Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Trine - seria gier

Osadzona w realiach fantasy seria side-scrollowanych platformówek z elementami gry logicznej przygodówki. Marka wykreowana została przez fińskie studio Frozenbyte, znane chociażby z serii Shadowgrounds.

Początki serii Trine sięgają 2009 roku. Pierwsza odsłona cyklu, której głównym projektantem był Kim Juntunen, ukazała się w wersji na komputery PC oraz konsolę PlayStation 3. Tytuł spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno wśród graczy jak i krytyków (średnia ocen w serwisie metacriti.com przekraczała 80/100), a przez wielu fachowców uznany został za jedną z największych niespodzianek roku. Na kontynuację fani musieli czekać dwa lata. Gra Trine 2 wydana została w 2011 roku w wersji na komputery PC oraz konsole PlayStation 3 i Xbox 360. W kolejnym roku deweloperzy pokusili się o dodatek – Trine 2: Goblin Menace oraz edycję specjalną – Trine 2: Director's Cut przeznaczoną na konsolę Wii U. Gra doczekała się również portu na PlayStation 4 w formie rozszerzonej edycji Trine 2: Complete Story.

Akcja gier z cyklu Trine toczy się w fantastycznej krainie, której zagraża niebezpieczeństwo. Trójka bohaterów: mag złodziejka Zoy'a, rycerz Pontius oraz mag Amadeus dzięki magicznemu artefaktowi – Trójni jednoczy siły, by stawić czoła złu.

Rozgrywka łączy elementy side-scrollowanej platformówki, przygodówki oraz gry logicznej. Bohaterowie muszą pokonać kolejne poziomy przeskakując pomiędzy platformami, walcząc z wrogami i unikając pułapek. Podczas zabawy duże znaczenie ma umiejętność wykorzystania indywidualnych atutów każdego z herosów, a także podstawowych praw fizyki, jakie zaimplementowane zostały w grze.

Zarówno Trine jak i Trine 2 oferują opcje gry solowej lub w kooperacji z innymi graczami. Tryb wieloosobowy pozwala na zabawę dla maksymalnie trzech osób na wspólnym ekranie lub za pośrednictwem sieci Internet.

Od samego początku niewątpliwym atutem serii Trine jest wysokiej jakości oprawa audiowizualna. Twórcy zdecydowali się połączyć trójwymiarową grafikę z charakterystycznym dla platformówek 2D bocznym ujęciem kamery. Uwagę zwraca także klimatyczna ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Ariego Pulkkinena.

Trine 4: The Nightmare Prince
Trine 4: The Nightmare Prince

Zręcznościowe 8 października 2019

Czwarta część popularnej serii gier logiczno-platformowych. Tym razem znani z wcześniejszych odsłon cyklu Amadeus, Zoya i Pontius muszą odnaleźć księcia Seliusa, nim przenikające do prawdziwego świata monstra z jego koszmarów zdołają obrócić go w perzynę. Ze swoją barwną grafiką wykonaną w technice 2.5D Trine 4: The Nightmare Prince stanowi powrót do korzeni cyklu.

PCPS4XONESwitch

Trine: Ultimate Collection
Trine: Ultimate Collection

Zręcznościowe 8 października 2019

Zestaw składający się z czterech części serii gier platformowo-logicznych pod tytułem Trine. W Trine: Ultimate Collection przejmujemy kontrolę nad trójką bohaterów, którzy muszą stawiać czoła niebezpieczeństwom czyhającym na baśniową krainę. Grać można zarówno w pojedynkę, jak i w ramach multiplayerowej kooperacji.

PCPS4XONESwitch

Nine Parchments
Nine Parchments

Akcji 5 grudnia 2017

Poboczna odsłona serii Trine, zrealizowana w formie kooperacyjnej gry akcji z widokiem izometrycznym. Fabuła Nine Parchments osadzona została w baśniowej krainie fantasy i opowiada o przygodach młodych adeptów magii. Zamiast spędzać długie lata na nauce w Astralnej Akademii, ruszają na wyprawę w celu odnalezienia tytułowych dziewięciu pergaminów, które według legend zapewniają swoim posiadaczom wielką moc. Cała gra pełna jest czarnego humoru. Bohaterowie stopniowo uczą się coraz potężniejszych zaklęć, ale ponieważ nie przywiązują zbytniej wagi do zasad bezpieczeństwa, ich działania często mają opłakane konsekwencje dla osób postronnych. Sama rozgrywka przypomina strzelanki. Wydarzenia obserwujemy w rzucie izometrycznym, a zabawa sprowadza się głównie do eliminowania hord wrogów za pomocą zaklęć. Gra oferuje rozbudowany system magiczny oparty na pięciu żywiołach: ognia, lodu, elektryczności, życia i śmierci. Pozwala on na tworzenie oryginalnych kombinacji zaklęć. Nine Parchments zaprojektowano głównie z myślą o trybie współpracy dla czterech osób.

PCPS4XONESwitch

Trine 3: The Artifacts of Power
Trine 3: The Artifacts of Power

Zręcznościowe 20 sierpnia 2015

Trine 3: The Artifacts of Power to trzecia część bestsellerowej serii osadzonych w realiach fantasy platformówek studia Frozenbyte. Śledzimy w niej dalsze losy maga Amadeusa, rycerza Pontiusa i złodziejki Zoyi. Znudzeni życiem bohaterów, postanawiają zwrócić swe niezwykłe zdolności tytułowemu artefaktowi o nazwie Trine. Coś jednak idzie nie tak i moce bohaterów zostają poplątane, co przyczynia się do całej masy niepożądanych wydarzeń. Trójka przyjaciół wyrusza w kolejną podróż z zamiarem naprawienia nieopatrznie wyrządzonych szkód. Podobnie jak w poprzednich odsłonach cyklu, w kolejnych etapach gry korzystamy z unikalnych umiejętności poszczególnych bohaterów, pokonując liczne przeszkody i pułapki, walcząc z napotkanymi wrogami oraz rozwiązując proste zagadki logiczne. W odróżnieniu od poprzednich odsłon cyklu, Trine 3 odznacza się w pełni trójwymiarową oprawą graficzną, która przekłada się na nieco inną mechanikę rozgrywki.

PCPS4XONESwitch

Trine 2: Complete Story
Trine 2: Complete Story

Zręcznościowe 7 grudnia 2011

Kontynuacja gry logiczno-platformowej studia Frozenbyte, której akcję osadzono w barwnym, bajkowym świecie fantasy. W Trine 2 ponownie splatają się losy maga Amadeusa, złodziejki Zoyi oraz rycerza Pontiusa, których połączył tajemniczy artefakt o nazwie Trine. Tym razem trójka bohaterów trafia do baśniowej krainy zamieszkanej przez gobliny, a ich zadaniem jest odkrycie skrywanej przez nie tajemnicy i zapobieżenie zagrożeniu ze strony złośliwych stworów. Podobnie jak w wypadku pierwowzoru, rozgrywka zrealizowana została w dwóch wymiarach, a zabawa sprowadza się zarówno do elementów zręcznościowych (jak skakanie po platformach i walka), jak i rozwiązywania zróżnicowanych łamigłówek logicznych. Nasi bohaterowie zyskali jednak kilka zupełnie nowych umiejętności, a dodatkowo podczas rozgrywki mają oni możliwość zbierania specjalnych butelek z doświadczeniem i odnajdywania ukrytych skarbów. Nowością jest też opcja zabawy kooperacyjnej za pośrednictwem sieci.

PCPS4XONESwitchX360PS3ANDWiiU

Trine: Enchanted Edition
Trine: Enchanted Edition

Zręcznościowe 2 lipca 2009

Osadzona w barwnym świecie fantasy gra przygodowo-platformowa z elementami logicznymi, za której powstanie odpowiada fińskie studio Frozenbyte, znane wcześniej za sprawą serii izometrycznych strzelanek Shadowgrounds. W grze przejmujemy kontrolę nad trójką bohaterów: magiem, złodziejką oraz rycerzem, którzy muszą uratować zagrożone przez nieumarłych królestwo, wykorzystując moc tajemniczego narzędzia o nazwie Trine. Mechanika rozgrywki czerpie z klasycznych platformówek, a podczas zabawy zajmujemy się eksploracją kolejnych poziomów, unikaniem pułapek, rozwiązywaniem zagadek oraz walką z napotkanymi przeciwnikami. Możemy też dowolnie przełączać się między postaciami, z których każda odznacza się swoimi unikalnymi zdolnościami: mag może za pomocą czarów tworzyć rozmaite przedmioty, złodziejka specjalizuje się w działaniu z dystansu, zaś rycerz dysponuje potężną siłą fizyczną. Pod względem wizualnym gra odznacza się mocno bajkowym klimatem oraz niezwykle soczystą paletą kolorów.

PCPS4XONESwitchX360PS3WiiU