Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Metro - seria gier

Inspirowana cyklem postapokaliptycznych powieści Dmitrija Głuchowskiego seria pierwszoosobowych strzelanek (FPS). Marka wykreowana została przez ukraińskie studio 4A Games, a obecnie prawa do niej znajdują się w posiadaniu firmy Deep Silver.

Prace nad pierwszą grą z cyklu – Metro 2033 – ruszyły w 2006 roku, zaraz po utworzeniu studia 4A Games przez byłych pracowników GSC Game World (seria S.T.A.L.K.E.R.). Po czterech latach produkcja, w wersjach na komputery PC i konsolę Xbox 360, trafiła na sklepowe półki. Tytuł spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem nie tylko wśród fanów prozy Dmitrija Głuchowskiego. Sukces zachęcił deweloperów do stworzenia kontynuacji, jednak ogłoszona w 2012 roku upadłość koncernu THQ postawiła projekt pod znakiem zapytania. Ostatecznie prawa do marki wraz z niemal gotową grą Metro: Last Light wykupiła firma Deep Silver/Koch Media za kwotę 5,8 mln dolarów, a premiera sequela miała miejsce w maju 2013 roku. W sierpniu 2014 roku na rynku pojawiły się odświeżone i ulepszone edycje gier Metro 2033 oraz Metro: Last Light z podtytułami Redux; wydano także Metro Redux, które łączy obie wyżej wymienione gry w jednym pudełku. Całość przygotowana została z myślą o PC oraz konsolach ósmej generacji. Na luty 2019 roku zapowiedziana została trzecia pełnoprawna odsłona cyklu, Metro Exodus. Podobnie jak i poprzednie części, trafi ona na komputery, PlayStation 4 i Xboksy One.

Fabuła cyklu Metro osadzona jest w postapokaliptycznym uniwersum, przedstawiającym wizję świata przyszłości 20 lat po wybuchu wojny nuklearnej. Akcja toczy się w tunelach metra zniszczonej Moskwy, gdzie część mieszkańców zdołała znaleźć schronienie. Dziesiątkowani atakami mutantów i podzieleni na wrogie frakcje ludzie starają się przetrwać. Głównym bohaterem jest Artyom, który próbuje przedrzeć się do legendarnej stacji Polis, by ostrzec tamtejszych mieszkańców przed niebezpieczeństwem. Co ciekawe, o ile Metro 2033 stanowi dosyć wierną adaptację powieści pod tym samym tytułem, o tyle sequel, Metro: Last Light, nie jest powiązany fabularnie z żadną książką z uniwersum Metro. W tej części również przejmujemy kontrolę nad Artyomem, który otrzymuje zadanie odegrania roli przynęty w zabójstwie Cienia. Operacja kończy się niepowodzeniem, na skutek czego bohater wyrusza w pościg za zbiegiem. W Metro Exodus Artyom wraz z grupką ocalałych opuszcza moskiewskie metro i udaje się na wschód w celu odnalezienia nowego domu.

Rozgrywka w grach z serii Metro łączy elementy gry akcji, skradanki oraz strzelanki w klimatach survival horroru. Gracz obserwuje wydarzenia z perspektywy pierwszej osoby (FPP), a do jego dyspozycji oddano szereg współczesnych i futurystycznych rodzajów uzbrojenia. O ile w pierwszych dwóch częściach akcja gry toczyła się głównie w tunelach moskiewskiego metra, o tyle w najnowszej odsłonie gracz ma okazję wyjść z nich już bez maski gazowej i zobaczyć rozmiar zniszczeń wywołanych wojną atomową. Lokacje są zdecydowanie większe, a nawet wielopoziomowe, natomiast rozgrywka mniej linowa od tej prezentowanej w poprzednich odsłonach cyklu. Kolejnym elementem wpływającym na nieliniowość gry są decyzje gracza, gdyż od nich zależą losy towarzyszy Artyoma. Deweloperzy zaimplementowali również cykl dnia i nocy oraz dynamicznie zmieniającą się pogodę. Kolejną nowość stanowi pociąg, pełniący rolę „mobilnej osady”, w której gracz może przemieszczać się między lokacjami, rozmawiać z towarzyszami oraz handlować.

Dużym atutem marki Metro jest wysokiej jakości oprawa wizualna, wykorzystująca możliwości nowoczesnego silnika 4A Engine (stworzonego przez Ołesia Szyszkowcowa i Ołeksandra Maksymczuka, programistów pracujących wcześniej nad X-Ray Engine dla serii S.T.A.L.K.E.R.).

Choć marki Metro nie można uznać za nieoczekiwany, przynoszący ogromne pieniądze sukces, to jednak z biegiem czasu seria zebrała wokół siebie rzeszę wiernych fanów, zwłaszcza w Europie.

Metro Exodus
Metro Exodus

Akcji 15 lutego 2019

Trzecia odsłona inspirowanego twórczością Dmitrija Głuchowskiego, popularnego cyklu FPS-ów, nad którym pieczę sprawuje studio 4A Games. Gracze po raz kolejny wcielają się w Artyoma przemierzającego Rosję, zniszczoną przez wojnę nuklearną ponad dwadzieścia lat temu. Metro Exodus jest rozwinięciem koncepcji zapoczątkowanych w poprzednikach – po raz kolejny w trakcie zabawy zajmujemy się głównie eksploracją (tym razem oprócz terenów miejskich i podziemnych tuneli do naszej dyspozycji oddano także rozległe, dzikie obszary), walką z napotkanymi przeciwnikami oraz skradaniem. To ostatnie jest o tyle ważne, że na naszej drodze stają nie tylko uzbrojeni ludzie, lecz również zmutowane istoty – o ile powalenie mniejszego adwersarza nie stanowi dla protagonisty większego problemu, o tyle pokonanie jednego z większych mutantów może nastręczyć mu niemałych trudności. Całość przyciąga uwagę za sprawą wysokiej jakości oprawy graficznej.

PCPS4XONE

Metro Redux
Metro Redux

Akcji 26 sierpnia 2014

Specjalna, odświeżona edycja dwóch popularnych strzelanin FPP: Metro 2033 i Metro: Last Light, przygotowana głównie z myślą o konsolach ósmej generacji. Akcja obu tytułów toczy się w ponurym uniwersum, wykreowanym przez młodego, rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, które dla potrzeb gry wideo zaadaptowało studio 4A Games. Fabuła serii Metro skupia się na postaci młodego chłopaka imieniem Artem i prezentuje postapokaliptyczną wizję świata, w której ludzkość walczy o przetrwanie po zagładzie atomowej. Akcja części pierwszej toczy się w tunelach moskiewskiego metra, stanowiących dla ocalałych schronienie przed niebezpiecznymi mutantami. W jej kontynuacji opuszczamy zaś podziemne tunele, by eksplorować bardziej otwarte przestrzenie zniszczonego świata. Usprawnienie mechaniki rozgrywki pozwoliło tu m.in. na wprowadzenie możliwości zabawy w trybie wieloosobowym. Obie gry są niemalże wierną kopią swoich pierwowzorów, a wprowadzone zmiany dotyczą zwłaszcza ich warstwy wizualnej.

PCPS4XONE

Metro: Last Light Redux
Metro: Last Light Redux

Akcji 26 sierpnia 2014

Odświeżona edycja drugiej odsłony strzelaniny FPP z elementami survival horroru, Metro: Last Light, przygotowana głównie z myślą o konsolach ósmej generacji. Akcja tytułu toczy się w ponurym uniwersum, wykreowanym przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, które dla potrzeb gry wideo zaadaptowało studio 4A Games. Druga część gry kontynuuje wątki zapoczątkowane w „jedynce”, zaś nasz bohater opuszcza tunele metra, by udać się na powierzchnię i powstrzymać konflikt ocalałych resztek ludzkości. Mechanika rozgrywki nie uległa zmianie, oferując zarówno sekwencje akcji, jak i sekcje skradankowe z możliwością cichej eliminacji wroga. Dzięki zwiększeniu rozmiarów lokacji, gra pozwala na większą swobodę i wybór jednej z kilku dróg do celu. Remake jest niemal wierną kopią pierwowzoru, a wprowadzone zmiany dotyczą zwłaszcza ulepszonej warstwy wizualnej. W grze zawarto wydane wcześniej oddzielnie dodatki DLC oraz wprowadzono dwa nowe tryby rozgrywki: Survival i Spartan.

PCPS4XONE

Metro 2033 Redux
Metro 2033 Redux

Akcji 26 sierpnia 2014

Odświeżona edycja popularnej strzelaniny FPP z elementami survival horroru, Metro 2033, przygotowana głównie z myślą o konsolach ósmej generacji. Akcja tytułu toczy się w ponurym uniwersum, wykreowanym przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, które dla potrzeb gry wideo zaadaptowało studio 4A Games. Fabuła serii Metro skupia się na postaci młodego chłopaka imieniem Artem i prezentuje postapokaliptyczną wizję świata, w której ludzkość walczy o przetrwanie po zagładzie atomowej. Życie toczy się w tunelach moskiewskiego metra, stanowiących dla ocalałych schronienie przed niebezpiecznymi mutantami. Gracz zostaje wysłany do centralnej części metra zwanej Polis, aby powiadomić mieszkańców o zbliżającym się niebezpieczeństwie i poprosić o wsparcie w walce z potworami. Remake jest niemal wierną kopią pierwowzoru, a wprowadzone zmiany dotyczą zwłaszcza ulepszonej warstwy wizualnej. Dodatkowo twórcy wprowadzili dwa nowe tryby rozgrywki: Survival i Spartan.

PCPS4XONE

Metro: Last Light
Metro: Last Light

Akcji 14 maja 2013

Utrzymana w konwencji postapokaliptycznego survival-horroru pierwszoosobowa strzelanka ukraińskiego studia 4A Games. Fabuła stanowi kontynuację gry Metro 2033 i luźno nawiązuje do motywów z twórczości literackiej Dimitrija Głuchowskiego. Akcja toczy się w świecie przyszłości zniszczonym przez nuklearną zagładę. Wybuch udało się przeżyć nielicznym mieszkańcom Moskwy, którzy znajdowali się w tamtejszym metrze. Podzieleni na kilka skonfliktowanych frakcji ludzie próbują odpierać ataki zmutowanych zwierząt. Gracz wciela się w rolę Artyoma, który usiłuje powstrzymać zbliżającą się wojnę pomiędzy ocalałymi. Rozgrywka łączy elementy dynamicznej, pierwszoosobowej strzelanki oraz skradanki. W stosunku do pierwszej części twórcy zadbali o znacznie większe lokacje i poprawili sztuczną inteligencję przeciwników. Zmiany objęły również autorski silnik 4A Engine, co przełożyło się na lepszej jakości oprawę wizualną.

PCX360PS3

Metro 2033
Metro 2033

Akcji 16 marca 2010

Osadzona w postapokaliptycznej rzeczywistości strzelanina FPS z elementami RPG i survival horroru, oparta na motywach bestsellerowej powieści Dmitrija Głuchowskiego. Za jej powstanie odpowiada debiutujące studio 4A Games, którego członkowie mają za sobą prace m.in. przy serii S.T.A.L.K.E.R. Akcja gry toczy się po katastrofie nuklearnej, w wyniku której zginęło niemal całe życie na ziemi, a środowisko naturalne uległo napromieniowaniu i biodegradacji. Jedyną ocalałą grupą ludzi jest kilkutysięczna społeczność, która znalazła schronienie w tunelach moskiewskiego metra. Gracz wciela się w jednego z młodych mieszkańców tuneli – Artema, którego zadaniem jest przedostać się do centralnej części metra, aby powiadomić mieszkańców o zagrożeniu ze strony zmutowanych potworów i poprosić ich o pomoc w walce. Podczas swej podróży stawi on czoła licznym niebezpieczeństwom, wykorzystując dostępny arsenał broni i preferowany przez siebie styl walki - otwarty bądź cichy.

PCX360PS3