Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Ridge Racer - seria gier

Seria zręcznościowych wyścigów samochodowych inspirowana japońskim cyklem filmowym Megalopolis Expressway Trial. Markę stworzyła i rozwija firma Namco.

Pierwsza odsłona cyklu - Ridge Racer ukazała się w 1993 roku w wersji na automat Namco System 22. Gra zyskała sporą popularność, co zaowocowało m.in. konwersją na konsolę PlayStation. Kierownictwo firmy Namco bardzo szybko podjęło decyzję o wielokierunkowym rozwoju serii. Na przestrzeni 20 lat (1993-2013) marka Ridge Racer doczekała się 18 gier wydanych na konsole stacjonarne i komputery PC, 5 na handheldy, 8 gier na automaty oraz 4 na komórki oraz smartfony.

Wspólnym elementem gier z serii Ridge Racer są widowiskowe wyścigi samochodów na trasach wyznaczonych w centrach wirtualnych metropolii. Zazwyczaj gracz startuje z ostatniej pozycji, a jego zadaniem jest wysforować się na czoło stawki w ciągu kilku okrążeń wyścigu. W niektórych odsłonach cyklu pojawia się także element walki z czasem (na pokonanie każdego okrążenia jest wyznaczony limit czasu).

Model jazdy ma stricte zręcznościowy charakter i uwzględnia jedynie podstawowe prawa fizyki oddziałujące na pojazd w ruchu. Kluczem do zwycięstwa w wyścigach często okazuje się zachowanie dużej prędkości samochodu, co osiągnąć można dzięki umiejętnie wykonywanym uślizgom (drift).

Jednym ze znaków rozpoznawczych serii Ridge Racer jest postać Reiko Nagase. Bohaterka, która po raz pierwszy pojawiła się w intro gry Ridge Racer, najczęściej pełni rolę dziewczyny z szachownicą startu. W późniejszych grach Reiko bywa również związana z wątkami fabularnymi wplecionymi w kampanię trybu jednoosobowego.

Warto zwrócić uwagę, że w grach z cyklu Ridge Racer nie pojawiaj się licencjonowane samochody. Zamiast tego twórcy zdecydowali się stworzyć fikcyjne marki jak Kamata, Assoluto czy Danver, z których każda specjalizuje się w pojazdach określonego rodzaju (np. Danver to muscle cary, ciężarówki i SUV-y, a Kamata to sportowe kompakty).

Ridge Racer 8
Ridge Racer 8

Wyścigi jeszcze nie ogłoszona

Kolejna odsłona serii zręcznościowych gier wyścigowych od firmy Bandai Namco. W Ridge Racer 8 otrzymujemy typową dla cyklu rozgrywkę, stawiającą na szybką jazdę z wykorzystaniem driftu.

Switch

Ridge Racer Slipstream
Ridge Racer Slipstream

Wyścigi 19 grudnia 2013

Mobilny spin-off popularnej serii wyścigowej Ridge Racer, wydany w 20 rocznicę premiery pierwszej odsłony cyklu. Rozgrywka kładzie nacisk na dynamikę i widowiskowość rozgrywki, zaś kluczowymi elementami zabawy są efektowne drifty i mijanie rywali na odległość lusterka. Gra oferuje 12 nielicencjonowanych samochodów, które możemy jednak ulepszać, korzystając ze sporego zestawu ponad 300 części zamiennych.

ANDiOS

Ridge Racer Unbounded
Ridge Racer Unbounded

Wyścigi 30 marca 2012

Widowiskowe wyścigi w mocno zręcznościowym wydaniu. Ridge Racer Unbound łączy tradycyjne dla liczącej ponad 15 lat serii elementy ze świeżymi pomysłami, jakie wnieśli deweloperzy ze studia Bugbear.

PCX360PS3

Ridge Racer (2012)
Ridge Racer (2012)

Wyścigi 17 grudnia 2011

Ridge Racer to pierwsza odsłona popularnego cyklu zręcznościowych wyścigów adresowana na konsolę PlayStation Vita. Deweloperzy ze studia Namco Bandai zadbali o bogaty wybór samochodów oraz niezwykle emocjonujące zmagania za kierownicą, spychając na dalszy plan realizm. Gra wykorzystuje potencjał nowej platformy sprzętowej, w tym dotykowy ekran i tylny panel konsoli.

PSV

Ridge Racer Type 4
Ridge Racer Type 4

Wyścigi 8 marca 2011

Cyfrowa reedycja przebojowej gry wyścigowej z konsoli PlayStation. Czwarta odsłona zręcznościowej serii Ridge Racer oferuje typowy dla cyklu, arcade'owy model jazdy z naciskiem na efektowne pokonywanie zakrętów. Gra zawiera aż 320 fikcyjnych pojazdów, podzielonych na 4 producentów oraz 2 klasy, o nieco innym sposobie prowadzenia. Oprócz trybów Grand Prix i Time Trial, po raz pierwszy udostępniono także możliwość rywalizacji dwóch graczy na podzielonym ekranie.

PS1PSPPSV

Ridge Racer 3DS
Ridge Racer 3DS

Wyścigi 22 lutego 2011

Ridge Racer 3D jest pierwszą odsłoną serii zręcznościowych wyścigów autorstwa firmy Namco Bandai przeznaczoną na platformę Nintendo 3DS. Gracze mają okazję zasiąść za kierownicą fikcyjnych supersamochodów i wziąć udział w serii turniejów. Mało realistyczny model jazdy rekompensuje widowiskowość wyścigów oraz fakt wykorzystania innowacyjnych technologii zaimplementowanych w konsoli, w tym trójwymiarowego wyświetlacza.

3DS

Ridge Racer 7
Ridge Racer 7

Wyścigi 17 listopada 2006

Ridge Racer 7 to kolejna gra z bestsellerowego cyklu wyścigów samochodowych, który jest niemal nierozerwalnie związany z konsolową rodziną PlayStation. Niniejsza pozycja powstała wyłącznie z myślą o PlayStation 3 pod czujnym okiem specjalistów z holdingu Namco Bandai.

PS3

Ridge Racer 6
Ridge Racer 6

Wyścigi 22 listopada 2005

Ridge Racer 6 jest kolejną częścią flagowego cyklu wirtualnych wyścigów samochodowych ze stajni Namco, rozwijanego od pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Szóstka jest debiutem marki na platformie firmy Microsoft.

X360

Ridge Racer
Ridge Racer

Wyścigi 22 marca 2005

Ridge Racer należy do bestsellerowej serii wirtualnych wyścigów samochodowych, zapoczątkowanej w pierwszej połowie ostatniej dekady XX wieku na salonowych automatach zręcznościowych.

PSP

Ridge Racer DS
Ridge Racer DS

Wyścigi 7 grudnia 2004

Ridge Racer DS to już klasyczna seria gier wyścigowych wydawana od momentu stworzenia konsoli Sony PlayStation. Wersja na Nintendo Dual Screen jest pierwszą, która zawitała na konsole przenośne. Wyprodukowała ją i wydała firma Namco.

NDS

Ridge Racer V
Ridge Racer V

Wyścigi 26 października 2000

Ridge Racer V to pierwsza próba wprowadzenia popularnej serii, rozwijanej od 1994 roku, na platformę PlayStation 2 („piątkę” zaliczono do grona tzw. tytułów startowych dla tej konsoli marki Sony). Developerzy zaserwowali nam więc dynamiczne wyścigi samochodowe o zdecydowanie zręcznościowym charakterze, gdyż elementy realistycznej symulacji ograniczono do niezbędnego minimum.

PS2

Rage Racer
Rage Racer

Wyścigi 3 kwietnia 1996

Trzecia odsłona popularnej serii wyścigowej zapoczątkowanej w 1995 roku. Autorzy Rage Racer rozbudowali nieco założenia gry, umożliwiając m.in. zbieranie środków i kupowanie za nie ulepszeń oraz nowych maszyn. Jednocześnie tytuł zachował swój zręcznościowy charakter.

PS1

Ridge Racer Revolution
Ridge Racer Revolution

Wyścigi 3 grudnia 1995

Druga część zręcznościowej gry wyścigowej, w której autorzy dodali kilka nowych trybów i opcji. Ponownie zmagania cechują się dużą dynamiką i mają niewiele wspólnego z prawdziwą walką na torze.

PS1

Ridge Racer (1994)
Ridge Racer (1994)

Wyścigi 3 grudnia 1994

Ridge Racer to gra wyścigowa, będąca tytułem startowym konsoli PlayStation 1. Gracz zasiada za kierownicą jednego z dziewięciu odmiennych aut i uczestniczy w emocjonujących wyścigach z limitem czasowym. Do jego dyspozycji oddano parę poziomów trudności, kilka wyzwań oraz tryb wyścigu z czasem. Od jego umiejętności zależy, czy uda mu się pokonać diabelsko szybki samochód „the 13th Racing”. Produkcja zapoczątkowała długi cykl pod tą samą nazwą.

PS1

Ridge Racer Driftopia
Ridge Racer Driftopia

Wyścigi prace wstrzymane

Kolejna odsłona popularnego cyklu zręcznościowych gier wyścigowych firmy Namco Bandai, zapoczątkowanego jeszcze na pierwszej generacji konsoli PlayStation. Producentem tytułu jest doświadczone studio Bugbear, znane m.in. z poprzedniego Ridge Racera oraz kultowej serii FlatOut. W przeciwieństwie do dotychczas wydawanych części gry, najnowsza odsłona cyklu dystrybuowana jest w modelu free-to-play i koncentruje się na rywalizacji wieloosobowej w stylu Need for Speed World. Zgodnie z tradycją serii model jazdy jest czysto zręcznościowy i nie ma nic wspólnego z realizmem. Elementem najbardziej premiowanym są tytułowe poślizgi, dzięki którym ładujemy specjalny pasek energii, pozwalający dokonywać licznych aktów destrukcji i eliminować innych kierowców z wyścigu. System rozwoju pozwala w miarę postępów rozgrywki odblokowywać nowe samochody i modyfikować te już posiadane, wyposażając je w specjalne moce i rozmaite power-upy.

PCPS3