Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria DiRT - seria gier

Seria DiRT to bezpośredni następca cyklu Colin McRae Rally, zapoczątkowanego w 1998 r. przez firmę Codemasters. Kiedy w roku 2004 patron serii Colin McRae porzucił występy w wyścigach WRC na rzecz Rajdu Dakar i cyklu X-Games, twórcy zdecydowali się zmienić kierunek jej rozwoju, wzbogacając grę o rajdy off-roadowe i zwiększając wachlarz dostępnych pojazdów o samochody terenowe, ciężarówki i łaziki. Nowa gra otrzymała też znaczącą nazwę DiRT.

Po tragicznej śmierci McRae w 2007 r. nazwisko szkockiego kierowcy ostatecznie zniknęło z tytułu cyklu. Nową twarzą serii DiRT stał się Amerykanin Ken Block, mający na swoim koncie występy w rajdach WRC oraz liczne sukcesy w igrzyskach X-Games. Specjalnością Blocka były również zapierające dech w piersiach kaskaderskie popisy. Stąd też w kolejnych odsłonach serii: DiRT 3 (2011) i DiRT Showdown (2012) wprowadzono nowy tryb zabawy – tzw. Gymkhanę, polegającą na wykonywaniu samochodem punktowanych ewolucji kaskaderskich.

W 2015 roku wydano grę DiRT Rally, która stanowiła swoisty powrót do korzeni. Zrezygnowano z elementów zręcznościowych i kaskaderskich, koncentrując się w zamian na bardziej realistycznym przedstawieniu wyścigów rajdowych. Rozbudowano model jazdy oraz system zniszczeń samochodów. Jednocześnie była to pierwsza odsłona uwzględniająca konsole ósmej generacji (Xbox One i PlayStation 4), co pozwoliło na zaimplementowanie wielu efektownych rozwiązań graficznych.

Z kolei wydane w 2017 roku DiRT 4 może przede wszystkim pochwalić się licencją FIA World Rallycross Championship. Twórcy postanowili skorzystać z całego swojego bagażu doświadczeń, dzięki czemu w grze znajdziemy zarówno elementy zręcznościowe, znane z poprzednich odsłon cyklu, jak i dużą dozę realizmu, kojarzonego z DiRT Rally (głównie zaawansowany model zniszczeń i rozbudowany system uszkodzeń pojazdu). Gra pojawiła się na PC, PS4 i XONE.

Pod koniec lutego 2019 roku ukazała się DiRT Rally 2.0, będąca symulatorem rajdów samochodowych. Gra pozwala na zatrudnianie pracowników i zarządzanie nimi, a także ulepszanie garażu. Ponadto istotny wpływ na rozgrywkę ma pogoda, czy nawet typ i jakość nawierzchni. Podobnie jak DiRT 4, DiRT Rally 2.0 również pojawił się na PC oraz konsolach Sony i Microsoftu.

Każda odsłona cyklu zawiera zarówno tryb singleplayer, stanowiący główną część rozgrywki, jak i multiplayer, pozwalający na ściganie się z innymi graczami.

Najważniejsze odsłony serii ukazały się także na urządzeniach mobilnych i konsolach przenośnych. Poszczególne części wyszły na takich platformach jak Game Boy Color, Game Boy Advanced, N-Gage, PSP czy Nintendo DS. W 2013 roku ukazała się zremasterowana edycja pierwszej części cyklu – Colin McRae Rally – która oprócz systemów operacyjnych Windows i Mac OS X wspierała także iOS oraz Androida.

Wszystkie części powstały w oparciu o autorski silnik Codemasterów zwany Ego (lub Neon Engine). Pozwala on renderować złożony w szczegółach świat gry, dzięki czemu obecne w produkcjach dynamiczne oświetlenie oraz rozbudowany system zniszczeń sprawiają robią bardzo dobre wrażenie.

Do tej pory za najlepszą grę z serii uznany został DiRT 4 – w tygodniu, w którym został wydany, zajął drugie miejsce na brytyjskich listach sprzedaży, wyprzedzany jedynie przez GTA V.

WRC 23
WRC 23

Wyścigi 2023

WRC 23 to pierwszy symulator rajdów samochodowych opracowany przez studio Codemasters z użyciem oficjalnej licencji Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC). Gra stanowi zarazem swoistą kontynuację serii DiRT Rally.

PCPS5XSX

DiRT 5
DiRT 5

Wyścigi 6 listopada 2020

DiRT 5 jest kolejną częścią cyklu gier samochodowych, skupiającego się na rajdach. Produkcja oferuje szereg usprawnień w mechanice rozgrywki oraz oprawie audiowizualnej. Tytuł został opracowany przez znane studio Codemasters Software.

PCPS5XSXPS4XONE

DiRT Rally 2.0
DiRT Rally 2.0

Wyścigi 26 lutego 2019

DiRT Rally 2.0 to kolejna odsłona bestsellerowego cyklu wyścigowego, umożliwiającego branie udziału w rajdach samochodowych. Gra została przygotowana przez przez brytyjskie studio Codemasters, rozwijające serię od momentu jej powstania.

PCPS4XONE

DiRT 4
DiRT 4

Wyścigi 9 czerwca 2017

Kolejna odsłona popularnego cyklu gier samochodowych, nad którym pieczę sprawuje zespół Codemasters Software. Produkcja stanowi naturalne rozwinięcie pomysłów zapoczątkowanych w poprzedniczkach, jednak została wzbogacona o pokaźną ilość nowych elementów. DiRT 4 pozwala zasiąść za kierownicami ponad pięćdziesięciu samochodów i wziąć udział w kilku rodzajach mistrzostw, wśród których nadrzędną rolę odgrywają rajdy. Ponadto, w grze pojawia się znany z wcześniejszych tytułów tryb Landrush, a także Rallycross, zrealizowany w oparciu o licencję FIA World Rallycross Championship. Dopełnienie całości stanowi natomiast Joyride, gdzie można wyszaleć się w ramach rozmaitych wyzwań. Podstawowym wariantem rozgrywki jest Kariera, gdzie tworzymy własnego kierowcę, pozyskujemy kolejnych sponsorów oraz budujemy coraz lepszy i wydajniejszy zespół. Oprócz tego, gra oferuje oparty na rywalizacji multiplayer, nad którym czuwa usługa RaceNet – w jej ramach organizowane są internetowe ligi i turnieje. Nowością w serii jest Your Stage – specjalny moduł pozwalający na tworzenie własnych tras. Tytuł działa w oparciu o zmodyfikowaną i unowocześnioną technologię Ego, dzięki czemu oprawa graficzna prezentuje wysoki poziom wykonania.

PCPS4XONE

DiRT Rally
DiRT Rally

Wyścigi 7 grudnia 2015

DiRT Rally to kolejna pełnoprawna odsłona bestsellerowej serii wyścigowej, rozwijanej przez brytyjskie studio Codemasters. Tytuł stanowi swoisty powrót do korzeni, czyli zapoczątkowanego w 1998 roku cyklu Colin McRae Rally i koncentruje się wyłącznie na klasycznych zmaganiach rajdowych. Do dyspozycji graczy oddano szeroką gamę podzielonych na 15 klas samochodów, wśród których znalazły się zarówno marki całkiem nowe, jak i klasyczne modele sięgające lat 60. XX wieku. Rywalizacja toczy się w kilku zróżnicowanych lokacjach na całym świecie, takich jak Walia, Grecja czy Monte Carlo. Autorzy położyli spory nacisk na realizm rozgrywki, a zastosowany w grze model jazdy zależny jest od zmieniającej się nawierzchni oraz ustawień samochodu. Prowadzone przez nas maszyny ulegają także uszkodzeniom, tak więc niezwykle ważnym elementem jest zatrudnienie zespołu mechaników, którzy wraz z postępem rozgrywki zlikwidują wszelkie szkody i ulepszą posiadany samochód za pomocą sukcesywnie odblokowywanych części.

PCPS4XONE

DiRT Showdown
DiRT Showdown

Wyścigi 24 maja 2012

Poboczna odsłona rozwijanej przez firmę Codemasters serii wyścigowej, kładąca nacisk na czysto zręcznościową, widowiskową rozgrywkę. Bierzemy udział w wielkim motoryzacyjnym show, rywalizując w kilku trybach rozgrywki, podzielonych na trzy główne kategorie. Istotą rozgrywki w DiRT Showdown jest jednak tryb demolki, gdzie rywalizujemy na specjalnych arenach, a zadaniem graczy jest przetrwanie przy jednoczesnym wyeliminowaniu jak największej liczby przeciwników.

PCX360PS3

DiRT 3
DiRT 3

Wyścigi 24 maja 2011

Trzecia pełnoprawna część niezwykle popularnego cyklu gier wyścigowych studia Codemasters, kontynuującego tradycje zapoczątkowanej pod koniec lat 90. ubiegłego wieku serii Colin McRae Rally. Po kładącej szczególny nacisk na zmagania off-roadowe poprzedniczce, DiRT 3 stanowi swoisty powrót do pierwotnej koncepcji cyklu i klimatów typowo rajdowych, z wykorzystaniem oficjalnej licencji WRC. W grze nie zabrakło jednak całej masy nowości, takich jak wyczynowe areny zaczerpnięte z zawodów cyklu X-Games oraz zupełnie nowy typ zmagań o nazwie Gymkhana, spopularyzowany przez światowej sławy kierowcę, Kena Blocka. Polega on na jak najszybszym i możliwie efektownym przejechaniu wyznaczonej trasy przy jednoczesnym wykonywaniu iście kaskaderskich i wysoko punktowanych ewolucji. Do dyspozycji graczy oddano tradycyjnie szeroki wachlarz licencjonowanych samochodów rajdowych, pochodzących z różnych epok, a także pojazdów typu buggy i półciężarówek wykorzystywanych w zawodach terenowych.

PCX360PS3PSPWiiNDS

Colin McRae: DiRT 2
Colin McRae: DiRT 2

Wyścigi 8 września 2009

Druga część ciepło przyjętej gry wyścigowej Colin Mc Rae: DiRT, wytyczającej całkiem nowy kierunek w serii studia Codemasters, firmowanej nazwiskiem tragicznie zmarłego szkockiego kierowcy rajdowego. DiRT 2 koncentruje się ponownie na dynamicznych zawodach off-roadowych, w których zasiadamy za kierownicą kilku rodzajów licencjonowanych pojazdów. Nowy tryb kariery przygotowany został na wzór tej z GRID-a, a podczas zabawy podróżujemy po całym świecie i uczestniczymy w kolejnych wyścigach, stopniowo budując swoją reputację. W miarę postępów w grze nawiązujemy koleżeńskie relacje z innymi tuzami sportów motorowych, takimi jak Travis Pastrana czy Ken Block, którzy zapraszają nas na kolejne ekskluzywne turnieje z atrakcyjnymi nagrodami. Całość zrealizowana została w typowo młodzieżowym klimacie, z jednoczesnym zachowaniem klasy poprzedniczek. Wśród innych nowości wymienić warto ulepszoną mechanikę, usprawnioną funkcję Flashback oraz znacząco rozbudowany tryb wieloosobowy.

PCX360PS3PSPWiiNDS

Colin McRae: DiRT
Colin McRae: DiRT

Wyścigi 15 czerwca 2007

Kontynuacja popularnej serii gier wyścigowych, firmowanych nazwiskiem słynnego kierowcy rajdowego Colina McRae. W przeciwieństwie do poprzednich produkcji cyklu, poświęconych klasycznym rajdom samochodowym, tym razem deweloperzy ze studia Codemasters zdecydowali się na zwrot w zupełnie inną stronę, koncentrując się w całości na wyścigach po bezdrożach, stanowiących równie ważny epizod w karierze legendarnego Szkota. Colin McRae DiRT zawiera rozbudowany tryb kariery, w którym możemy uczestniczyć w szeregu zróżnicowanych wyzwań, począwszy od terenowych odcinków specjalnych, aż po zawody rallycrossowe oraz wyścigi górskie na popularnej trasie Pikes Peak w Kolorado. W zależności od wyścigu, do naszej dyspozycji oddano różne typy licencjonowanych pojazdów, które w trakcie jazdy ulegają rozmaitym uszkodzeniom i stopniowo pokrywają się tytułowym brudem. Nie zapomniano także o opcji rozgrywki wieloosobowej, dzięki której możemy rywalizować z innymi kierowcami za pośrednictwem internetu.

PCX360PS3