Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS2GCNXBOX
Okładka Worms 3D (PC)

Worms 3D

Worms 3D to utrzymana w humorystycznej konwencji strategia turowa, stworzona przez zespół deweloperski Team 17 Software. Gra jest pierwszą odsłoną serii korzystającą z silnika graficznego 3D.

Strategiczne | TPP | turowe | elementy zręcznościowe | multiplayer | kooperacja

Okładka Worms 3D (PC)

producent: Team 17

wydawca: SEGA

wydawca PL: CDP

Strona oficjalna

data premiery gry:

31paź2003

PC GCN PS2 XBOX

Kolejna odsłona nieśmiertelnych robaków, tym razem w całkowicie nowym, w pełni wykorzystującym grafikę 3D wydaniu. Zastosowanie nowej technologii pozwoliło na wprowadzenie wielu niemożliwych do tej pory rozwiązań i elementów uatrakcyjniających zabawę, takich jak chociażby konieczność stosowania nowych strategii uwzględniających istnienie trzeciego wymiaru.

Pomimo, iż całe otoczenie generowane jest w 3D, gracz podobnie jak w poprzednich, stosujących grafikę 2D częściach gry dalej posiada swobodę deformowania świata, w którym oddziały robaków toczą ze sobą pojedynki. Oznacza to, iż może on zniszczyć każdy z elementów otoczenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby najpierw wykorzystując jedną z wielu dostępnych broni przebić się przez oddzielającą nas od przeciwnika przeszkodę i posłać go do krainy wiecznych łowów.

Pomimo dodania trzeciego wymiaru zmianie nie uległa stylistyka całej zabawy. Wciąż rozgrywka przepełniona jest humorystycznymi akcentami w postaci między innymi zabawnych komentarzy robaków oraz absurdalnych broni. Wśród nich nie brakuje znanej i lubianej owieczki czy świętego granatu zwiastującego zbliżającą się eksplozję chóralnym śpiewem Alleluja!

Dzięki zastosowaniu turowej walki nic nie stoi na przeszkodzie, aby nad wrogimi robakami przejął kontrolę inny gracz. W ten sposób mogą zmierzyć się maksymalnie cztery drużyny.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 2 CD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 3245 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Worms 3D

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Worms 3D

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Procesor Pentium III 1 GHz, 512 MB RAM, akcelerator 3D z 64MB RAM, karta dźwiękowa 3D w 100% zgodna z DirectX 9.0a

Worms 3D - recenzja gry
Worms 3D - recenzja gry

Recenzja 20 listopada 2003, 13:14

Pora teraz na opisanie tego, co ciągle przewija się w tej recenzji, czyli nowego silnika 3D, na jakim działa gra. Nie zrezygnowano oczywiście z rysunkowej grafiki, która była jednym z głównych czynników, decydujących o sukcesie poprzedników. Dzięki możliwościom najnowszych akceleratorów, trójwymiarowa perspektywa oglądania zmagań robi spore wrażenie. Dobrze wypadają także wspomniane już warunki pogodowe, jak np. deszcz i śnieg, a także zmieniający się cykl dnia i nocy. Podobnie imponująco wyglądają efekty wszelkich wybuchów i "przemeblowywania" mapy za pomocą niektórych cięższych zabawek. Modele naszych robali również są niczego sobie, na szczególną uwagę zasługuje natomiast dopracowana mimika ich twarzy, którą tak się chwalili panowie z Team 17 jeszcze przed premierą. Na ich facjatach w zależności od sytuacji, można ujrzeć tak skrajne emocje, jak strach, radość, śmiech itp. Kolejną ciekawą nowością jest możliwość obserwowania akcji z pierwszej osoby, przejmując widok wybranego robaka. Możemy się wtedy poczuć zupełnie jak w shooterze FPP, obserwując przelatujące nam nad głową pociski. Oprócz wszelkich zalet nowego engine, obecnych jest jednak parę wad i niedopracowań. Chodzi głównie o wpadanie w tekstury modeli robaków (aż dziw, że od ośmiu lat, czyli od momentu upowszechnienia się akceleratorów 3D, rozmaite studia programistów nie potrafią sobie poradzić z tym jakże drażniącym graczy mankamentem).

PC
GCN
PS2
XBOX