Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweiOS
Okładka Splot (iOS)
OkładkaSplot (iOS)

Splot iOS

Zręcznościowa gra platformowo-wyścigowa, w której wcielamy się w kosmitę starającego się uratować sympatycznych mieszkańców nowoodkrytej planety przed złymi i głodnymi Blobami. Tytuł został wyprodukowany przez twórców serii Trine – zespół Frozenbyte.

Zręcznościowe | platformówki | 2D | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Splot Premiera iOS

23października2014

App Store

23października2014

producent: Frozenbyte wydawca: Frozenbyte Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Splot to kolejna produkcja deweloperów ze studia Frozenbyte. Zespół ten zasłynął serią baśniowych platformówek Trine, a także dwoma odsłonami strzelanki Shadowgrounds.

W grze wcielamy się w tytułowego Splota, czyli jednookiego kosmitę, który rozbił się na dziwnej planecie, zamieszkiwanej przez słodkie istoty przypominające pisklaki: Birdlings. Jednak wraz z naszym podopiecznym do tego świata dotarły także źle i głodne istoty zwane Hungry Blobs, zagrażające bezbronnym mieszkańcom. W związku z tym musimy ich powstrzymać przed zjedzeniem małych, ptaszkopodobnych stworków.

Zabawa w Splot polega na przechodzeniu kolejnych poziomów (przygotowano ponad 50 zróżnicowanych tematycznie układów), a liczy się nie tylko samo dotarcie do końca, ale także zjawienie się tam na pierwszym miejscu, przed królem Blobem, starającym się dotrzeć do gniazda Birdlingsów. Rozgrywka opiera się na sprawnym pokonywaniu napotkanych przeszkód oraz wykorzystywaniu umiejętności Splota (zamrażanie, magnetyzm itd.). Dodatkowo twórcy zatroszczyli się także o system rozwoju postaci i ponad 150 rodzajów różnych kostiumów głównego bohatera czekających na odblokowanie.

Minirecenzja Splot – kosmiczny skoczek wyrusza na ratunek ptakom

PLUSY:
  1. Znakomita oprawa graficzna, której zabawna stylistyka potrafi wywołać uśmiech na twarzy;
  2. Rozmaite power-upy, mnóstwo rzeczy do odblokowania, w tym około 150 skórek Splota;
  3. Ciekawy system poruszania się postaci (Splot nie potrafi biegać – może tylko skakać), połączony z koniecznością ścigania się z królem Blobem.
MINUSY:
  1. Zabawa nie jest zbytnio urozmaicona, przez co wiele osób może szybko się zniechęcić;
  2. Nietypowy system poruszania się Splota wymaga przyzwyczajenia i nie jest równie intuicyjny, co w innych grach mobilnych.

Frozenbyte to uznany w świecie gier platformowych deweloper, ale już wśród fanów produkcji mobilnych, jest praktycznie anonimowym studiem. Sytuacja ta jednak ma szansę się zmienić za sprawą Splot – przyjemnej dwuwymiarowej zręcznościówki, która po kilka latach pracy ujrzała światło dzienne w październiku 2014 roku.

Rozgrywka polega na pokonywaniu krótkich poziomów, w których ścigamy się ze złym królem Blobem, pragnącym pożreć wszystkie Birdlings, czyli małe, żółte ptaszki. Naszym głównym zadaniem jest dotarcie do mety przed przeciwnikiem, jednak po drodze trzeba jeszcze zbierać latających przyjaciół, uwięzionych w bąblach powietrznych. Mechanika zabawy opiera się głównie na stukaniu palcem w ekran dotykowy urządzenia, dzięki czemu Splot skacze. Wesoły bohater potrafi także przylepiać się i ślizgać się po ścianach oraz pływać – wystarczy przytrzymać palec w jednym miejscu lub przeciągnąć go w odpowiednim kierunku.

Zabawa jest więc prosta i przyjemna, a dodatkowo urozmaicają ją rozmaite power-upy, skórki zdobywane z biegiem czasu, doświadczenie wypływające na ogólny poziom bohatera oraz znany z wielu innych produkcji system gwiazdek, motywujący do powtarzania już zaliczonych poziomów. Wszystko to uzupełnione jest przez przyjemną oprawę graficzna, ale nie obeszło się bez wpadek.

Największym minusem gry jest jej powtarzalność. Twórcy przygotowali ponad 100 układów, ale w każdym z nich robi się dokładnie to samo, a ujawniane co jakiś czas nowe przeszkody i przeciwnicy nie wpływają w zasadzie w żaden sposób na rozgrywkę. Dodatkowo sterowanie, z racji nietypowej metody poruszania się postaci (Splot potrafi tylko skakać – nie umie chodzić i biegać), wymaga przyzwyczajenia i nie jest tak intuicyjne, jak dajmy na to w Angry Birds.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Splot: Odpowiednia dla każdego wieku.