Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Metro - seria gier

Inspirowana cyklem postapokaliptycznych powieści Dmitrija Głuchowskiego seria pierwszoosobowych strzelanek (FPS). Marka wykreowana została przez ukraińskie studio 4A Games, a obecnie prawa do niej znajdują się w posiadaniu firmy Deep Silver.

Prace nad pierwszą grą z cyklu – Metro 2033 – ruszyły w 2006 roku, zaraz po utworzeniu studia 4A Games przez byłych pracowników GSC Game World (seria S.T.A.L.K.E.R.). Po czterech latach produkcja, w wersjach na komputery PC i konsolę Xbox 360, trafiła na sklepowe półki. Tytuł spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem nie tylko wśród fanów prozy Dmitrija Głuchowskiego. Sukces zachęcił deweloperów do stworzenia kontynuacji, jednak ogłoszona w 2012 roku upadłość koncernu THQ postawiła projekt pod znakiem zapytania. Ostatecznie prawa do marki wraz z niemal gotową grą Metro: Last Light wykupiła firma Deep Silver/Koch Media za kwotę 5,8 mln dolarów, a premiera sequela miała miejsce w maju 2013 roku. W sierpniu 2014 roku na rynku pojawiły się odświeżone i ulepszone edycje gier Metro 2033 oraz Metro: Last Light z podtytułami Redux; wydano także Metro Redux, które łączy obie wyżej wymienione gry w jednym pudełku. Całość przygotowana została z myślą o PC oraz konsolach ósmej generacji. Na luty 2019 roku zapowiedziana została trzecia pełnoprawna odsłona cyklu, Metro Exodus. Podobnie jak i poprzednie części, trafi ona na komputery, PlayStation 4 i Xboksy One.

Fabuła cyklu Metro osadzona jest w postapokaliptycznym uniwersum, przedstawiającym wizję świata przyszłości 20 lat po wybuchu wojny nuklearnej. Akcja toczy się w tunelach metra zniszczonej Moskwy, gdzie część mieszkańców zdołała znaleźć schronienie. Dziesiątkowani atakami mutantów i podzieleni na wrogie frakcje ludzie starają się przetrwać. Głównym bohaterem jest Artyom, który próbuje przedrzeć się do legendarnej stacji Polis, by ostrzec tamtejszych mieszkańców przed niebezpieczeństwem. Co ciekawe, o ile Metro 2033 stanowi dosyć wierną adaptację powieści pod tym samym tytułem, o tyle sequel, Metro: Last Light, nie jest powiązany fabularnie z żadną książką z uniwersum Metro. W tej części również przejmujemy kontrolę nad Artyomem, który otrzymuje zadanie odegrania roli przynęty w zabójstwie Cienia. Operacja kończy się niepowodzeniem, na skutek czego bohater wyrusza w pościg za zbiegiem. W Metro Exodus Artyom wraz z grupką ocalałych opuszcza moskiewskie metro i udaje się na wschód w celu odnalezienia nowego domu.

Rozgrywka w grach z serii Metro łączy elementy gry akcji, skradanki oraz strzelanki w klimatach survival horroru. Gracz obserwuje wydarzenia z perspektywy pierwszej osoby (FPP), a do jego dyspozycji oddano szereg współczesnych i futurystycznych rodzajów uzbrojenia. O ile w pierwszych dwóch częściach akcja gry toczyła się głównie w tunelach moskiewskiego metra, o tyle w najnowszej odsłonie gracz ma okazję wyjść z nich już bez maski gazowej i zobaczyć rozmiar zniszczeń wywołanych wojną atomową. Lokacje są zdecydowanie większe, a nawet wielopoziomowe, natomiast rozgrywka mniej linowa od tej prezentowanej w poprzednich odsłonach cyklu. Kolejnym elementem wpływającym na nieliniowość gry są decyzje gracza, gdyż od nich zależą losy towarzyszy Artyoma. Deweloperzy zaimplementowali również cykl dnia i nocy oraz dynamicznie zmieniającą się pogodę. Kolejną nowość stanowi pociąg, pełniący rolę „mobilnej osady”, w której gracz może przemieszczać się między lokacjami, rozmawiać z towarzyszami oraz handlować.

Dużym atutem marki Metro jest wysokiej jakości oprawa wizualna, wykorzystująca możliwości nowoczesnego silnika 4A Engine (stworzonego przez Ołesia Szyszkowcowa i Ołeksandra Maksymczuka, programistów pracujących wcześniej nad X-Ray Engine dla serii S.T.A.L.K.E.R.).

Choć marki Metro nie można uznać za nieoczekiwany, przynoszący ogromne pieniądze sukces, to jednak z biegiem czasu seria zebrała wokół siebie rzeszę wiernych fanów, zwłaszcza w Europie.

Metro Exodus
Metro Exodus

Akcji 15 lutego 2019

Trzecia odsłona postapokaliptycznego cyklu FPS-ów inspirowanego twórczością Dmitrija Głuchowskiego, nad którym pieczę sprawuje studio 4A Games. Gracze po raz kolejny wcielają się w stalkera Artema, walczącego o przetrwanie w opanowanym przez mutanty świecie po wojnie nuklearnej. Metro Exodus jest rozwinięciem formuły serii stosowanej od początku jej istnienia – w rozgrywce nadal dominują sekwencje akcji (strzelanie zamiennie ze skradaniem się), ale silniej zaakcentowano eksplorację. Stało się tak dzięki przepleceniu klasycznych korytarzowych etapów z otwartymi obszarami, oferującymi sporo opcjonalnych atrakcji. To z kolei umożliwiła fabularna konwencja gry: Artem wraz z towarzyszami broni podróżuje pociągiem przez zdewastowaną Rosję, szukając miejsca nadającego się do zamieszkania.

PCPS4XONE

Metro Redux
Metro Redux

Akcji 26 sierpnia 2014

Specjalna, odświeżona edycja dwóch popularnych strzelanin FPP: Metro 2033 i Metro: Last Light, przygotowana głównie z myślą o konsolach ósmej generacji. Akcja obu tytułów toczy się w ponurym uniwersum, wykreowanym przez młodego, rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, które dla potrzeb gry wideo zaadaptowało studio 4A Games. Fabuła serii Metro skupia się na postaci młodego chłopaka imieniem Artem i prezentuje postapokaliptyczną wizję świata, w której ludzkość walczy o przetrwanie po zagładzie atomowej. Akcja części pierwszej toczy się w tunelach moskiewskiego metra, stanowiących dla ocalałych schronienie przed niebezpiecznymi mutantami. W jej kontynuacji opuszczamy zaś podziemne tunele, by eksplorować bardziej otwarte przestrzenie zniszczonego świata. Usprawnienie mechaniki rozgrywki pozwoliło tu m.in. na wprowadzenie możliwości zabawy w trybie wieloosobowym. Obie gry są niemalże wierną kopią swoich pierwowzorów, a wprowadzone zmiany dotyczą zwłaszcza ich warstwy wizualnej.

PCPS4XONE

Metro 2033 Redux
Metro 2033 Redux

Akcji 26 sierpnia 2014

Odświeżona edycja popularnej strzelaniny FPP z elementami survival horroru, Metro 2033, przygotowana głównie z myślą o konsolach ósmej generacji. Akcja tytułu toczy się w ponurym uniwersum, wykreowanym przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, które dla potrzeb gry wideo zaadaptowało studio 4A Games. Fabuła serii Metro skupia się na postaci młodego chłopaka imieniem Artem i prezentuje postapokaliptyczną wizję świata, w której ludzkość walczy o przetrwanie po zagładzie atomowej. Życie toczy się w tunelach moskiewskiego metra, stanowiących dla ocalałych schronienie przed niebezpiecznymi mutantami. Gracz zostaje wysłany do centralnej części metra zwanej Polis, aby powiadomić mieszkańców o zbliżającym się niebezpieczeństwie i poprosić o wsparcie w walce z potworami. Remake jest niemal wierną kopią pierwowzoru, a wprowadzone zmiany dotyczą zwłaszcza ulepszonej warstwy wizualnej. Dodatkowo twórcy wprowadzili dwa nowe tryby rozgrywki: Survival i Spartan.

PCPS4XONE

Metro: Last Light Redux
Metro: Last Light Redux

Akcji 26 sierpnia 2014

Odświeżona edycja drugiej odsłony strzelaniny FPP z elementami survival horroru, Metro: Last Light, przygotowana głównie z myślą o konsolach ósmej generacji. Akcja tytułu toczy się w ponurym uniwersum, wykreowanym przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, które dla potrzeb gry wideo zaadaptowało studio 4A Games. Druga część gry kontynuuje wątki zapoczątkowane w „jedynce”, zaś nasz bohater opuszcza tunele metra, by udać się na powierzchnię i powstrzymać konflikt ocalałych resztek ludzkości. Mechanika rozgrywki nie uległa zmianie, oferując zarówno sekwencje akcji, jak i sekcje skradankowe z możliwością cichej eliminacji wroga. Dzięki zwiększeniu rozmiarów lokacji, gra pozwala na większą swobodę i wybór jednej z kilku dróg do celu. Remake jest niemal wierną kopią pierwowzoru, a wprowadzone zmiany dotyczą zwłaszcza ulepszonej warstwy wizualnej. W grze zawarto wydane wcześniej oddzielnie dodatki DLC oraz wprowadzono dwa nowe tryby rozgrywki: Survival i Spartan.

PCPS4XONE

Metro: Last Light
Metro: Last Light

Akcji 14 maja 2013

Utrzymana w konwencji postapokaliptycznego survival-horroru pierwszoosobowa strzelanka ukraińskiego studia 4A Games. Fabuła stanowi kontynuację gry Metro 2033 i luźno nawiązuje do motywów z twórczości literackiej Dimitrija Głuchowskiego. Akcja toczy się w świecie przyszłości zniszczonym przez nuklearną zagładę. Wybuch udało się przeżyć nielicznym mieszkańcom Moskwy, którzy znajdowali się w tamtejszym metrze. Podzieleni na kilka skonfliktowanych frakcji ludzie próbują odpierać ataki zmutowanych zwierząt. Gracz wciela się w rolę Artyoma, który usiłuje powstrzymać zbliżającą się wojnę pomiędzy ocalałymi. Rozgrywka łączy elementy dynamicznej, pierwszoosobowej strzelanki oraz skradanki. W stosunku do pierwszej części twórcy zadbali o znacznie większe lokacje i poprawili sztuczną inteligencję przeciwników. Zmiany objęły również autorski silnik 4A Engine, co przełożyło się na lepszej jakości oprawę wizualną.

PCX360PS3

Metro 2033
Metro 2033

Akcji 16 marca 2010

Osadzona w postapokaliptycznej rzeczywistości strzelanka FPS z elementami RPG i survival horroru, oparta na motywach bestsellerowej powieści Dmitrija Głuchowskiego. Za powstanie Metro 2033 odpowiada debiutujące studio 4A Games. Akcja toczy się po katastrofie nuklearnej, w wyniku której zginęło niemal całe życie na ziemi. Jedyną ocalałą grupą ludzi jest kilkutysięczna społeczność, która znalazła schronienie w tunelach moskiewskiego metra. Gracz wciela się w jednego z młodych mieszkańców tuneli – Artema, którego zadaniem jest przedostać się do centralnej części metra, aby powiadomić mieszkańców o zagrożeniu ze strony zmutowanych potworów i poprosić ich o pomoc w walce. Podczas swej podróży stawi on czoła licznym niebezpieczeństwom, wykorzystując dostępny arsenał broni i preferowany przez siebie styl walki - otwarty bądź cichy.

PCX360PS3