępnych opcji w tym pomaga. Mamy do czynienia z grą przeglądarkową, więc duże znaczenie mają wszelkie opcje społecznościowe.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 157 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 8 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Worms

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Worms

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
WWW

WWW

  • Wykorzystuje:
  • Facebook
Wieści ze świata (Worms, Forza Horizon, Battlefield 3, Hard Reset) 12/7/12
Wieści ze świata (Worms, Forza Horizon, Battlefield 3, Hard Reset) 12/7/12

wiadomość12 lipca 2012

Dziś piszemy m.in. o Limitowanej Edycji Kolekcjonerskiej gry Forza Horizon, debiucie funkcji Matches w strzelaninie Battlefield 3, darmowym dodatku DLC dla użytkowników Hard Reset, a także zapowiedzi nowej odsłony serii Worms na Facebooka. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Studio Team 17 zapowiedziało grę Worms Revolution
Studio Team 17 zapowiedziało grę Worms Revolution

wiadomość31 marca 2012

Słynne „robale” powrócą w tym roku w grze Worms Revolution. Studio Team 17 zapowiada, że otrzymamy produkcję zbudowaną od podstaw za pomocą nowego silnika.

Battlefield 1943 najpopularniejszą grą Xbox Live Arcade w 2009 roku
Battlefield 1943 najpopularniejszą grą Xbox Live Arcade w 2009 roku

wiadomość11 stycznia 2010

Firma Microsoft ujawniła listę najlepiej sprzedających się gier dostępnych w Xbox Live Arcade w 2009 roku. Na pierwszym miejscu uplasował się mały eksperyment Electronic Arts, czyli dostępny tylko w dystrybucji elektronicznej Battlefield 1943, o sukcesie którego donosiliśmy kilka dni po premierze. Pomysł na mniej rozbudowaną wersję znanej serii był strzałem w dziesiątkę.

Wieści ze świata w telegraficznym skrócie (5 marca 2009)
Wieści ze świata w telegraficznym skrócie (5 marca 2009)

wiadomość5 marca 2009

„Wieści ze świata w telegraficznym skrócie” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dzisiaj w menu: RAF chce graczy, A Boy and His Blob zapowiedziane, MotionPlus być może w czerwcu, 12 marca dniem ujawnienia nowego dzieła EA Montreal, Worms 2: Armageddon na pierwszych zrzutach, byli członkowie Microprose zakładają nowe studio i inne. Zapraszamy do lektury.

Wyłoniono najlepsze gry dostępne w usłudze Xbox Live Arcade

wiadomość23 lutego 2008

Pod koniec stycznia informowaliśmy o zorganizowanym przez Microsoft konkursie, w którym mogliśmy głosować na najlepsze gry dostępne w usłudze Xbox Live Arcade. Do wyboru mieliśmy 112 tytułów, które startowały w sześciu kategoriach. Ponadto w czterech dodatkowych kategoriach zwycięzców wytypował sam amerykański koncern. Ogłoszenie wyników nastąpiło na imprezie Game Developers Conference, a poniżej znajduje się pełna lista zwycięzców.

X360
PS3
WWW
iOS