Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Guitar Hero - seria gier

Seria gier rytmicznych, którą na przestrzeni lat zajmowały się różne studia deweloperskie. Oprócz zespołów Harmonix Music Systems i Neversoft Entertainment, w życiu marki brały udział między innymi takie ekipy, jak Vicarious Visions, Budcat Creations, czy FreeStyleGames. Wydawcą trzech pierwszych odsłon cyklu była firma RedOctane, natomiast wypuszczaniem kolejnych zajmował się branżowy gigant – Activision.

Rozgrywka w grach spod szyldu Guitar Hero polega na naciskaniu w rytm muzyki właściwych przycisków. Początkowo twórcy serii wykorzystywali w niej głównie covery popularnych piosenek, jednak w miarę rozwoju cyklu zaczęły pojawiać się w nim w pełni licencjonowane, oryginalne utwory. Ponadto z czasem zaczęto udostępniać graczom możliwość pobierania dodatkowych hitów w formie płatnych DLC. Na przestrzeni lat w serii Guitar Hero można było usłyszeć między innymi piosenki takich gwiazd, jak Jimi Hendrix, Red Hot Chili Peppers, Megadeth, Nirvana, Black Sabbath, Aerosmith, Guns N’ Roses, The Rolling Stones, 30 Seconds To Mars, Linkin Park czy Metallica.

Pierwsza część serii, czyli Guitar Hero, zadebiutowała w 2005 roku na konsoli PlayStation 2. Produkcja, będąca owocem współpracy studia Harmonix Music Systems oraz firmy RedOctane, była sprzedawana w zestawie ze specjalnym kontrolerem w kształcie gitary. Tytuł odniósł sukces artystyczny oraz komercyjny, toteż rok później doczekał się kontynuacji, czyli wydanej na PlayStation 2 gry Guitar Hero II, która w 2007 roku trafiła także na konsolę Xbox 360. Idąc za ciosem, w tym samym roku deweloper i wydawca oddali w ręce graczy trzecią odsłonę cyklu, czyli Guitar Hero III: Legends of Rock, która pojawiła się na wszystkich najważniejszych platformach (w tym na komputerach osobistych) i odniosła spektakularny sukces komercyjny; dość powiedzieć, że była pierwszą grą wideo w historii, która wygenerowała przychody ze sprzedaży przekraczające kwotę miliarda dolarów.

Po przejęciu firmy RedOctane przez Activision, a studia Harmonix – przez MTV Games, pieczę nad marką przejęło studio Neversoft Entertainment, wcześniej znane przede wszystkim dzięki serii Tony Hawk. Na owoc pracy nowego zespołu nie trzeba było długo czekać, bo już w 2008 roku na konsolach (a w 2009 roku na komputerach osobistych) pojawiła się gra Guitar Hero: World Tour. Tym razem gracze mogli wcielić się nie tylko w gitarzystów, lecz również w perkusistów lub wokalistów. Pełnoprawna piąta odsłona cyklu, czyli Guitar Hero 5, zadebiutowała na konsolach w 2009 roku. Warto zauważyć, że na 2009 roku przypadł szczyt popularności omawianej marki; firma Activision przekonywała wówczas, że zajmowała ona trzecie miejsce na liście największych marek wśród gier wideo, plasując się za seriami Super Mario oraz Madden NFL. Szósta część serii, czyli Guitar Hero: Warriors of Rock, pojawiła się natomiast w 2010 roku. Pomimo licznych sukcesów, na przestrzeni lat popularność serii (a zarazem całego gatunku) zaczęła słabnąć, toteż po premierze ostatniej z wymienionych pozycji firma Activision podjęła decyzję o odłożeniu opisywanego cyklu na półkę. W 2015 roku wydawca postanowił raz jeszcze spróbować podbić rynek, wypuszczając reboot serii, czyli grę Guitar Hero Live, opracowaną przez studio FreeStyleGames. Tytuł nie sprostał jednak oczekiwaniom, toteż niedługo później odpowiedzialny za niego zespół został sprzedany firmie Ubisoft, a wsparcie dla samej gry dobiegło końca.

Na przestrzeni lat seria Guitar Hero doczekała się szeregu pobocznych odsłon, jak skupione na poszczególnych zespołach Guitar Hero: Aerosmith (2008), Guitar Hero: Metallica (2009) i Guitar Hero: Van Halen (2009), a także gry Guitar Hero Encore: Rocks the 80s (2007), Guitar Hero: Smash Hits (2009). Ponadto marka otrzymała spin-offy, w postaci gry Band Hero (2009) czy serii DJ Hero (2009-2010). Oprócz tego do sprzedaży trafiły gry Guitar Hero, przeznaczone na konsole przenośne oraz urządzenia mobilne.

Guitar Hero Live
Guitar Hero Live

Zręcznościowe 20 października 2015

Kolejna pełnoprawna odsłona bestsellerowej serii gier muzycznych, zapoczątkowanej w 2005 roku przez studio Harmonix, rozwijające obecnie bliźniaczy cykl Rock Band. Nad powracającą po kilku latach nieobecności serią pieczę przejęło studio FreeStyle Games, mające na swoim koncie m.in. dwie części cyklu DJ Hero. Ogólne założenia rozgrywki nie zmieniły się znacząco, jednak tym razem cała akcja obserwowana jest z oczu gitarzysty, a kreskówkowe postaci muzyków i publiczności zastąpione zostały żywymi muzykami, co daje wrażenie uczestnictwa w prawdziwym koncercie. Guitar Hero Live współpracuje z nową wersją wirtualnej gitary, posiadającej 6 przycisków, umieszczonych dla odmiany w 2 rzędach i dzięki temu lepiej imitującej grę na prawdziwym instrumencie. Tytuł posiada tradycyjnie możliwość dostosowania stopnia trudności do umiejętności graczy. Niestety, w porównaniu do konkurencyjnego Rock Band 4, gra nie jest kompatybilna z utworami zakupionymi na potrzeby poprzednich odsłon serii.

PS4XONEX360PS3iOSWiiU

Guitar Hero: Warriors of Rock
Guitar Hero: Warriors of Rock

Towarzyskie 28 września 2010

Kolejna gra muzyczna z niezwykle popularnej serii, tym razem z rekordowo dużą playlistą i nowymi trybami rozgrywki. Poza masą debiutujących w tym cyklu tworów autorzy przygotowali też tryb fabularny opowiadający o losach ośmiu wojowników rocka muszących zmierzyć się ze złą bestią.

X360PS3Wii

Guitar Hero: Van Halen
Guitar Hero: Van Halen

Towarzyskie 22 grudnia 2009

Jeden z licznych tytułów tworzących markę Guitar Hero. Dzięki zamieszczonym na płycie utworom każdy gracz poczuje się jak członek hard-rockowego zespołu Van Halen.

X360PS3PS2Wii

Guitar Hero 5
Guitar Hero 5

Towarzyskie 1 września 2009

Guitar Hero 5 to kolejna odsłona uwielbianej przez wszystkich pozycji muzycznej. Tym razem Neversoft zupełnie przemodelował grę, co zapewnia całkiem świeże podejście do gitarowego tematu.

X360PS3PS2Wii

Guitar Hero: Greatest Hits
Guitar Hero: Greatest Hits

Towarzyskie 16 czerwca 2009

Guitar Hero: Smash Hits jest kolejnym tytułem z popularnego cyklu gier muzycznych, który zadebiutował w 2005 roku na konsoli PlayStation 2.

X360PS3PS2Wii

Guitar Hero On Tour: Modern Hits
Guitar Hero On Tour: Modern Hits

Towarzyskie 9 czerwca 2009

Trzecia gra z popularnej serii, przeznaczona wyłącznie dla konsoli Nintendo DS. Zabawa jak zwykle polega na imitowaniu gry na gitarze w różnych słynnych kawałkach muzycznych.

NDS

Guitar Hero: Metallica
Guitar Hero: Metallica

Towarzyskie 29 marca 2009

Kolejna gra z niezwykle popularnej serii Guitar Hero. Tym razem poświęcona metalowej legendzie, amerykańskiemu zespołowi Metallica. Gracz wciela się w rolę członka raczkującego zespołu, którego największym marzeniem jest występowaniem przed swoim muzycznym idolem, czyli właśnie Metallicą.

X360PS3PS2Wii

Guitar Hero: On Tour Decades
Guitar Hero: On Tour Decades

Towarzyskie 14 listopada 2008

Guitar Hero: On Tour Decades to kolejna gra muzyczna z popularnej serii. Skierowana jest do wszystkich miłośników rocka, którzy chcą poczuć się jak prawdziwa gwiazda.

NDS

Guitar Hero: World Tour
Guitar Hero: World Tour

Towarzyskie 26 października 2008

Gra muzyczna należąca do popularnej serii Guitar Hero. Pozwala na wcielenie się w gitarzystę, perkusistę lub wokalistę zespołu. Dla każdej z tych ról przygotowano oddzielny kontroler. Nowością jest także możliwość tworzenia własnych utworów i modyfikowania cudzych.

PCX360PS3PS2Wii

Guitar Hero: Aerosmith
Guitar Hero: Aerosmith

Towarzyskie 24 czerwca 2008

Guitar Hero: Aerosmith to kolejna gra z bestsellerowej serii, łączącej muzykę z elementami zręcznościowymi. Dokładnie tak jak sugeruje nazwa, aplikacja koncentruje się przede wszystkim na twórczości rockowego zespołu Aerosmith.

PCX360PS3PS2Wii

Guitar Hero: On Tour
Guitar Hero: On Tour

Towarzyskie 22 czerwca 2008

Guitar Hero: On Tour to pierwsza odsłona niesamowicie popularnej serii, która trafiła na przenośną konsolkę. Program, sprzedawany ze specjalną nakładką na konsolę, pozwala nam doświadczyć przyjemności, jaką daje wcielenie się w sławnego gitarzystę.

NDS

Guitar Hero III: Legends of Rock
Guitar Hero III: Legends of Rock

Towarzyskie 28 października 2007

Guitar Hero III: Legends of Rock to już trzecia (a pierwsza na PC) część słynnej serii gier muzycznych, które wcześniej święciły triumfy wyłącznie na konsolach. Dzięki firmie Aspyr Media, która przygotowała konwersję na komputery, teraz także użytkownicy blaszaków mogą spróbować swoich sił w starciu z gitarą i kolejnymi rockowymi utworami.

PCX360PS3PS2Wii

Guitar Hero Encore: Rocks the 80s
Guitar Hero Encore: Rocks the 80s

Towarzyskie 17 lipca 2007

Guitar Hero: Rocks the 80s to kolejna edycja szalenie popularnego produktu, jakim okazał się Guitar Hero. Proste zasady i potężna dawka muzyki przyciągnęły do konsol mnóstwo graczy, pozwalając im choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwe gwiazdy rocka.

PS2

Guitar Hero II
Guitar Hero II

Towarzyskie 7 listopada 2006

Druga część bestsellerowej serii gier muzycznych, w których za pomocą kontrolera przypominającego prawdziwą gitarę odgrywamy dziesiątki rockowych i metalowych hitów.

X360PS2

Guitar Hero
Guitar Hero

Towarzyskie 7 listopada 2005

Guitar Hero to reprezentant gatunku gier muzycznych, w których zadaniem gracza jest przyciskanie poszczególnych guzików w odpowiednim momencie.

PS2