Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Tom Clancy's The Division - seria gier

Tom Clancy’s The Division jest serią trzecioosobowych strzelanek z elementami RPG (tzw. looter shooter), powstałych z myślą o rozgrywce wieloosobowej. Stworzona została przez Massive Entertainment przy współpracy z Red Storm Entartainment, Ubisoft Reflections i Ubisoft Annency, a wydana przez Ubisoft na PC, PlayStation 4 i Xboksa One.

Pierwsza część serii ukazała się na rynku w marcu 2016 roku, zgarniając pozytywne recenzje i pokaźną rzeszę fanów. Już w tydzień po premierze Ubisoft ogłosił, że tytuł jest ich najlepiej sprzedającym się nowym IP, bijącym rekordy nie tylko pierwszego dnia, ale i pierwszego tygodnia. Ogromny sukces sprawił, że dwa lata później, w marcu 2018 roku wydawca zapowiedział premierę drugiej części – Tom Clancy’s The Division 2 – na marzec 2019 roku.

Seria powstała w oparciu o świat wykreowany w książkach Toma Clancy’ego, jednego z najbardziej znanych i najchętniej czytanych pisarzy literatury sensacyjnej. Ubisoft już przy okazji wcześniejszych swoich serii, takich jak Ghost Recon, Rainbow Six czy Splinter Cell, inspirował się jego dziełami, firmując je nazwiskiem twórcy.

Fabuła pierwszej części osadzona została w dystopijnym Nowym Jorku, ukazanym w trakcie chaosu spowodowanym przenoszoną za pomocą skażonych banknotów epidemią ospy. Szybko okazuje się, że z bioterrorystycznym atakiem nie jest sobie w stanie poradzić nawet wojsko, w związku z czym rząd USA interweniuje, aktywując uśpionych agentów tajnego oddziału Strategic Homeland Division, w skrócie The Division. Gracze wcielają się w owych agentów, a ich zadaniem jest nie tylko znalezienie odpowiedzialnych za atak, ale również opanowanie sytuacji na ulicach poprzez walkę z różnymi rywalizującymi ze sobą frakcjami, pragnącymi zdobyć kontrolę nad miastem.

Druga część serii przenosi nas do Waszyngtonu, który siedem miesięcy po wybuchu epidemii w Nowym Jorku zostaje opanowany przez ten sam wirus. Chaos rozpoczyna się atakami na Pentagon i zamieszkami przy National Mall, zmuszającymi najważniejszych przedstawicieli politycznych do szybkiej ewakuacji. Wielu zdesperowanych mieszkańców chwyta za broń, dystrybuowaną przez kryminalistów, i tworzy frakcje walczące ze sobą o władzę i dostęp do zaopatrzenia. Zadaniem graczy jest ponownie wcielenie się w agentów The Division i przywrócenie ładu na ogarniętym chaosem obszarze. Sequel skupia się na postaciach ocalałych i ich historiach, gdyż to właśnie tego najbardziej brakowało fanom w części pierwszej.

Najważniejszym elementem gameplay’u jest oczywiście walka. Gracze mają możliwość wzięcia ze sobą trzech broni oraz materiałów wybuchowych, za pomocą których walczyć muszą z atakującymi ich przeciwnikami. Otwarty świat, w którym toczy się rozgrywka obu części, wypełniony jest mogącymi ulec destrukcji przedmiotami - warto o tym pamiętać zwłaszcza podczas krycia się za zasłonami. Wraz z progresem w fabule gracze zdobywają punkty doświadczenia, które mogą wydać na nowe umiejętności, oraz pieniądze, za które mogą kupić nowe wyposażenie. Ważnym elementem Tom Clancy’s The Division jest również dynamicznie zmieniająca się pogoda, mogąca rzutować na wyniki graczy – zarówno pozytywnie jak i negatywnie, a także system dnia i nocy wpływający na zachowanie wrogów.

Poza główną kampanią, Tom Clancy’s The Division zawiera również tryb The Dark Zone, w którym gracze walczą przeciwko innym graczom.

Obie odsłony serii powstały na autorskim silniku Snowdrop, opracowanym specjalnie pod produkcję Tom Clancy’s The Division. Już część pierwsza pochwalić mogła się niesamowitą dbałością o detale i różnorodnością, uzyskaną, jak mówią twórcy, poprzez wprowadzenie osobnego renderowania dla każdego elementu w grze. Część druga przewyższa swoją poprzedniczkę, mogąc przy okazji pochwalić się znacznie żywszą paletą barw i szczegółowymi modelami postaci. Ponadto wiele lokacji pokryte jest gęsto rosnącą roślinnością, zamieszkiwaną przez liczne dzikie zwierzęta.

W czerwcu 2016 roku zapowiedziany został film na podstawie pierwszej części serii, w którym główną rolę zagrać ma Jake Gyllenhaal. W sierpniu ogłoszono, że kolejna z najważniejszych ról obsadzona zostanie przez Jessicę Chastain. Reżyserią zajmie się David Leitch, w którego dorobku znajduje się chociażby Deadpool 2.

Tom Clancy’s The Division jest najlepiej sprzedająca się grą z wszystkich produkcji Ubisoft. Podaje się, że wydawca już w pierwszym tygodniu po premierze zarobił na niej 330 milionów dolarów, sprzedając w tym czasie ponad 5 milionów kopii.

Tom Clancy's The Division: Heartland
Tom Clancy's The Division: Heartland

Akcji 2022

Tom Clancy’s The Division Heartland jest darmowym tytułem, który rozwija uniwersum znane ze strzelanek z serii The Division i pozwala spojrzeć na nie z innej perspektywy. Za produkcję odpowiadają deweloperzy ze studia Red Storm.

PCPS5XSXPS4XONE

Tom Clancy's The Division 2
Tom Clancy's The Division 2

Akcji 15 marca 2019

Kontynuacja popularnej gry akcji typu looter shooter, opracowanej z myślą o zabawie w trybie multiplayer. Tom Clancy’s The Division 2 przenosi nas do Waszyngtonu, w którym zapanowało bezprawie. Jako agenci tytułowej Dywizji, gracze muszą zaprowadzić porządek w mieście.

PCPS4XONE

Tom Clancy's The Division
Tom Clancy's The Division

Akcji 8 marca 2016

Zaprojektowana głównie z myślą o zabawie w trybie wieloosobowym gra akcji z elementami taktycznej strzelaniny oraz cRPG. Tom Clancy's The Division jest dziełem studia Ubisoft Massive powstałym przy współpracy z Ubisoft Reflections. Akcja gry toczy się w niedalekiej przyszłości i przedstawia wizję Stanów Zjednoczonych zmagających się z pandemią. Gracze wcielają się w członków tajnej, rządowej jednostki The Division, która próbuje powstrzymać chaos szerzący się w Nowym Jorku. Rozgrywka nastawiona jest na zabawę w kilkuosobowych grupach. Otwarta struktura świata pozostawia graczom wiele swobody w eksploracji rozległych plansz oraz wykonywaniu zadań. W warstwie technicznej Tom Clancy's The Division wykorzystuje potencjał nowoczesnego silnika Snowdrop.

PCPS4XONE