Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

NeocoreGames

Firma producent wydawca

Niezależne węgierskie studio deweloperskie, tworzące na komputery osobiste i konsole. Gry opracowane przez NeocoreGames działają w oparciu o jego autorską technologię zwaną Coretech. Największym hitem tego zespołu jest seria The Incredible Adventures of Van Helsing. Firma jest również wydawcą niektórych swoich dzieł. Szefem studia jest Tamás Farkas.

Historia

Od gier strategicznych…

Studio NeocoreGames zostało założone w 2005 roku. Węgierska firma, której siedziba mieści się w Budapeszcie, rozpoczęła działalność od przygotowania gry strategicznej osadzonej w czasach krucjat, zatytułowanej Crusaders: Twoje Królestwo. Produkcja trafiła do sprzedaży w 2008 roku i spodobała się graczom na tyle, że deweloperzy postanowili pozostać w tym gatunku. Już rok później do sprzedaży trafiła kolejna strategia, tym razem czerpiąca z legend arturiańskich; po niecałym roku od premiery Król Artur doczekał się rozszerzenia zatytułowanego Sasi.

W 2010 roku autorzy postanowili powrócić do korzeni, tworząc jeszcze jeden tytuł, którego akcja toczyła się na Ziemi Świętej. Jak sugerowała nazwa, w Lionheart: Wyprawy Krzyżowe gracze mogli wcielić się w dowodzącego III wyprawą krzyżową Ryszarda Lwie Serce. Po kolejnym roku Król Artur otrzymał jeszcze jeden dodatek – w Druidach gracze mogli objąć dowództwo nad wojskami walijskimi. W przeciwieństwie do dwóch wcześniejszych add-onów, trzecie rozszerzenie do Króla Artura, zatytułowane Fallen Champions, nie wymagało do działania podstawowej wersji gry. Jego zadaniem było przygotowanie gruntu pod nadejście pełnoprawnej drugiej części serii, która zadebiutowała w styczniu 2012 roku.

…do wyrobów diablopodobnych

Wydawać by się mogło, że studio NeocoreGames na dobre rozgościło się na polu gier strategicznych. Niemniej czerwiec 2012 roku przyniósł zapowiedź Broken Sea, czyli taktycznej gry RPG, w której gracze mieli poprowadzić do boju drużynę śmiałków stawiających czoła mitycznym bestiom. Ów projekt nigdy nie ujrzał światła dziennego.

Ostatecznie na nowe wody twórcy wypłynęli w 2013 roku, tworząc grę The Incredible Adventures of Van Helsing. Gracze wcielali się w niej w syna słynnego Abrahama Van Helsinga, a ich misja polegała na uwolnieniu mieszkańców królestwa Borgovii spod tyranii szalonego naukowca Fulmigatiego. Gra odniosła sukces, toteż autorzy rok później zakończyli przygotowywanie jej pełnoprawnej kontynuacji. Oprócz premiery trzeciej odsłony cyklu, rok 2015 przyniósł debiut nowej marki – reprezentujące gatunek tower defense Deathtrap czerpało garściami z minigry stanowiącej nieodłączny element każdej odsłony cyklu The Incredible Adventures of Van Helsing. Niejako ukoronowaniem ich wysiłków było wydanie The Incredible Adventures of Van Helsing: Final Cut, które łączyło w całość wszystkie części trylogii, tworząc jedną wielką przygodę.

Do tej pory produkcje tworzone przez NeocoreGames trafiały wyłącznie na komputery osobiste. Od 2015 roku zaczęło się to jednak zmieniać, dzięki czemu posiadacze Xboksów One oraz PlayStation 4 mogli w końcu sprawdzić zarówno trylogię The Incredible Adventures of Van Helsing, jak i Deathtrap.

Następnie autorzy skoncentrowali się na dopracowywaniu największego ze swoich dotychczasowych projektów, czyli gry Warhammer 40,000: Inquisitor - Martyr. Produkcja zadebiutowała na komputerach osobistych w czerwcu 2018 roku, natomiast w sierpniu trafiła również na PlayStation 4 oraz Xboksa One. Tytuł doczekał się na tyle ciepłego przyjęcia, że studio NeocoreGames postanowiło rozbudować go o samodzielny dodatek. Warhammer 40,000: Inquisitor - Prophecy, bo takie miano nosił, pojawił się na komputerach osobistych 30 lipca 2019 roku, z kolei 13 lutego 2020 trafił także na PlayStation 4 i Xboksa One.

Łączenie starego z nowym

Po premierze ostatniej z wymienionych pozycji twórcy nabrali wody w usta, aczkolwiek nie na długo. W październiku 2020 roku zaprezentowali bowiem światu swój następny projekt. Była nim taktyczna gra RPG z elementami strategii pod tytułem King Arthur: Knight's Tale, stanowiąca kolejną odsłonę zapoczątkowanego jeszcze w 2009 roku cyklu King Arthur. Jej zapowiedzi towarzyszyło rozpoczęcie pierwszej w historii studia zbiórki crowdfundingowej w serwisie Kickstarter. Jak jednak przekonywali autorzy, głównym celem kampanii było zgromadzenie wokół projektu społeczności oddanych fanów; dopiero w dalszej kolejności miała ona pomóc twórcom zebrać fundusze na rozbudowę projektu. Produkcja miała zadebiutować na komputerach osobistych na początku 2021 roku, z kolei na Xboksa Series X/S oraz PlayStation 5 miała trafić nieco później.