Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Jujubee

Firma polski producent wydawca

Jujubee to polskie studio deweloperskie, produkujące gry na urządzenia mobilne, komputery osobiste i konsole. Siedziba firmy mieści się w Katowicach. Od 2012 roku szefem Jujubee jest Michał Stępień. Zespół zdobył popularność dzięki ciepło przyjętym seriom Suspect oraz Flashout. Jako twórca niezależny, Jujubee jest również wydawcą niektórych swoich produkcji.

Historia

Pomimo że historia studia Jujubee nie należy do najdłuższych, w jego portfolio znajduje się wiele udanych produkcji, opracowanych przede wszystkim z myślą o urządzeniach mobilnych. Firma została założona w 2012 roku przez Arkadiusza Ducha, Michała Stępnia oraz Igora Zielińskiego – byłych pracowników CD Projekt RED, Traveller's Tales oraz Infinite Dreams.

Pierwszym dziełem ekipy była gra Suspect in Sight, która zadebiutowała w 2012 roku na platformie Apple iOS, gdzie spotkała się ze stosunkowo ciepłym przyjęciem ze strony graczy. W tym samym roku na wirtualnych sklepowych półkach pojawiła się kolejna produkcja studia – Flashout 3D. Futurystyczne wyścigi czerpiące garściami z dorobku cyklu WipEout również przypadły graczom do gustu – warto nadmienić, że ostatecznie tytuł zawitał nie tylko na smartfony i tablety z systemami Android, Apple iOS i Windows Phone, lecz także na komputery osobiste i konsolę OUYA.

Kolejne lata przyniosły dalszą eksploatację i ekspansję powstałych w ten sposób marek. W styczniu 2013 roku do sprzedaży trafił Suspect: The Run!, sequel Suspect in Sight, w którym stawaliśmy po drugiej stronie barykady, uciekając przed wymiarem sprawiedliwości. Na tym jednak lista się nie kończy – luty przyniósł bowiem premierę Flashout 3D na urządzeniach z systemem Android, na które w maju zawitał również Suspect: The Run! Deluxe. W sierpniu z kolei autorzy postanowili przypomnieć graczom o swojej debiutanckiej grze, wydając odświeżoną, pod wieloma względami udoskonaloną wersję Suspect in Sight! Anniversary Edition. W październiku z kolei w Google Play pojawiła się jej darmowa wersja – Suspect in Sight! FREE.

Lata 2014 i 2015 to dla Jujubee okres nieco mniejszej aktywności. W kwietniu 2014 roku do Google Play wjechała druga odsłona cyklu Flashout, która w 2015 roku doczekała się osobnej wersji (Flashout 2S) dystrybuowanej w formacie free-to-play. Rok 2015 przyniósł debiut Spellcraftera – w momencie premiery najambitniejszego projektu zespołu. Mowa bowiem o taktycznej grze RPG z turowym systemem walki – jej unikalną cechą był oparty na gestach system rzucania czarów. Podobnie jak wcześniejsze dzieła studia, także omawiany tytuł doczekał się pozytywnej reakcji ze strony graczy.

W 2016 roku pałeczkę najbardziej rozbudowanej gry zespołu przejął Take Off: The Flight Simulatorsymulator lotów cywilnych, przeznaczony na urządzenia mobilne z systemami Android oraz Apple iOS. Gracz wcielał się w początkującego pilota, stopniowo pnącego się po szczeblach kariery, zdobywając doświadczenie i licencje. Na uwagę zasługiwała także szczegółowa, trójwymiarowa oprawa graficzna.

Bez wątpienia kluczowy dla działalności firmy jest rok 2017, kiedy to na sklepowych półkach lądują jej kolejne produkcje. Pierwszą z nich jest Realpolitiks, czyli strategia czasu rzeczywistego, w której stajemy na czele XXI-wiecznej nacji. Źródłem inspiracji dla twórców była seria Europa Universalis, a schemat rozgrywki oparto na zarządzaniu państwem we wszystkich kluczowych aspektach. Mowa o podejmowaniu rozmaitych decyzji politycznych, gospodarczych i strategicznych, takich jak choćby pielęgnowanie wewnętrznych spraw oddanego w nasze ręce kraju, utrzymywanie stosunków dyplomatycznych z sąsiadami, czy też udział w konfliktach zbrojnych.

Rok 2017 to także debiut gry Kursk – pierwszego dzieła Jujubee opracowanego wyłącznie z myślą o komputerach osobistych i konsolach. Jak sugeruje tytuł, warstwa fabularna koncentruje się na katastrofie rosyjskiego okrętu podwodnego K-141 Kursk, który w 2000 roku zatonął w tajemniczych okolicznościach w Morzu Barentsa. Zadaniem, jakie czeka na graczy, jest rozwikłanie zagadki stojącej za tymi tragicznymi wydarzeniami. Całość kładzie nacisk na wątki szpiegowskie i liczne elementy grozy, przypominając pod względem mechaniki grę Obcy: Izolacja stworzoną przez zespół Creative Assembly.


W Polsce Jujubee współpracuje z:


IQ Publishing

Wydane gry