Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

NeocoreGames

Firma producent wydawca

Niezależne węgierskie studio deweloperskie, tworzące na komputery osobiste i konsole. Gry opracowane przez NeocoreGames działają w oparciu o jego autorską technologię zwaną Coretech. Największym hitem tego zespołu jest seria The Incredible Adventures of Van Helsing. Firma jest również wydawcą niektórych swoich dzieł. Szefem studia jest Tamás Farkas.

Historia

Od gier strategicznych…

Studio NeocoreGames zostało założone w 2005 roku. Węgierska firma, której siedziba mieści się w Budapeszcie, rozpoczęła działalność od przygotowania gry strategicznej osadzonej w czasach krucjat, zatytułowanej Crusaders: Twoje Królestwo. Produkcja trafiła do sprzedaży w 2008 roku i spodobała się graczom na tyle, że deweloperzy postanowili pozostać w tym gatunku. Już rok później do sprzedaży trafiła kolejna strategia, tym razem czerpiąca z legend arturiańskich; po niecałym roku od premiery Król Artur doczekał się rozszerzenia zatytułowanego Sasi.

W 2010 roku autorzy postanowili powrócić do korzeni, tworząc jeszcze jeden tytuł, którego akcja toczyła się na Ziemi Świętej. Jak sugerowała nazwa, w Lionheart: Wyprawy Krzyżowe gracze mogli wcielić się w dowodzącego III wyprawą krzyżową Ryszarda Lwie Serce. Po kolejnym roku Król Artur otrzymał jeszcze jeden dodatek – w Druidach gracze mogli objąć dowództwo nad wojskami walijskimi. W przeciwieństwie do dwóch wcześniejszych add-onów, trzecie rozszerzenie do Króla Artura, zatytułowane Fallen Champions, nie wymagało do działania podstawowej wersji gry. Jego zadaniem było przygotowanie gruntu pod nadejście pełnoprawnej drugiej części serii, która zadebiutowała w styczniu 2012 roku.

…do wyrobów diablopodobnych

Wydawać by się mogło, że studio NeocoreGames na dobre rozgościło się na polu gier strategicznych. Niemniej czerwiec 2012 roku przyniósł zapowiedź Broken Sea, czyli taktycznej gry RPG, w której gracze mieli poprowadzić do boju drużynę śmiałków stawiających czoła mitycznym bestiom. Ów projekt nigdy nie ujrzał światła dziennego.

Ostatecznie na nowe wody twórcy wypłynęli w 2013 roku, tworząc grę The Incredible Adventures of Van Helsing. Gracze wcielali się w niej w syna słynnego Abrahama Van Helsinga, a ich misja polegała na uwolnieniu mieszkańców królestwa Borgovii spod tyranii szalonego naukowca Fulmigatiego. Gra odniosła sukces, toteż autorzy rok później zakończyli przygotowywanie jej pełnoprawnej kontynuacji. Oprócz premiery trzeciej odsłony cyklu, rok 2015 przyniósł debiut nowej marki – reprezentujące gatunek tower defense Deathtrap czerpało garściami z minigry stanowiącej nieodłączny element każdej odsłony cyklu The Incredible Adventures of Van Helsing. Niejako ukoronowaniem ich wysiłków było wydanie The Incredible Adventures of Van Helsing: Final Cut, które łączyło w całość wszystkie części trylogii, tworząc jedną wielką przygodę.

Do tej pory produkcje tworzone przez NeocoreGames trafiały wyłącznie na komputery osobiste. W 2015 roku The Incredible Adventures of Van Helsing zawitało na Xboksie One, a kilka miesięcy później dołączyła do niego zarówno druga część serii, jak i Deathtrap. Druga odsłona przygód Van Helsinga w 2017 roku pojawiła się również na PlayStation 4, z kolei trzecia zawitała w końcu na konsolę Microsoftu.

Nowe rozdanie w świecie Warhammera 40,000

Deweloperzy następnie skoncentrowali się na dopracowywaniu największego ze swoich dotychczasowych projektów, czyli gry Warhammer 40,000: Inquisitor - Martyr, która w maju 2018 roku trafiła na komputery osobiste i konsole PlayStation 4 oraz Xbox One.