Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria League of Legends - seria gier

Marka gier, w której skład wchodzi jedna główna odsłona oraz kilka spin-offów; wszystkie osadzone są w fantastycznym świecie Runeterra. Za stworzenie cyklu odpowiada studio Riot Games, pełniące funkcję wydawcy wszystkich odsłon i nadzorujące prace nad pobocznymi częściami.

Serię League of Legends zainicjowano w roku 2009, kiedy to ukazała się gra strategiczna free-to-play o tym tytule. Produkcja szybko nabrała popularności i z czasem stała się jedną z prekursorek gatunku MOBA (Multiplayer Online Battle Arena). Akcja gry opowiada o wiecznie zwaśnionej krainie Valoran, gdzie wyniszczone wojnami państwa znalazły nowy sposób na rozwiązywanie konfliktów: utworzyły tytułową „ligę legend”, której członkowie w razie nieporozumień pomiędzy nacjami dobierają się w drużyny i toczą starcia na specjalnych zamkniętych arenach. Wyniki tych pojedynków determinują treść porozumień zawieranych przez skonfliktowane kraje.

Zasady kierujące rozgrywką nie są skomplikowane. Na początku zabawy wybieramy bohatera, którym będziemy kierować (do wyboru mamy ponad 140 postaci, a twórcy ciągle zwiększają tę liczbę). Każdy z nich posiada własną historię oraz unikatowe umiejętności, odblokowywane i ulepszane w miarę postępów w grze. Następnie trafiamy na jedną z aren, gdzie w walce biorą udział herosi kontrolowani przez graczy oraz stwory sterowane przez AI, podzieleni na dwie wrogie sobie drużyny. Ich celem jest zniszczenie struktur oraz bazy oponentów, a do zwycięstwa konieczne jest obranie odpowiedniej taktyki i gra zespołowa. Starcia mogą się odbywać w kilku trybach, różniących się nieznacznie zasadami. W LoL-u jest również dostępny tryb dla pojedynczego gracza, służący głównie jako trening przed starciami wieloosobowymi.

Produkcja nie okazała się tylko chwilowym trendem. W 2019 roku, 10 lat po premierze, średnia liczba graczy logujących się codziennie na serwerach wynosiła ok. 8 mln, a ogólna liczba kont 350 mln, co uczyniło LoL-a najpopularniejszą grą na PC. Regularnie odbywają się również turnieje e-sportowe.

Markę uzupełnia kilka spin-offów. Przez kilka miesięcy, na przełomie lat 2009-2010, funkcjonowało mobilne League of Legends: Turret Defense wydane na iOS. Była to strategia typu tower defense, odróżniająca się od innych tego typu produkcji możliwością budowania labiryntów utrudniających poruszanie się naszym wrogom. W roku 2020 wydano dwie części A League of Legends Story. Pierwsza, o tytule Convergence, jest platformówką 2D opowiadającą o losach Eko, jednego z bohaterów znanych z LoL-a. W produkcji eksploruje on miasto Pilotover, gdzie musi walczyć z licznymi wrogami, unikać pułapek oraz rozwiązywać zagadki. Druga, Ruined King, jest RPG-iem oferującym wyłącznie tryb dla jednego gracza, polegającym w znacznej mierze na turowych starciach z przeciwnikami.

Rok 2020 przyniósł również karciankę Legends of Runeterra, oferującą tylko rozgrywkę multiplayer i umożliwiającą zabawę graczy pomiędzy platformami (PC, Android oraz iOS). Ponadto na konsole oraz urządzenia mobilne wydano konwersję oryginalnej produkcji z 2009 roku, przemianowaną na League of Legends: Wild Rift. Do tego studio Riot Games zapowiedziało dwie kolejne produkcje osadzone w uniwersum Runeterry, z których jedna ma być bijatyką 2.5D, a druga RPG-iem akcji.

Swoistym uzupełnieniem historii świata Runeterry oraz dostępnych w grze herosów są poświęcone im komiksy dostępne na oficjalnej stronie League of Legends.

Project F
Project F

RPG jeszcze nie ogłoszona

Gra RPG akcji osadzona w uniwersum znanym z popularnej strategii MOBA League of Legends. Za stworzenie i wydanie tego tytułu odpowiadają deweloperzy, którzy opracowali także LoL, czyli studio Riot Games.

PC

Project L
Project L

Bijatyki jeszcze nie ogłoszona

Bijatyka, która wykorzystuje postacie znane ze strategii MOBA League of Legends. Tytuł należy do podgatunku 2,5D - łączy dwuwymiarową rozgrywkę z trójwymiarową oprawą. Za jego stworzenie odpowiadają deweloperzy z firmy Riot Games.

PC

Bandle Tale: A League of Legends Story
Bandle Tale: A League of Legends Story

RPG 2024

Gra RPG z rozbudowanym systemem craftingu, osadzona w uniwersum League of Legends. W Bandle Tale: A League of Legends Story wcielamy się w Yordla, którego zadaniem jest naprawa portali oraz przywrócenie ładu i porządku w Bandle City.

PCSwitch

Song of Nunu: A League of Legends Story
Song of Nunu: A League of Legends Story

Przygodowe 1 listopada 2023

Song of Nunu: A League of Legends Story to przygodowa gra akcji dla pojedynczego gracza, w której zajmujemy się głównie rozwiązywaniem zagadek i eksploracją. Produkcja pozwala poznać przeszłość popularnych postaci z LoL-a.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Convergence: A League of Legends Story
Convergence: A League of Legends Story

Akcji 23 maja 2023

Convergence: A League of Legends Story to platformówka 2D osadzona w uniwersum najpopularniejszej gry MOBA. Pozwala pokierować znanym z LoL-a bohaterem imieniem Ekko, który eksploruje miasto Zaun, unika pułapek, walczy z wrogami i... cofa się w czasie.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

The Mageseeker: A League of Legends Story
The Mageseeker: A League of Legends Story

RPG 18 kwietnia 2023

Gra RPG akcji, osadzona w uniwersum League of Legends i opracowana przez studio Digital Sun, mające w swoim portfolio ciepło przyjęty projekt Moonlighter. W The Mageseeker: A League of Legends Story wcielamy się w Sylasa, czyli zbiegłego maga pałającego żądzą zemsty.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Hextech Mayhem: A League of Legends Story
Hextech Mayhem: A League of Legends Story

Zręcznościowe 16 listopada 2021

Auto runner z wyraźnie zarysowanymi elementami gry rytmicznej. W Hextech Mayhem: A League of Legends Story wcielamy się w Ziggsa, który przemierza Piltover, skacząc i bombardując wrogów w rytm muzyki.

PCSwitch

Ruined King: A League of Legends Story
Ruined King: A League of Legends Story

RPG 16 listopada 2021

Ruined King: A League of Legends Story to RPG osadzone w uniwersum fantasy znanym z najpopularniejszej gry MOBA. Produkcja oferuje wyłącznie tryb dla pojedynczego gracza, a rozgrywka koncentruje się na starciach toczonych za pomocą turowego systemu walki.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

League of Legends: Wild Rift
League of Legends: Wild Rift

Akcji 10 grudnia 2020

Konsolowo-mobilna konwersja popularnej gry typu MOBA League of Legends. Wild Rift różni się od oryginału zmianami w zakresie m.in. projektu mapy, sterowania oraz dynamiki rozgrywki. Za powstanie gry odpowiada oczywiście Riot Games.

PS4XONEANDiOS

Legends of Runeterra
Legends of Runeterra

Logiczne 29 kwietnia 2020

Karcianka osadzona w uniwersum wykreowanym na potrzeby gry League of Legends. W Legends of Runeterra od studia Riot Games gracze toczą pojedynki, zagrywając karty przedstawiające bohaterów z krainy Runeterra. Produkcja jest dystrybuowana w modelu free-to-play.

PCANDiOS

League of Legends: Turret Defense
League of Legends: Turret Defense

Strategiczne 23 grudnia 2009

League of Legends: Turret Defense to opracowana z myślą o mobilnym systemie iOS strategia typu tower defense. Zadaniem gracza jest konstruowanie automatycznych struktur obronnych w taki sposób, aby nie dopuścić wrogów do dotarcia do jego bazy. Za zabitych nieprzyjaciół nagradzani jesteśmy funduszami, które wydajemy na dalsze wzmocnienie naszych struktur.

iOS

League of Legends
League of Legends

Akcji 6 października 2009

Ciesząca się olbrzymią popularnością gra typu MOBA (Multiplayer Online Battle Arena), wyprodukowana przez studio Riot Games. Akcja League of Legends osadzona została w fantastycznym świecie Valoran, którym przez wieki targały krwawe wojny. Skonfliktowane nacje znalazły jednak inny sposób rozwiązywania sporów – pojedynki toczone przez ich przedstawicieli na arenach. Rozgrywka zaprojektowana została z myślą o zabawie multiplayer w trybie rywalizacji dwóch kilkuosobowych drużyn. Każdy z graczy kontroluje poczynania jednego bohatera. Kluczem do zwycięstwa są zazwyczaj współpraca w grupie oraz umiejętność wykorzystania indywidualnych atutów każdej z postaci. Gra dystrybuowana jest w modelu biznesowym free-to-play (za darmo) z opcją mikropłatności za niektóre przedmioty i udogodnienia.

PC