Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 października 2019, 17:07

Recenzje Trine 4 - powrót do korzeni był strzałem w dziesiątkę

W sieci pojawiły się recenzje gry Trine 4: The Nightmare Prince. Krytycy zgodnie twierdzą, że studiu Frozenbyte udało się powrócić do formy i otrzymaliśmy godną kontynuację cyklu.

Trine 4 trafiło już do recenzentów. - Recenzje Trine 4 - powrót do korzeni był strzałem w dziesiątkę - wiadomość - 2019-10-07
Trine 4 trafiło już do recenzentów.

Jutro, po ponad czterech latach oczekiwania, doczekamy się premiery nowej odsłony serii Trine. Nim jednak sami sprawdzimy kolejne dzieło studia Frozenbyte, możemy dowiedzieć się, jak wypada produkcja na tle poprzedników. Z pomocą przychodzą tu recenzje Trine 4: The Nightmare Prince, publikowane w kolejnych serwisach branżowych. Jeśli więc zastanawialiście się nad sprawdzeniem gry, zachęcamy do lektury poniższego tekstu.

Wybrane recenzje gry:

 • Cultured Vultures – 9/10
 • Gaming Trend 9/10
 • IGN – 8,5/10
 • Wccftech – 8,5/10
 • Spaziogames – 8,3/10
 • Dualshockers – 8/10
 • Hardcore Gamer 4/5
 • Gameblog.fr – 8/10
 • God is a Geek – 8/10
 • IGN Spain – 8/10
 • TechRaptor – 8/10
 • PC Gamer – 73/100
 • Destructoid 7/10
 • Screen Rant – 3,5/5
 • TheSixthAxis – 7/10
 • COGConnected – 60/100

Na długo przed premierą Trine 4 twórcy obiecali, że gra odetnie się od nieudanych pomysłów trójki i powróci do korzeni serii. Potwierdzają to dotychczasowe pozytywne recenzje gry. The Nightmare Prince to godna kontynuacja Trine oraz Trine 2, która nawet u osób nieznających cyklu potrafi wzbudzić uczucie nostalgii (vide Destructoid). Fani otrzymali w zasadzie wszystko, za co pokochali markę: platformowo-logiczną rozgrywkę w 2,5D z trojgiem zróżnicowanych i sympatycznych bohaterów oraz zagadkami do rozwiązania na wiele sposobów. Nie zawodzi też oprawa audiowizualna, nawet jeśli – jak chcą niektórzy – baśniowa atmosfera nie do końca pasuje do świata urzeczywistnionych koszmarów. Na plus zaliczono także tryb kooperacji, pozwalający na zabawę w maksymalnie czteroosobowym gronie. Krytycy pochwalili zwłaszcza system dostosowujący łamigłówki do tego, w ile osób oraz jakimi postaciami gramy.

Nowa przygoda Amadeusa, Zoyi i Pontiusa nie przynosi wstydu twórcom. - Recenzje Trine 4 - powrót do korzeni był strzałem w dziesiątkę - wiadomość - 2019-10-07
Nowa przygoda Amadeusa, Zoyi i Pontiusa nie przynosi wstydu twórcom.

Jest jednak powód, dla którego niewielu recenzentów wystawiło notę powyżej 8/10. Trine 4: The Nightmare Prince to typowa „bezpieczna kontynuacja”, niewiele różniąca się od poprzedników. Owszem, da się znaleźć pewne nowości w zagadkach czy wspomnianym trybie kooperacji, ale są to jedynie drobnostki. Nie jest to zaskoczeniem, zważywszy na przyjęcie poważnych zmian w Trine 3, i fani zapewne nie będą narzekać na brak rewolucji. Jednak oznacza to, że czwórka nie poprawia pewnych mankamentów serii. Do tych należy zaliczyć zagadki. Choć ogólnie wypadają one solidnie, większość z nich nie oferuje większego wyzwania. Nie byłby to może istotny problem, gdyby nie ich małe zróżnicowanie, przez co o wiele za często widzimy te same łamigłówki. Nie pokuszono się też o urozmaicenie walki, która pozostaje najsłabszym elementem produkcji. Nie da się również ukryć, że Trine 4 nie oferuje większego wyzwania, co być może wpisuje się w bajkowy urok, ale może zniechęcić niektórych graczy.

Czwarta odsłona serii Trine to nie rewolucja, ale umówmy się – dokładnie na to liczyli fani. - Recenzje Trine 4 - powrót do korzeni był strzałem w dziesiątkę - wiadomość - 2019-10-07
Czwarta odsłona serii Trine to nie rewolucja, ale umówmy się – dokładnie na to liczyli fani.

Mimo to nawet najwięksi krytycy przyznają, że Trine 4: The Nightmare Prince to solidna czy nawet bardzo dobra produkcja. Po zawodzie, jakim było Artifacts of Power, fani otrzymali niemalże wymarzoną kontynuację serii: piękną i pełną uroku, za który wielu pokochało dwie pierwsze odsłony cyklu. Opinie te będziecie mogli potwierdzić już jutro, kiedy to gra ukaże się na komputerach osobistych oraz konsolach Xbox One, Nintendo Switch i PlayStation 4. Przypomnijmy też, że tego samego dnia zadebiutuje Trine: Ultimate Collection, czyli zbiorcze wydanie wszystkich gier z serii Trine.