Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONEPS4
Okładka Tom Clancy's The Division: Last Stand (PC)

Tom Clancy's The Division: Ostatni Bastion

Tom Clancy's The Division: Last Stand

Trzeci i ostatni pakiet dodatkowej zawartości sprzedawany w ramach przepustki sezonowej do popularnej sieciowej gry akcji z elementami RPG Tom Clancy’s The Division, za której powstanie odpowiada studio Ubisoft Massive.

To jest dodatek do gry Tom Clancy's The Division.

Akcji | TPP | elementy RPG | sieciowe | multiplayer | TPS | kooperacja

Okładka Tom Clancy's The Division: Last Stand (PC)

data premiery gry:

28lut2017

XONE PS4

28mar2017

PC

Ostatni Bastion to tytuł trzeciego dużego dodatku DLC do wydanego w marcu 2016 roku na platformie PC, PS4 i XONE wieloosobowego RPG akcji Tom Clancy’s The Division, powstałego we współpracy zespołu Massive Entertainment z trzema innymi studiami ze stajni Ubisoftu. Rozszerzenie wchodzi w skład przepustki sezonowej do gry, jednak może być również nabywane oddzielnie. W odróżnieniu od dwóch poprzednich DLC, które ukazały się z niewielkim wyprzedzeniem na popularnych pecetach i konsolach Xbox One, Ostatni Bastion ukazał się równocześnie na wszystkich trzech platformach, na jakich wydana została gra podstawowa.

Mechanika

Dodatek Ostatni Bastion wprowadza do rozgrywki zupełnie nowy tryb PvP z elementami PvE (co oznacza, że postaci NPC również uczestniczą w walce). Jego akcja toczy się w tzw. Mrocznej Strefie, podzielonej na dziewięć sektorów, wśród których znalazły się te już znane (strefy 1-3 oraz 4-6) jak i całkiem nowe (strefy 7-8 i 8-9). Rozgrywka zaprojektowana została pod kątem zmagań drużynowych, a jej celem jest jak najdłuższe kontrolowanie specjalnych punktów, służących do przesyłania cennych danych. Zwycięzcą danej potyczki zostaje drużyna, której uda się przesłać większą ilość danych.

W każdej ze stref tzw. Dark Zone znalazły się trzy lokacje (A, B oraz C), a w nich trzy punkty szyfrowania, które należy kontrolować, aby rozpocząć transfer danych. Walka z przeciwną drużyną to jednak nie wszystko, gdyż na mapach znajdują się także postaci kierowane przez sztuczną inteligencję, które nierzadko utrudnią życie obu stronom konfliktu. Likwidowanie NPC-ów przynosi graczom korzyści w postaci SHD Tech, zapewniających różne, taktyczne bonusy i fortyfikacje. Kontrolowanie punktów niesie zaś ze sobą dodatkowe korzyści związane z odradzaniem się, np. możliwość wyboru miejsca respawnu ze specjalnej mapy (a nie z listy). Ponadto śmierć czy przegrana w Ostatnim Bastionie nie wiąże się z karami (np. utratą łupów, doświadczenia itd.), jak dzieje się to normalnie podczas zabawy w Dark Zone.

Tryby gry

Nowy tryb rozgrywki w dodatku Ostatni Bastion przeznaczony jest dla ośmiu graczy, podzielonych na dwie czteroosobowe drużyny. Do zabawy można zaś przystąpić samemu (licząc na losowo dobieranych partnerów) lub wspólnie z trzema znajomymi. Ciekawą nowością DLC jest ulepszony matchmaking, opierający się nie tylko na aktualnym poziomie doświadczenia, ale także szeregu innych czynników, np. formy w jakiej aktualnie znajduje się gracz, czyli tym, jak radził sobie w kilku wcześniejszych potyczkach. Jeśli więc parokrotnie dostaniemy porządnego łupnia, następnym razem zmierzymy się już z nieco słabszymi przeciwnikami.

Dodatkowe informacje

Integralną częścią wydanego na platformie PC, PS4 i XONE DLC Ostatni Bastion jest sporych rozmiarów aktualizacja gry macierzystej, oznaczona numerem 1.6. Wprowadza ona do rozgrywki szereg nowości i poprawek, w tym kontrowersyjne mikropłatności, dzięki którym w wewnętrznym sklepie gry za specjalną walutę premium możemy zaopatrywać się w różnego rodzaju dodatki kosmetyczne, takie jak skórki na bronie, plecaki, ubrania, emotki oraz paczki zawierające wszystkie te gadżety.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 2,2 / 10 na podstawie 89 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,7 / 10 na podstawie 10 głosów czytelników.

Gry podobne do Tom Clancy's The Division: Ostatni Bastion

Klasyfikacja PEGI Tom Clancy's The Division: Ostatni Bastion

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Tom Clancy's The Division: Ostatni Bastion

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne: Intel Core i5 2400 3.1 GHz/AMD FX 6100 3.3 GHz, 6 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 560/Radeon HD 7700 lub lepsza, 40 GB HDD, Windows 7/8.1/10 64-bit
  • Zalecane: Intel Core i7 3770 3.5 GHz/AMD FX-8350 4.0 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970/Radeon R9 290 lub lepsza, 40 GB HDD, Windows 7/8.1/10 64-bit
Tom Clancy's The Division - dziś premiera wersji trial, dodatku Ostatni Bastion i nowej aktualizacji [Aktualizacja: trial już dostępny]
Tom Clancy's The Division - dziś premiera wersji trial, dodatku Ostatni Bastion i nowej aktualizacji [Aktualizacja: trial już dostępny]

wiadomość28 lutego 2017

Firma Ubisoft przygotowała na dziś sporo atrakcji związanych z grą Tom Clancy's The Division. Przede wszystkim na konsoli Xbox One i PC-tach pojawi się wersja trial. Ponadto ukaże się dodatek Ostatni Bastion i aktualizacja 1.6.

Tom Clancy's The Division: Ostatni Bastion z datą premiery
Tom Clancy's The Division: Ostatni Bastion z datą premiery

wiadomość24 lutego 2017

Studio Massive Entertainment poinformowało, że Ostatni Bastion – najnowszy dodatek do gry Tom Clancy's The Division – ukaże się 28 lutego. Jednocześnie zostanie też udostępniona wyczekiwana przez wielu fanów aktualizacja 1.6.

Tom Clancy's The Division: Ostatni Bastion - garść informacji o nowym trybie
Tom Clancy's The Division: Ostatni Bastion - garść informacji o nowym trybie

wiadomość19 stycznia 2017

Poznaliśmy sporo konkretów związanych z Ostatnim Bastionem, czyli kolejnym dodatkiem do gry Tom Clancy's The Division od studia Massive Entertainment. Jedną z ciekawostek jest fakt, że rozszerzenie ukaże się od razu na PlayStation 4, Xboksie One i PC-tach.

Kolejne płatne DLC do The Division opóźnione; trwają prace nad patchem 1.4
Kolejne płatne DLC do The Division opóźnione; trwają prace nad patchem 1.4

wiadomość26 sierpnia 2016

Firma Ubisoft ogłosiła, że premiera kolejnych płatnych rozszerzeń do tegorocznego Tom Clancy’s The Division została opóźniona. Massive Entertainment, deweloper rzeczonej produkcji, obecnie skupia się na patchowaniu głównej gry.

The Division - DLC Podziemie i Przetrwanie najpierw na XOne
The Division - DLC Podziemie i Przetrwanie najpierw na XOne

wiadomość7 marca 2016

Firma Ubisoft poinformowała, że pierwsze dwa płatne dodatki do gry Tom Clancy's The Division, a więc Podziemie i Przetrwanie, ukażą sie najpierw na Xboksie One. Okres ekskluzywności zakończy się po 30 dniach od momentu premiery każdego DLC.

XONE
PS4
PC