Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Tom Clancy's The Division - seria gier

Tom Clancy’s The Division jest serią trzecioosobowych strzelanek z elementami RPG (tzw. looter shooterów), powstałych z myślą o rozgrywce wieloosobowej. Cykl został stworzony przez należące do firmy Ubisoft studio Massive Entertainment, przy współpracy z Red Storm Entartainment, Ubisoft Reflections i Ubisoft Annency.

Pierwsza część serii, zatytułowana Tom Clancy’s The Division, ukazała się na komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz Xboksie One w marcu 2016 roku. Produkcja spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony graczy i recenzentów, szybko zdobywając pokaźne grono fanów. Już w tydzień po jej premierze firma Ubisoft ogłosiła, że omawiany tytuł jest ich najlepiej sprzedającym się nowym IP, bijącym rekordy nie tylko pierwszego dnia, ale i pierwszego tygodnia. Druga odsłona cyklu, czyli Tom Clancy’s The Division 2, zadebiutowała w marcu 2019 roku na komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz Xboksie One. Choć początkowo wydawało się, że tytuł powtórzy sukces poprzednika, ostatecznie jego wyniki sprzedaży nie były zadowalające. Niemniej, deweloperzy i wydawca nie składali broni i przystąpili do pracy nad rozwojem tego projektu, dzięki czemu na przestrzeni miesięcy otrzymał on szereg aktualizacji i dodatków. W efekcie, z czasem opisywana pozycja zaczęła nadrabiać straty. O tym, że powstaje Tom Clancy’s The Division 3, po raz pierwszy oficjalnie usłyszeliśmy we wrześniu 2023 roku.

W międzyczasie marka doczekała się spin-offów. Mowa o mobilnym Tom Clancy’s The Division: Resurgence, a także o Tom Clancy’s The Division: Heartland. Obydwie produkcje czerpały garściami z rozwiązań wypracowanych na potrzeby głównych odsłon cyklu, jednak wprowadzały też garść urozmaiceń.

Jak sugeruje tytuł, seria Tom Clancy’s The Division powstała w oparciu o świat wykreowany w książkach Toma Clancy’ego, jednego z najbardziej znanych i najchętniej czytanych pisarzy literatury sensacyjnej. Cykl roztacza przed nami ponurą wizję świata stojącego na krawędzi zagłady po ataku terrorystycznym, do którego użyto rozprzestrzeniającego się przez banknoty wirusa ospy. Gdy okazuje się, że wojsko nie jest w stanie poradzić sobie z jego skutkami, rząd postanawia aktywować uśpionych agentów tajnego oddziału Strategic Homeland Division; w skrócie – The Division. Gracze wcielają się w owych agentów, a ich zadaniem jest nie tylko znalezienie odpowiedzialnych za atak, ale również opanowanie sytuacji na ulicach poprzez walkę z różnymi rywalizującymi ze sobą frakcjami.

Najważniejsze elementy rozgrywki w produkcjach spod szyldu Tom Clancy’s The Division to walka, rozwijanie postaci oraz zdobywanie coraz lepszego wyposażenia. Motorem tych gier są zadania popychające do przodu fabułę, którym towarzyszą rozmaite misje i aktywności poboczne. Ważnym elementem pozycji z tej serii jest tak zwana The Dark Zone, czyli obszar, w którym gracze rywalizują ze sobą o łupy.

Gry spod szyldu Tom Clancy’s The Division działają w oparciu o autorski silnik Snowdrop, opracowany specjalnie na potrzeby tego cyklu (aczkolwiek wykorzystywany również w innych projektach), który gwarantuje oprawę graficzną najwyższej jakości.

Marka Tom Clancy’s The Division to nie tylko gry wideo. W czerwcu 2016 roku zapowiedziano film na podstawie pierwszej części serii, w którym główną rolę miał zagrać Jake Gyllenhaal. Jego reżyserią miał zająć się David Leitch, w którego dorobku znajduje się chociażby Deadpool 2.

Tom Clancy's The Division 3
Tom Clancy's The Division 3

Akcji jeszcze nie ogłoszona

Trzecia część popularnej serii looter shooterów od firmy Ubisoft, zapoczątkowanej w 2016 roku. Produkcja została opracowana przez autorów dwóch poprzednich odsłon cyklu, czyli studio Ubisoft Massive.

PCPS5XSX

Tom Clancy's The Division: Heartland
Tom Clancy's The Division: Heartland

Akcji 2024

Tom Clancy’s The Division Heartland jest darmowym tytułem, który rozwija uniwersum znane ze strzelanek z serii The Division i pozwala spojrzeć na nie z innej perspektywy. Za produkcję odpowiadają deweloperzy ze studia Red Storm.

PCPS5XSXPS4XONE

Tom Clancy's The Division: Resurgence
Tom Clancy's The Division: Resurgence

Akcji 2024

Darmowa odsłona popularnego cyklu gier akcji TPP od Ubisoftu, stworzona z myślą o urządzeniach mobilnych. W Tom Clancy’s The Division Resurgence wracamy do pogrążonych w chaosie Stanów Zjednoczonych, by zapewnić obywatelom lepsze życie.

ANDiOS

Tom Clancy's The Division 2
Tom Clancy's The Division 2

Akcji 15 marca 2019

Kontynuacja popularnej gry akcji typu looter shooter, opracowanej z myślą o zabawie w trybie multiplayer. Tom Clancy’s The Division 2 przenosi nas do Waszyngtonu, w którym zapanowało bezprawie. Jako agenci tytułowej Dywizji, gracze muszą zaprowadzić porządek w mieście.

PCPS4XONE

Tom Clancy's The Division
Tom Clancy's The Division

Akcji 8 marca 2016

Zaprojektowana głównie z myślą o zabawie w trybie wieloosobowym gra akcji z elementami taktycznej strzelaniny oraz cRPG. Tom Clancy's The Division jest dziełem studia Ubisoft Massive powstałym przy współpracy z Ubisoft Reflections. Akcja gry toczy się w niedalekiej przyszłości i przedstawia wizję Stanów Zjednoczonych zmagających się z pandemią. Gracze wcielają się w członków tajnej, rządowej jednostki The Division, która próbuje powstrzymać chaos szerzący się w Nowym Jorku. Rozgrywka nastawiona jest na zabawę w kilkuosobowych grupach. Otwarta struktura świata pozostawia graczom wiele swobody w eksploracji rozległych plansz oraz wykonywaniu zadań. W warstwie technicznej Tom Clancy's The Division wykorzystuje potencjał nowoczesnego silnika Snowdrop.

PCPS4XONE