Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Trine - seria gier

Osadzona w uniwersum fantasy seria side-scrollowych platformówek z elementami gier logicznych i przygodowych. Marka Trine została wykreowana przez fińskie studio Frozenbyte, które wcześniej opracowało strzelankę pod tytułem Shadowgrounds.

Pierwsza odsłona cyklu, zatytułowana Trine, zadebiutowała w 2009 roku na komputerach osobistych i PlayStation 3. Pozycja spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem zarówno wśród graczy, jak i krytyków (według serwisu Metacritic średnia ocen wystawionych jej przez branżowe media przekraczała 80/100), a przez wielu fachowców została uznana za jedną z największych niespodzianek roku. Z czasem omawiana pozycja trafiła również na inne platformy. Na jej kontynuację fani musieli zaczekać do 2011 roku. Gra Trine 2 pojawiła się najpierw na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 3 i Xbox 360, a później zawitała na inne platformy. Dodatkowo w kolejnym roku deweloperzy pokusili się o dodatek, czyli Trine 2: Goblin Menace. W 2015 roku na komputerach osobistych i PlayStation 4 (a następnie także na Nintendo Switch oraz Xboksie One) pojawiła się trzecia odsłona cyklu, czyli Trine 3: The Artifacts of Power. Tytuł wprowadził nowość w postaci elementów platformówki 3D, jednak doczekał się chłodniejszego przyjęcia niż jego poprzednicy. W 2017 roku na sklepowych półkach wylądował spin-off opisywanej serii, czyli izometryczna gra akcji pod tytułem Nine Parchments. Na pełnoprawną czwartą odsłonę cyklu gracze musieli zaczekać aż do 2019 roku, kiedy to na komputerach osobistych i konsolach dziewiątej generacji zadebiutowała gra Trine 4: The Nightmare Prince. Produkcja przywróciła serii dawny blask, a w 2020 roku doczekała się rozszerzenia zatytułowanego Trine 4: Melody of Mystery. Ponadto w 2019 roku zadebiutowała kompilacja Trine: Ultimate Collection, zawierająca wszystkie dotychczas wydane odsłony cyklu. Piątą część serii, czyli Trine 5: A Clockwork Conspiracy, oddano w ręce graczy w 2023 roku.

Akcja gier spod szyldu Trine toczy się w fantastycznej krainie, mierzącej się z rozmaitymi niebezpieczeństwami. Trójka bohaterów, czyli złodziejka Zoya, rycerz Pontius oraz mag Amadeus, których losy splata ze sobą tytułowy magiczny artefakt zwany Trójnią, jednoczy siły, by wspólnie stawić czoła złu.

W grach spod szyldu Trine akcję oglądamy z boku. W trakcie zabawy przemierzamy barwne i różnorodne poziomy, skacząc po platformach, walcząc z przeciwnikami oraz rozwiązując różnorodne zagadki środowiskowe. Podczas rozgrywki możemy swobodnie przełączać się pomiędzy bohaterami, co pozwala żonglować ich umiejętnościami oraz wykorzystywać ich mocne strony. Podczas gdy Pontius najlepiej radzi sobie na polu walki, Amadeus potrafi unosić przedmioty i tworzyć magiczne skrzynie oraz kładki, natomiast Zoya może pochwalić się zwinnością nieosiągalną dla pozostałych.

Produkcje spody szyldu Trine pozwalają zarówno na zabawę w pojedynkę, jak i na rozgrywkę w trybie współpracy. Z innymi graczami można bawić się na wspólnym ekranie lub przez Internet.

Od początku niewątpliwym atutem serii Trine jest wysokiej jakości oprawa graficzna. Twórcy zdecydowali się na połączenie trójwymiarowych elementów z charakterystycznym dla platformówek 2D bocznym ujęciem kamery, a całość utrzymano w barwnej, kreskówkowej stylistyce przyjemnej dla oka. Uwagę zwraca także klimatyczna, wpadająca w ucho muzyka.

Trine 5: A Clockwork Conspiracy
Trine 5: A Clockwork Conspiracy

Zręcznościowe 31 sierpnia 2023

Kolejna odsłona zręcznościowego cyklu utrzymanego w baśniowej stylistyce. W Trine 5: A Clockwork Conspiracy rycerz Pontius, czarodziej Amadeus oraz złodziejka Zoya próbują powstrzymać mechaniczną armię przed wprowadzeniem nowych rządów w królestwie.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Trine 4: The Nightmare Prince
Trine 4: The Nightmare Prince

Zręcznościowe 8 października 2019

Czwarta część popularnej serii gier logiczno-platformowych. Tym razem znani z wcześniejszych odsłon cyklu Amadeus, Zoya i Pontius muszą odnaleźć księcia Seliusa, nim przenikające do prawdziwego świata monstra z jego koszmarów zdołają obrócić go w perzynę. Ze swoją barwną grafiką wykonaną w technice 2.5D Trine 4: The Nightmare Prince stanowi powrót do korzeni cyklu.

PCPS4XONESwitch

Trine: Ultimate Collection
Trine: Ultimate Collection

Zręcznościowe 8 października 2019

Zestaw składający się z czterech części serii gier platformowo-logicznych pod tytułem Trine. W Trine: Ultimate Collection przejmujemy kontrolę nad trójką bohaterów, którzy muszą stawiać czoła niebezpieczeństwom czyhającym na baśniową krainę. Grać można zarówno w pojedynkę, jak i w ramach multiplayerowej kooperacji.

PCPS4XONESwitch

Nine Parchments
Nine Parchments

Akcji 5 grudnia 2017

Poboczna odsłona serii Trine, zrealizowana w formie kooperacyjnej gry akcji z widokiem izometrycznym. Fabuła Nine Parchments osadzona została w baśniowej krainie fantasy i opowiada o przygodach młodych adeptów magii. Zamiast spędzać długie lata na nauce w Astralnej Akademii, ruszają na wyprawę w celu odnalezienia tytułowych dziewięciu pergaminów, które według legend zapewniają swoim posiadaczom wielką moc. Cała gra pełna jest czarnego humoru. Bohaterowie stopniowo uczą się coraz potężniejszych zaklęć, ale ponieważ nie przywiązują zbytniej wagi do zasad bezpieczeństwa, ich działania często mają opłakane konsekwencje dla osób postronnych. Sama rozgrywka przypomina strzelanki. Wydarzenia obserwujemy w rzucie izometrycznym, a zabawa sprowadza się głównie do eliminowania hord wrogów za pomocą zaklęć. Gra oferuje rozbudowany system magiczny oparty na pięciu żywiołach: ognia, lodu, elektryczności, życia i śmierci. Pozwala on na tworzenie oryginalnych kombinacji zaklęć. Nine Parchments zaprojektowano głównie z myślą o trybie współpracy dla czterech osób.

PCPS4XONESwitch

Trine 3: The Artifacts of Power
Trine 3: The Artifacts of Power

Zręcznościowe 20 sierpnia 2015

Trine 3: The Artifacts of Power to trzecia część bestsellerowej serii osadzonych w realiach fantasy platformówek studia Frozenbyte. Śledzimy w niej dalsze losy maga Amadeusa, rycerza Pontiusa i złodziejki Zoyi. Znudzeni życiem bohaterów, postanawiają zwrócić swe niezwykłe zdolności tytułowemu artefaktowi o nazwie Trine. Coś jednak idzie nie tak i moce bohaterów zostają poplątane, co przyczynia się do całej masy niepożądanych wydarzeń. Trójka przyjaciół wyrusza w kolejną podróż z zamiarem naprawienia nieopatrznie wyrządzonych szkód. Podobnie jak w poprzednich odsłonach cyklu, w kolejnych etapach gry korzystamy z unikalnych umiejętności poszczególnych bohaterów, pokonując liczne przeszkody i pułapki, walcząc z napotkanymi wrogami oraz rozwiązując proste zagadki logiczne. W odróżnieniu od poprzednich odsłon cyklu, Trine 3 odznacza się w pełni trójwymiarową oprawą graficzną, która przekłada się na nieco inną mechanikę rozgrywki.

PCPS4XONESwitch

Trine 2: Complete Story
Trine 2: Complete Story

Zręcznościowe 7 grudnia 2011

Kontynuacja gry logiczno-platformowej studia Frozenbyte, której akcję osadzono w barwnym, bajkowym świecie fantasy. W Trine 2 ponownie splatają się losy maga Amadeusa, złodziejki Zoyi oraz rycerza Pontiusa, których połączył tajemniczy artefakt o nazwie Trine. Tym razem trójka bohaterów trafia do baśniowej krainy zamieszkanej przez gobliny, a ich zadaniem jest odkrycie skrywanej przez nie tajemnicy i zapobieżenie zagrożeniu ze strony złośliwych stworów. Podobnie jak w wypadku pierwowzoru, rozgrywka zrealizowana została w dwóch wymiarach, a zabawa sprowadza się zarówno do elementów zręcznościowych (jak skakanie po platformach i walka), jak i rozwiązywania zróżnicowanych łamigłówek logicznych. Nasi bohaterowie zyskali jednak kilka zupełnie nowych umiejętności, a dodatkowo podczas rozgrywki mają oni możliwość zbierania specjalnych butelek z doświadczeniem i odnajdywania ukrytych skarbów. Nowością jest też opcja zabawy kooperacyjnej za pośrednictwem sieci.

PCPS4XONESwitchX360PS3ANDWiiU

Trine: Enchanted Edition
Trine: Enchanted Edition

Zręcznościowe 2 lipca 2009

Osadzona w barwnym świecie fantasy gra przygodowo-platformowa z elementami logicznymi, za której powstanie odpowiada fińskie studio Frozenbyte, znane wcześniej za sprawą serii izometrycznych strzelanek Shadowgrounds. W grze przejmujemy kontrolę nad trójką bohaterów: magiem, złodziejką oraz rycerzem, którzy muszą uratować zagrożone przez nieumarłych królestwo, wykorzystując moc tajemniczego narzędzia o nazwie Trine. Mechanika rozgrywki czerpie z klasycznych platformówek, a podczas zabawy zajmujemy się eksploracją kolejnych poziomów, unikaniem pułapek, rozwiązywaniem zagadek oraz walką z napotkanymi przeciwnikami. Możemy też dowolnie przełączać się między postaciami, z których każda odznacza się swoimi unikalnymi zdolnościami: mag może za pomocą czarów tworzyć rozmaite przedmioty, złodziejka specjalizuje się w działaniu z dystansu, zaś rycerz dysponuje potężną siłą fizyczną. Pod względem wizualnym gra odznacza się mocno bajkowym klimatem oraz niezwykle soczystą paletą kolorów.

PCPS4XONESwitchX360PS3WiiU