Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Anno - seria gier

Seria strategii czasu rzeczywistego z mocno rozwiniętym aspektem ekonomicznym. Cykl zapoczątkowały firmy Max Design i Sunflower. Obecnie jednak marka należy do koncernu Ubisoft, a jej rozwojem zajmowało się studio Related Designs, a następnie Blue Byte.

Początki serii sięgają drugiej połowy lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsza odsłona cyklu – Anno 1602: Creation of New World – powstała jako efekt niemiecko-austriackiej współpracy firm Max Design i Sunflower. Stworzona z myślą o posiadaczach PC gra trafiła na sklepowe półki w 1998 roku i spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem wśród miłośników RTS-ów. Na kontynuację – Anno 1503: The New World – gracze musieli czekać cztery lata. W dalszej kolejności rolę dewelopera przejęło studio Related Designs znane m.in. z takich gier jak No Man's Land: Fight For Your Rights! (2003) i Castle Strike (2004). Zaowocowało to kolejnym częściami serii: Anno 1701 (2006), Anno 1404 (2009) oraz Anno 2070 (2011), a także dodatkami do nich – Anno 1701: Klątwa Smoka i Anno 1404: Wenecja. Do tej pory gry z serii Anno powstawały jedynie z myślą o graczach posiadających PC, jednak Anno 1701 po roku od premiery pojawiło się również na platformie Nintendo DS, a Anno 1404 zarówno na NDS, jak i Wii. W 2013 roku niemieckie studio Blue Byte GmbH przygotowało przeglądarkową odsłonę cyklu o tytule Anno Online, która działała do 31 stycznia 2018 roku. W 2014 roku za sprawą założonego przez byłych pracowników Rockstara, niewielkiego studia Mi’pu’mi oraz przy wsparciu Blue Byte Software pojawiła się poboczna część, zatytułowana Anno: Build an Empire, przeznaczona na iOS, a w 2015 przeniesiona również na Androida. Tego samego roku na PC wyszła również szósta pełnoprawna odsłona serii, nosząca tytuł Anno 2205. Choć z początku jej akcja miała być osadzona w średniowieczu, to jednak deweloperzy z Blue Byte zdecydowali się na przeniesienie gracza do przyszłości, przez co stała się ona niejako sequelem dla Anno 2070. Z kolei w 2019 roku na PC trafiło osadzone w czasach rewolucji przemysłowej Anno 1800.

Zabawa koncentruje się głównie na aspekcie ekonomiczno-społecznym. Gracz wciela się we władcę, a jego głównym celem jest zbudowanie bogatej kolonii w niegościnnym terenie. Wymaga to przede wszystkim stworzenia wydajnych łańcuchów produkcyjnych, zdolnych zaspokoić potrzeby osadników. Nie brakuje również wyzwań związanych z handlem, dyplomacją czy prowadzeniem działań militarnych.

U zdecydowanej większości gier z tej serii tło historyczne związane jest z ekspansją cywilizacji zachodnioeuropejskiej. Wyjątkami są Anno 2070 i Anno 2205, których akcja osadzona została w przyszłości. Zabieg ten nieco odświeżył serię – widać to chociażby w zmienionym systemie surowców, gdyż część z dostępnych wcześniej została usunięta i zastąpiona nowymi. W Anno 2070 gracz, po raz pierwszy w historii serii, ma również okazję pokierowania trzema różnymi, ale nie wrogimi sobie frakcjami – Echoes, Tech oraz Tycoons. Każda z frakcji nastawiona jest na inną ścieżkę rozwoju tworzonego przez gracza imperium.

Większość odsłon serii oferuje kilka trybów rozrywki – single player i multiplayer, czy to w kooperacji, czy w rywalizacji.

Początkowo gry z serii Anno posiadały dosyć prostą, choć estetycznie wykonaną oprawę graficzną 2D z rzutem izometrycznym. Wraz z premierą Anno 1701 nastąpiła radykalna zmiana warstwy wizualnej i przejście do trójwymiarowego środowiska graficznego. Z kolei Anno 1800 odznacza się wysokiej jakości grafiką i dbałością o detale, pozwalającymi nawet na obserwację poszczególnych procesów produkcyjnych dzięki zbliżeniom kamery.

Jedną z ciekawostek cyklu Anno jest numeracja gier. Suma cyfr w tytule zawsze wynosi 9, którą w numerologii kojarzy się z terminem „osadnik” doskonale pasującym do tematyki gier.

Szacuje się, że do tej pory sprzedało się około 6 milionów kopii gier z serii Anno.

Anno History Collection
Anno History Collection

Strategiczne 25 czerwca 2020

Zestaw odświeżonych wersji czterech pierwszych części serii strategii ekonomicznych pod tytułem Anno. W skład kompilacji Anno History Collection wchodzą gry: Anno 1602: Creation of New World, Anno 1503: The New World, Anno 1701 oraz Anno 1404.

PC

Anno 1800: Console Edition
Anno 1800: Console Edition

Strategiczne 16 kwietnia 2019

Kolejna odsłona popularnego cyklu strategii ekonomicznych firmy Ubisoft, którego rozwijaniem od 2011 roku zajmuje się znane z serii The Settlers studio Blue Byte Software. Podobnie jak w poprzednich częściach cyklu, osadzonych w kilku odmiennych epokach historycznych, w grze Anno 1800 wcielamy się w rolę zarządcy, którego zadaniem jest stworzenie dobrze prosperującej metropolii. Naszą misję rozpoczynamy jedynie ze skromną osadą oraz garstką poddanych, a głównym celem rozgrywki jest pozyskiwanie surowców, wznoszenie kolejnych budynków oraz tworzenie skomplikowanych łańcuchów produkcyjnych, pozwalających na możliwie szybki rozwój miejskiej infrastruktury. Podczas zabawy musimy też zadbać o zaspokajanie rozmaitych potrzeb naszych mieszkańców oraz odpowiednie zbalansowanie budżetu, który w trudnych momentach możemy załatać np. poprzez handel towarami czy podwyższenie podatków. Istotnym elementem zabawy jest również dyplomacja, dzięki której możemy nawiązywać rozmaite stosunki i sojusze lub toczyć wojny z sąsiadami.

PCPS5XSX

Anno 2205
Anno 2205

Strategiczne 3 listopada 2015

Szósta pełnoprawna odsłona popularnego cyklu strategii ekonomicznych, którego akcję osadzono początkowo w średniowieczu (1404-1701), by w końcu przenieść graczy w całkiem futurystyczne realia (Anno 2070). Produkcją tytułu zajęło się znane z serii The Settlers studio Blue Byte Software, które współpracowało już przy produkcji poprzednich odsłon cyklu. W Anno 2205 wcielamy się w zarządcę ogromnej metropolii przyszłości, a naszym zadaniem jest doprowadzić ją do rozkwitu, który umożliwi nam podróż w kosmos. Akcja gry toczy się początkowo na Ziemi, by w dalszej części rozgrywki przenieść się na powierzchnię księżyca, gdzie zakładamy kolonię zajmującą się wydobyciem i przetwarzaniem surowców. Mimo futurystycznych realiów, mechanika zabawy pozostała wierna sprawdzonym schematom serii. W toku rozgrywki wznosimy szereg zróżnicowanych budynków mieszkalnych i przemysłowych, a każda z budowli rozwija się samodzielnie, choć deweloperzy umożliwili także ręczne ulepszanie konstrukcji.

PC

Anno: Build An Empire
Anno: Build An Empire

Strategiczne 20 listopada 2014

Poboczna odsłona popularnej serii ekonomicznej, stworzona z myślą o użytkownikach mobilnych przez złożone z byłych pracowników Rockstara studio Mi’pu’mi, przy wsparciu doświadczonej ekipy Blue Byte Software. Akcja gry osadzona została w burzliwych czasach podbojów kolonialnych, a zadaniem grających jest zbudowanie od podstaw sprawnie funkcjonującej kolonii w dziewiczym regionie świata. Zabawę w Anno: Build an Empire rozpoczynamy ze skromnym zapasem materiałów na niewielkiej wyspie, aby wraz z postępami rozgrywki odblokowywać dostęp do kolejnych surowców i odznaczających się odmienną specyfiką wysepek. Jednocześnie musimy też dbać o handel, dyplomację i bezpieczeństwo naszej kolonii. Mechanika rozgrywki czerpie garściami z rozwiązań pełnoprawnych odsłon serii, jednakże całość została w pewnym stopniu uproszczona i dostosowana do realiów mobilnych oraz typowego modelu biznesowego freemium. Pod względem oprawy, tytuł przypomina zaś przeglądarkowe odsłony serii Anno i The Settlers.

ANDiOS

Anno Online
Anno Online

Strategiczne 26 września 2013

Przeglądarkowa odsłona popularnego cyklu strategii ekonomicznych, który zadebiutował w 1998 roku i doczekał się kilku części, osadzonych w różnych epokach. Za powstanie gry odpowiada doświadczone, niemieckie studio Blue Byte – znane głównie z serii Battle Isle oraz sagi The Settlers, włącznie z jej bestsellerową wersją przeglądarkową. Akcja przenosi nas do stylizowanego średniowiecznego świata, w którym naszym zadaniem będzie rozwijanie kolejnych miast, wznoszonych na kontrolowanych przez nas wyspach. Aby zaspokoić potrzeby mieszkańców, musimy zająć się nie tylko samą rozbudową, ale także pozyskiwaniem surowców i płodów rolnych oraz handlem. Wraz ze wzniesieniem stoczni, uzyskujemy dostęp do floty statków i możliwość ekspansji na inne lądy. Twórcom udało się przenieść na grunt przeglądarkowy skomplikowaną mechanikę ekonomiczną oryginału. Ważnym elementem gry jest możliwość handlu z innymi graczami oraz współpracy na gruncie realizacji kolejnych zadań fabularnych.

WWW

Anno 2070
Anno 2070

Strategiczne 17 listopada 2011

Kolejna odsłona popularnego cyklu gier ekonomicznych, opracowana we współpracy dotychczasowych twórców serii, Related Designs, z legendarnym studiem Blue Byte, a wszystko to pod czujnym okiem firmy Ubisoft. Piąta część serii po raz pierwszy w historii przenosi graczy w przyszłość, do tytułowego roku 2070, kiedy to zmiany klimatyczne na Ziemi spowodowały drastyczne podniesienie się poziomu wód, zmuszając ludzi do poszukiwania nowych, wyżej położonych terenów. Mechanika zabawy czerpie z typowych dla serii rozwiązań, lecz nie obyło się bez sporej liczby nowości. Naszym centrum dowodzenia jest ogromny statek, Arka, który ulepszany jest z misji na misję. Pojawiły się też 3 odmienne frakcje, różniące się głównie drzewkiem rozwoju. Pierwsza z nich preferuje przemysł i agresywną ekspansję, druga skupia się na ochronie środowiska, zaś trzecia stawia na nowoczesne technologie. Wśród trybów rozgrywki znajdziemy klasyczną kampanię, tryb ciągły lub rywalizację i kooperację wieloosobową.

PC

Anno: Create a New World
Anno: Create a New World

Strategiczne 20 maja 2009

Czwarta pełnoprawna odsłona popularnego cyklu strategii ekonomicznych, zapoczątkowanych w 1998 roku. Za jej powstanie odpowiada już po raz drugi ekipa Related Designs, będąca częścią koncernu Ubisoft. Zgodnie z tytułem gry, akcja przenosi nas ponownie w czasy średniowiecza i wielkich odkryć geograficznych, a gracze wcielają się w role kolonistów, którym udało się dotrzeć do wschodnich wybrzeży Azji. Mechanika zabawy nie odbiega od standardów znanych miłośnikom serii. Poczynając od skromnej osady, założonej na jednej z niewielkich wysepek, mamy za zadanie dbać o rozwój naszej kolonii, przekształcając kolejne miasta w tętniące życiem metropolie. Anno 1404 oferuje rozbudowany model ekonomiczny, uwzględniający tworzenie skomplikowanych łańcuchów produkcyjnych oraz efektywny handel i dyplomację. Wśród całej masy pomniejszych nowości, wyróżnić należy głównie pojawiający się po raz pierwszy w historii serii tryb sandboksowy, pozwalający na swobodną zabawę bez ograniczeń fabularnych.

PCWiiNDS

Anno 1701
Anno 1701

Strategiczne 26 października 2006

Anno 1701 to pozycja, która zainteresuje przede wszystkim miłośników mozolnego rozwijania i rozbudowywania zamorskich posiadłości oraz rośnięcia w potęgę poprzez zręczne, ekonomiczne manewry.

PCNDS

Anno 1503: Złota Edycja
Anno 1503: Złota Edycja

Strategiczne 12 maja 2005

Anno 1503: Złota Edycja to zestaw dwóch produktów niemieckiej grupy Sunflowers Interactive. Na pakiet złożyły się odpowiednio: podstawowa wersja strategii Anno 1503: The New World oraz dodatek zatytułowany Treasures, Monsters and Pirates.

PC

Anno 1503: The New World
Anno 1503: The New World

Strategiczne 29 października 2002

Strategia ekonomiczna ze znanej serii. Przenosimy się w niej do XVI wieku i wcielamy w dowódcę jednej z kilku frakcji. Podczas zabawy budujemy miasta, kolonizujemy nowe tereny i wchodzimy w interakcje z innymi państwami. Twórcy przygotowali 250 budynków i poprawili wiele aspektów gry, w tym chociażby sztuczną inteligencję. Kampania solowa została uzupełniona paroma dodatkowymi trybami oraz multiplayerem.

PC

Anno 1602: Tworzenie Nowego Świata
Anno 1602: Tworzenie Nowego Świata

Strategiczne 26 listopada 1998

Odpływasz z zaludnionego kontynetntu aby odkryć nowe lądy i zostać pionierem kolonizacji. Zasiedlając archipelagi wysp musisz rozbudować kolonie i obronić się przed nowym zagrożeniem.

PC