Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Frozenbyte

Firma producent wydawca

Niezależne fińskie studio deweloperskie z siedzibą w Helsinkach, tworzące gry przeznaczone na komputery osobiste, konsole i urządzenia mobilne. Zespół jest znany przede wszystkim dzięki serii Trine, której trzy pierwsze części trafiły w ręce ponad ośmiu milionów graczy.

Historia

Skromne początki

Studio Frozenbyte zostało założone w 2001 roku. Dopiero po czterech latach zespół wydał swoje debiutanckie dzieło. Mowa o strzelance Shadowgrounds, która w 2005 roku trafiła na komputery osobiste. Produkcja przypadła graczom do gustu, dzięki czemu rok później doczekała się kontynuacji o podtytule Survivor. Na prawdziwy sukces Frozenbyte musiało jednak poczekać jeszcze dwa lata.

Wielki sukces

W 2009 roku zadebiutowało bowiem trzecie dzieło studia, czyli gra platformowo-logiczna zatytułowana Trine. Tytuł spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem zarówno ze strony graczy, jak i recenzentów, co sprawiło, że po kolejnych dwóch latach doczekał się kontynuacji. Trine 2 zadebiutowało na pecetach, PlayStation 3 oraz Xboksie 360, a z czasem ukazało się również na Nintendo Wii U i PlayStation 4.

W 2014 roku Finowie dokonali swoistego „skoku w bok”, przygotowując przeznaczoną na urządzenia mobilne platformówkę Splot, z kolei rok później postanowili zrewolucjonizować serię Trine i przenieść ją w trójwymiarowe środowisko. Trine 3: The Artifacts of Power nie odniosło sukcesu artystycznego ani komercyjnego, przez co Frozenbyte postanowiło przez jakiś czas skupić się na pracy przy zupełnie nowych projektach.

Pierwsze problemy

Mimo podjętych starań, ani wydane w 2016 roku Shadwen (skradanka, w której czas biegł jedynie wówczas, kiedy bohaterka znajdowała się w ruchu), ani debiutujące rok później Has-Been Heroes (produkcja typu roguelike, pozwalająca graczom wcielić się w podstarzałych herosów), ani też Nine Parchments z 2018 roku (multiplayerowa gra akcji) nie zdołało przebić, ani nawet powtórzyć sukcesu serii Trine. Dość powiedzieć, że trzy pierwsze jej odsłony osiągnęły wynik ośmiu milionów sprzedanych egzemplarzy.

W październiku 2018 roku świat po raz pierwszy usłyszał o Trine 4, na który to projekt Frozenbyte otrzymało dofinansowanie od Komisji Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa.


Plany wydawnicze na przyszłość

Starbase2023